Poniedziałek, 25 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wielka inscenizacja na plaży. Rocznica krwawych walk o Kołobrzeg [FILM]

Data publikacji: 15 marca 2024 r. 16:28
Ostatnia aktualizacja: 15 marca 2024 r. 16:28
Wielka inscenizacja na plaży. Rocznica krwawych walk o Kołobrzeg
Sprawny technicznie pojazd półgąsienicowy Sd. Kfz. 251 pozostający w zasobach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Fot. Artur BAKAJ  

Weekend minie w Kołobrzegu w atmosferze obchodów 79. rocznicy zdobycia miasta i zaślubin Polski z morzem. Już w piątek rozpoczęła się II Międzyszkolna Gra Miejska „Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku”.

Grupy biorące udział w piątkowej grze wystartowały spod Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Armii Krajowej 13. Następnie w muzealnym obiekcie przy ul. Emilii Gierczak 5 wykład na temat ślubowania złożonego Bałtykowi w 1945 roku wygłosił dr Robert Dziemba.

W sobotę o g. 9 szczecińskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zorganizują grę miejską dla mieszkańców i odwiedzających kurort turystów. Start przy ul. Emilii Gierczak 5.

Prawdziwą sobotnią perełką będzie inscenizacja historyczna „Bój o Kołobrzeg” organizowana przez Muzeum Oręża Polskiego przy molo spacerowym. Godzinne przedsięwzięcie rozpocznie się w samo południe. O g. 13 w tym samym miejscu odtwórcy przypomną, jak wyglądały zaślubiny z morzem. Po zakończeniu widowiska publiczność będzie mogła podchodzić do zgromadzonych na plaży zabytkowych pojazdów i biorących udział w inscenizacji pasjonatów z 22 grup rekonstrukcji historycznych.

Wśród ciekawostek technicznych będzie można podziwiać amerykański transporter półgąsienicowy Half-Track M3 wyposażony w brytyjską armatę przeciwpancerną kalibru 57 mm. To jeden z nielicznych egzemplarzy tego pojazdu zachowany na świecie. Na co dzień stacjonuje on w kołobrzeskim muzeum. Na plaży podziwiać będzie można także inny pojazd półgąsienicowy Sd. Kfz. 251 stanowiący podstawowe wyposażenie niemieckiej armii z czasów II wojny światowej. Będzie też radzieckie lekkie działo samobieżne SU-76, średni czołg T-34-85, radziecka wyrzutnia pocisków rakietowych BM-13 oraz niemieckie lekkie samobieżne działo przeciwpancerne Jagdpanzer 38(t) „Hetzer”. Biorący udział w inscenizacji, a następnie udostępniony na plaży sprzęt, jest w pełni sprawny technicznie.

W niedzielę kołobrzeskie uroczystości rocznicowe przeniosą się najpierw do Bazyliki Mniejszej, gdzie odprawiona zostanie msza w intencji uczestników walk o Kołobrzeg, a następnie pod Pomnik Chwały znajdujący się na Cmentarzu Wojennym.

Przedłużeniem weekendowych wydarzeń ma być poniedziałkowe zaślubienie Bałtyku przez jungów z Ligii Morskiej i Rzecznej, które zaplanowano na g. 9 przy Pomniku Zaślubin. Rocznicowe święto zwieńczy „Marsz Pamięci” z pochodniami ulicami miasta.

Jego uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci, zaczynając od Fortu Ujście, a kończąc na Cmentarzu Wojennym, gdzie oddana zostanie salwa armatnia. ©℗

(pw)

Film: Artur Bakaj

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krakowski Sok
2024-03-16 14:54:24
Czesc i chwała bohaterom walczącym o każdy metr kraju.Za naszą niepodległość i wolność,język i kulturę która jest dzisiaj niszczona.
Czy
2024-03-15 17:19:02
Tusek też wystąpi?
abc
2024-03-15 17:05:02
moze i rocznica jest w marcu ale czy nie lepiej bylo przesunac na weeknd majowy i zrobic z tego co roczna atrakcje dla turystow w polaczeniu np. z wciagnieciem polskiej flagi na masz czyli z dniem flagi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA