Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ponad 50 tysięcy głosów w SBO 2024. Które pomysły wygrały?

Data publikacji: 24 listopada 2023 r. 14:06
Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2023 r. 00:16
Ponad 50 tysięcy głosów w SBO 2024. Które pomysły wygrały?
Fot. Dariusz Gorajski  

Wystarczyło zebrać zaledwie 6 głosów poparcia, aby wygrać w SBO 2024 "szkolenie z samoobrony". Niewiele więcej - bo 7 - żeby „Świecić blaskiem z odblaskiem". Albo też zgromadzić rekordowe 3290 głosów, aby przeforsować ambitny projekt ph. „Kurs na Północ - zielo(v)ne miejscówki osiedlowe - Niebuszewo, Warszewo, Bukowo, Żelechowa i Golęcino Gocław”.

Właśnie poznaliśmy wyniki głosowania na Szczeciński Budżet Obywatelski 2024. Ze 149 zgłoszonych projektów zostaną zrealizowane 33. Na łączną kwotę 17,2 mln zł.

Głosy lokalne i zielone

Gros z nich ma charakter lokalny. Jednak trzy ze zwycięskich pochodzą z nowej kategorii -„Zielonego SBO". Wśród nich do realizacji zostały zakwalifikowane: wspomniane „zielo(v)ne miejscówki osiedlowe", a także „Drzewa dla Szczecina" oraz przedsięwzięcie pt. „Staw Brodowski - utworzenie ogrodu zimowego i renaturyzacja zbiornika".

Natomiast pośród projektów lokalnych przebiły się m.in. „Odbetonowanie terenu Pałacu Młodzieży" (Turzyn), „Przyjazny Jaworowy Staw przy Podbórzańskiej" (Warszewo, Osów), „Międzypokoleniowe Centrum Tożsamości, Historii i Kultury kibiców Pogoni Szczecin „Sztorm” (Pogodno), „Skwer Zadumy na Cmentarzu Centralnym" (Gumieńce), a także „Halo! Czyja to rzeźba? - Wykonanie tabliczek informacyjnych dla rzeźb i pomników" (Śródmieście Północ, Łękno).

Za sprawą głosujących szczecińskich zwierzolubów zostanie zrealizowany również projekt pt. „Tropem 4łap" (Pomorzany), czyli zakupiony samochód elektryczny dla tzw. schroniskowych ogonków.

Nowe zasady i remis

Do ciekawej sytuacji doszło w obszarze lokalnym Niebuszewo. Mianowicie - do remisu. Dwa projekty znalazły się na pierwszym miejscu uzyskując najwyższą i jednakową ilość głosów. Zgodnie z zapisami regulaminu, o tym, który projekt wejdzie na listę zwycięzców zdecyduje losowanie, które odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Rady ds. Budżetu Obywatelskiego.

- Zgodnie w zapisami nowego regulaminu SBO i rekomendacjami miejskich radnych, do realizacji zostały skierowane projekty, które zdobyły najwięcej głosów w swojej kategorii do wyczerpania puli środków. Oznacza to, że w przypadku, gdy budżet zwycięskiego projektu nie wyczerpie puli środków z danego obszaru, na realizację będzie miał szansę kolejny z listy, którego wycena będzie mieściła się w pozostałej kwocie - przekazuje Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Statystyka głosowania

W tegorocznej edycji SBO wzięło udział 26 062 mieszkańców. Wśród nich większość (14 210) stanowiły kobiety. Natomiast najwięcej głosujących było w przedziale wiekowym: 31-50 lat. W kategorii „Zielone SBO" oddano 25 136 głosów, czyli mniej niż było głosujących. Co świadczy o tym, że nie wszyscy zaakceptowali tę nową kategorię SBO albo też uznali zgłoszone w tej puli projekty za nie dość interesujące. Rekordową liczbę głosów (3737) zdobyły projekty z Pogodna oraz z obszaru Skolwin, Stołczyn, Bukowo. Natomiast najmniejsze zainteresowanie wśród mieszkańców zyskały projekty z Arkońskiego-Niemierzyna (414) oraz Turzyna (428).

Czas na realizację

- Dziękujemy za każdy oddany głos i każdą aktywność promującą projekty oraz samą ideę budżetu obywatelskiego - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. - Po raz kolejny projektodawcy pokazali, że mają niezliczone pomysły na swoją okolicę, jak również, po raz pierwszy w tym roku, na projekty z kategorii „Zielonego SBO”. Mam nadzieję, że wygrane pomysły będą cieszyć mieszkańców i na stałe wpiszą się w krajobraz naszego miasta.

