Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Promocje dwóch ważnych książek w "Przełomach"

Data publikacji: 18 października 2022 r. 09:21
Ostatnia aktualizacja: 20 października 2022 r. 11:45
Promocje dwóch ważnych książek w "Przełomach"
 

Centrum Dialogu "Przełomy", filia Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, zaprasza na promocję dwóch książek. We wtorek o g. 17 prof. Antoni Dudek opowie o tekście "O dwóch takich, co podzieliły Polskę" a w środę o g. 17 prof. Krzysztof Kosiński przybliży poświęconą obozowi narodowi w powstaniu warszawskim "Ekonomię krwi". 

Antoni Dudek, w wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Natalię Kołodyńską-Magdziarz, analizuje polską politykę po transformacji ustrojowej. Opisuje najważniejsze formacje polityczne, które miały wpływ na to, jak szybko i w jakim kierunku rozwijała się Polska po 1989 r. Pod lupą znanego historyka znalazły się przede wszystkim dwie partie, będące od wielu lat liderami polskiej sceny politycznej: Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. Antoni Dudek przypomina wspólne korzenie tych formacji, powody rozejścia się ich dróg, narastający konflikt i podział znacznej części społeczeństwa na dwa obozy.

Na ile najnowsza historia ma wpływ na naszą rzeczywistość? Czy analizując niedawne wydarzenia polityczne możemy przewidzieć, co nastąpi w najbliższej przyszłości, a tę wyznaczać będzie zaczynająca się w Polsce kampania wyborcza? Czy jest szansa, że skonfliktowane obozy polityczne znajdą wspólną przestrzeń do współpracy? Czy Polacy są w stanie spokojnie i rzeczowo dyskutować o przeszłości i projektować przyszłość, niezależnie od manifestowanych sympatii politycznych? Takie pytania zapewne padną we wtorek w "Przełomach".

Z kolei książkę „Ekonomia krwi. Konspiracja narodowa w walczącej Warszawie 1939–1944–1990” jej wydawca opisuje tak: „Zaczęło się od rekonstrukcji śladów krwi w Pałacu Staszica. Krok po kroku powstawał portret wojennego pokolenia, marzącego o katolickiej Wielkiej Polsce, lecz ostatecznie broniącego heroicznie ruin Warszawy, wyniszczanego przez reżim komunistyczny, próbującego ułożyć sobie jakoś życie w PRL. […] Pytania o sens polskiej historii przeplatają się z biografiami ludzi zwykłych i niezwykłych. Poza wszystkim chodzi o to, by przywrócić pamięć skazanym na niepamięć”.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To oczywiste...?
2022-10-20 11:30:02
Ze dalej kazdy Lewak... Nie bedzie krytykowal Lewackiego Przelomu na Pl. Solidarnosci... i samo-rzadu ... PO-przez prowadzenie Go i przez marszalka Geblewicza w Stettinie...?/?
do PO
2022-10-20 08:26:05
Nic dodać, nic ująć. Święte słowa bracie - w kilku zdaniach cała esencja nierządów PO.
@PO
2022-10-19 09:14:38
Podział zaczął się już wcześniej, to była kwestia polskości, z jednej strony żydokomuna a z drugiej Polacy. Żydokomuna dla której Polska i polskość, polski żywioł to zagrożenie dla projektu mitteleuropa... Pamiętam jedno z haseł robotniczej Solidarności "Żeby Polska była Polską" . W polskiej Polsce różne michniki nie czują się dość swobodnie... Stąd idee zniszczenia polskości i podejmowane wysiłki także przez PiS...
klemens
2022-10-19 09:04:08
Polskę najlepiej podzielono pod koniec osiemnastego wieku . Oczywiście można próbować ponownie .
PO
2022-10-18 11:24:15
Po pierwsze, podział rozpoczął się już po 1989 roku (PiS i PO powstały dopiero w 2001 roku), a po drugie, nikt w dziejach Polski nie podzielił tak Polaków, jak PO, która wprost dehumanizuje wszystkich, którzy nie są z nią. Doskonale pamiętamy moherowe berety, zabieranie babci dowodu, Polskę "B", dożynanie watahy, strząsanie szarańczy, strzelanie i wypatroszenie skóry, lanie dechą, "pisowskie śmieci", czy obrzydliwe "wypier.....".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA