Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Historia, z której możemy być dumni. Polski Orzeł w Centrum Dialogu "Przełomy" [GALERIA]

Data publikacji: 27 października 2022 r. 15:07
Ostatnia aktualizacja: 30 października 2022 r. 09:31
Historia, z której możemy być dumni. Polski Orzeł w Centrum Dialogu "Przełomy"
Tomasz Gliński uważnie wysłuchał swojego pradziadka - stąd wzięła się jego pasja. Fot. Ryszard PAKIESER  

W szczecińskim Centrum Dialogu „Przełomy”, filii Muzeum Narodowego na placu Solidarności, możemy obejrzeć unikatowe eksponaty z lat 1914 – 1920, które przywołują chwalebne karty historii naszego kraju. Najważniejszą częścią wystawy są symbole narodowe - orzełki - przypinki z wojskowych czapek. 

- Orzeł polski zawsze był znakiem, który budził w nas bardzo silne emocje - powiedział podczas wernisażu Lech Karwowski, dyrektor MN. - Wystawa jest nie tylko kolekcją. Jest ona nader istotna dla nas, Polaków. 

Eksponaty uzbierał szczecinianin Tomasz Gliński. Inspiracją dla pokazania ich w "Przełomach" jest 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Obiekty pochodzą z lat 1914 - 1920. W 1914 roku wybuchła Wielka Wojna, która umożliwiła Polakom odzyskanie państwowego bytu po 123 latach zaborów. Zaś w 1920 roku stoczyliśmy zwycięską batalię z bolszewikami, która pozwoliła Polsce utrwalić swoje istnienie – i która uratowała Europę przed komunizmem.

- Pierwszy orzeł, jaki był, to orzeł, który był w moich myślach, w mojej pamięci, po rozmowach z moim pradziadkiem legionistą - zdradził T. Gliński. - Ale tego orła tu nie ma. Po prostu na łożu śmierci pradziadek przekazał mi informację, że był żołnierzem i nosił dumnie na czapce orła. Poprosiłem go, żeby mi tego orła dał. Odpowiedział, że go nie ma, że dom się spalił podczas wojny i zaginął. Powiedział, żebym go poszukał. Wziąłem to sobie do serca. I tak go szukam do dzisiaj. 

T. Gliński nigdy nie policzył, ile dokładnie ma obiektów w swojej kolekcji. Jest marynarzem żeglugi wielkiej, nigdy nie miał na to czasu. Większość jego zbiorów pochodzi z Polski, ale trafiał na ciekawe egzemplarze także w Stanach Zjednoczonych czy w Hiszpanii. 

- Nie mam ulubionego orła. Każdy znajdzie u mnie schronienie, czy z urwanym skrzydłem, z urwaną nogą, czy wykopany z ziemi, znaleziony na strychu - zapewniał kolekcjoner. - Posiadam przekrojówkę polskich emblematów czapkowych do czasów współczesnych. 

Ale wystawa w "Przełomach" to nie tylko orły. Wzbogacona została mundurami, wyposażeniem wojskowym, białą bronią, a także plakatami z epoki. Wszystkie obiekty (w większości oryginalne, tylko w poszczególnych przypadkach to repliki) są opatrzone opisami w formie ciekawej zarówno dla znawców przedmiotu, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają zapoznawać się z materią historyczną.

Wystawę będzie można oglądać do końca roku. Jej kuratorem jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik „Przełomów”.©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Polak
2022-10-30 08:50:43
Jestem Dumnym POLAKIEM !!!! Dumny z historii i z pochodzenia !!
Z co teraz...??
2022-10-28 11:01:35
Te PO-st/KO-munistyczno Lewackie "Prze-lomy"...tak nagle udaja "nie-Winnych" i PO-woli tylko "Ciut - Ciut" sie prze-farbowywuja... by dalej jeszcze przezyc z PO-Geblewiczem na czele ??
Bohema
2022-10-28 09:18:51
Brawo, więcej takich wystaw !!!
Polacy
2022-10-28 09:08:42
Nie mają prawa do dumy, mają zaś nieustanne powody do wstydu...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA