Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM i PKO BP do budowy szpitali tymczasowych

Data publikacji: 31 października 2020 r. 14:27
Ostatnia aktualizacja: 01 listopada 2020 r. 10:32
Premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM i PKO BP do budowy szpitali tymczasowych
 
Sześć spółek Skarbu Państw, m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP, zostało zobowiązanych przez premiera Mateusza Morawieckiego do budowy szpitali tymczasowych - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Spółki będą podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych (zarządza nim wicepremier Jacek Sasin) - mówił.

- Premier podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa lub spółek, w których Skarb Państw ma decydujący udział, zobowiązujące te spółki do budowy szpitali tymczasowych. Łącznie będzie to co najmniej trzy tysiące dodatkowych łóżek - powiedział Dworczyk w programie "Tłit" wirtualnej Polski.

Zaznaczył, że jest to sześć spółek, m.in. Orlen, Lotos KGHM, PKO BP, "które mają w jak najszybszym czasie - te decyzje są z rygorem natychmiastowej wykonalność - przygotować kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych".

- W służbie zdrowia są jeszcze wolne łóżka, ale są one nierównomiernie rozłożone. Są miejsca powiaty, gdzie tych wolnych łóżek jeszcze trochę jest. Natomiast w dużych aglomeracjach jest to już poważny problem - powiedział Dworczyk uzasadniając potrzebę budowy kolejnych szpitali tymczasowych.

Jak zaznaczył, w decyzjach administracyjnych szefa rządu wskazano województwa, gdzie mają powstać szpitale. - Spółki w porozumieniu z wojewodami, którzy mają najlepsze rozeznanie w sytuacji będą podejmowały decyzje, gdzie będą budowane szpitale. Poza Mazowszem, gdzie zostały wskazane dokładnie dwie lokalizacje, czyli Płock i Ostrołęka - powiedział.

Wcześniej w Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk mówił, że w decyzjach wskazano też województwa pomorskie, Śląsk i Małopolskę.

Poinformował, że spółki Skarbu Państwa będą odpisywały umowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych. - Te umowy dotyczą refinansowania samych inwestycji. Spółki muszą sobie poradzić z tymi projektami same - zaznaczył. 

Zaznaczył, że kosztów budowy szpitali nie da się w tej chwili oszacować, bo w każdej lokalizacji będą one inne. Pytany o termin uruchomienia tych szpitali, powiedział, że założenie jest, że powstaną w perspektywie kilku tygodni.

(PAP)

Fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Inwestor
2020-11-01 09:57:56
Zastanawiam się czy budowa szpitali to nie obowiązek Rządu? Spółki prawa handlowego mają wpisany zakres działań do rejestru, nie mają tam chyba budowy szpitali. Ciekawe czy to jest zgodne z prawem i co na to akcjonariusze
Zazula
2020-10-31 14:34:56
A może grzyb się dorzuci? Nie - no tak leprze są szybkie rączki niż pomoc bliźnim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA