Prawie co roku gości w Szczecinie prof. Zbigniew Antoni Kruszewski z USA. Niedawno skończył 95 lat. Również i w tym roku, jak w latach poprzednich, świętował w Szczecinie, wśród grupki przyjaciół, swoje urodziny. Przyjechał prywatnie. Lubi Szczecin.
Warszawianin z urodzenia, były żołnierz AK i powstaniec warszawski. Był więźniem niemieckich obozów jenieckich i żołnierzem II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, jest współtwórcą borderologii – nauki o granicach, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Stanowego El Paso (Teksas). Wykładał w uczelniach na całym świecie, jest wykładowcą Szkoły Letniej Uniwersytetu Warszawskiego, autorem książki „Granica Odra – Nysa a przebudowa Polski” („The Oder – Neisse Boundary and Poland’s Modernization”), wydanej w 1972 r. w USA, pierwszej monografii powojennej polskiej granicy zachodniej, jaka ukazała się w USA.
Kilka lat temu ukazała się obszerna książka o nim, napisana przez prof. Beatę Halicką z UAM, zatytułowana „Życia na pograniczach” (Instytut Historii Nauki PAN). Wespół z autorką promował ją kilka lat temu m.in. w Książnicy Pomorskiej, a jej tłumaczenie na angielski – w Niemczech, USA i Kanadzie.
Prof. Kruszewski od lat interesuje się sprawami pogranicza polsko-niemieckiego. Szczecin uważa za swój drugi dom. Wspiera dobre relacje polsko-niemieckie, uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą. W ten weekend jest w przygranicznej miejscowości Kamminke na Uznamie, sąsiadującej ze Świnoujściem. Na zaproszenie Mariusza Siemiątkowskiego z Międzynarodowego Ośrodka Spotkań Młodzieży na górze Golm rozmawia z licealistami z Izraela, Niemiec i Polski.
W Polsce jest od maja. Brał udział w wykładach i spotkaniach w Warszawie, był na konferencji w Supraślu, u przyjaciół w Lubuskiem, a 1 sierpnia, jak co roku, będzie w Warszawie. Po wakacjach wraca do Teksasu.
Szczyci się tytułem Zasłużonego dla Miasta Szczecin i Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego.
(b.t.)