Oby tylko realizacja zwycięskich projektów SBO 2024 nie przeciągała się zbytnio w czasie - czyli latami, jak to nieraz bywało z wygranymi pomysłami na Szczecin poprzednich edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.©℗

Arleta NALEWAJKO


Oto lista zwycięskich - 33 - projektów, które dzięki głosom mieszkańców zostaną zrealizowane w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2024

PROJEKTY LOKALNE:

* w obszarze lokalnym SKOLWIN, STOŁCZYN, BUKOWO - TRYBUNA DLA KIBICÓW AKADEMII ŚWITU SZCZECIN I DRUŻYN GOŚCI
ORAZ MODERNIZACJA OBIEKTU SPORTOWEGO PRZY STOŁCZYŃSKIEJ
* w obszarze lokalnym WARSZEWO, OSÓW - Przyjazny Jaworowy Staw przy Podbórzańskiej
* w obszarze lokalnym GŁĘBOKIE-PILCHOWO, KRZEKOWO-BEZRZECZE,
ZAWADZKIEGO-KLONOWICA - „Nasz dom - miejsce spotkań sąsiedzkich Krzekowian i Bezrzeczan"
* w obszarze lokalnym ARKOŃSKIE-NIEMIERZYN - Bezpieczne i doświetlone przejścia dla pieszych na Wiosny Ludów i Chopina
* w obszarze lokalnym NIEBUSZEWO - Poprawa bezpieczeństwa na ul. Tomaszowskiej
oraz Międzypokoleniowe strefy rekreacji na osiedlu Książąt Pomorskich (remis)
* w obszarze lokalnym GOLĘCINO-GOCŁAW, ŻELECHOWA - Plac zabaw i strefa rekreacji przy Małych Błoniach
* w obszarze lokalnym DRZETOWO-GRABOWO - Boisko wielofunkcyjne na terenie SP 11 przy ulicy Dubois 38.
* w obszarze lokalnym NIEBUSZEWO-BOLINKO - Naukowo-ruchowy plac zabaw przy szkole podstawowej nr 41 w Szczecinie
* w obszarze lokalnym POGODNO - Międzypokoleniowe Centrum Tożsamości, Historii i Kultury kibiców Pogoni Szczecin „Sztorm”
* w obszarze lokalnym GUMIEŃCE:
1. BUDOWA OŚWIETLENIA CIĄGU PIESZO-ROWEROWEGO ORAZ JEZDNI OD ULICY CUKROWEJ DO RAJKOWA.
2. Skwer Zadumy na Cmentarzu Centralnym
* w obszarze lokalnym ŚWIERCZEWO:
1. MONTAŻ OŚWIETLENIA - UL. TENISOWA
2. Świeć blaskiem z odblaskiem
* w obszarze lokalnym TURZYN - Odbetonowanie terenu Pałacu Młodzieży
* w obszarze lokalnym ŚRÓDMIEŚCIE ZACHÓD:
1. Boisko Marzeń - rekreacja i sport dla lokalnej społeczności
2. Dzień Dziecka w Śródmieściu
* w obszarze lokalnym ŚRÓDMIEŚCIE PÓŁNOC, ŁĘKNO
1. Poidełko dla mieszkańców i zwierząt na Jasnych Błoniach
​2. HALO! CZYJA TO RZEŹBA? - Wykonanie tabliczek informacyjnych dla rzeźb i
pomników
* na obszarze Śródmieście Płn i Łękno
1. Poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez montaż radarów z wyświetlaczami
prędkości w ciągu al. Wyzwolenia
2. Mama i Ja - Szkolenie z samoobrony.
* w obszarze lokalnym CENTRUM
1. Zielone Centrum- więcej donic z roślinami na śródmiejskich ulicach
2. Tęczowy Teatr Mały - cykl wydarzeń prezentujących kulturę queerową.
3. Tablica informująca o jakości powietrza
* w obszarze lokalnym POMORZANY - Tropem 4łap - samochód elektryczny dla Schroniskowych Ogonków
* w obszarze lokalnym STARE MIASTO, NOWE MIASTO, MIĘDZYODRZE-WYSPA
PUCKA - Budowa placu zabaw i strefy seniora przy ul. Potulickiej
* w obszarze lokalnym ŻYDOWCE-KLUCZ, PODJUCHY, ZDROJE - Puszcza Bukowa postój południe
* w obszarze lokalnym DĄBIE, ZAŁOM-KASZTANOWE -Modernizacja alejek dla pieszych na cmentarzu w Dąbiu
* w obszarze lokalnym SŁONECZNE, MAJOWE - Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków w przedszkolach publicznych na Słonecznym i Majowym
* w obszarze lokalnym BUKOWE-KLĘSKOWO - Zielone i bezpieczne Bukowe-Klęskowo
* w obszarze lokalnym PŁONIA-ŚMIERDNICA-JEZIERZYCE, KIJEWO,
WIELGOWO – SŁAWOCIESZE – ZDUNOWO - Rewitalizacja oczka wodnego ,,Nasz Ocean" w Szczecin-Płoni

Kategoria ZIELONE SBO:
1. „Kurs na Północ - zielo(v)ne miejscówki osiedlowe - Niebuszewo, Warszewo,
Bukowo, Żelechowa i Golęcino Gocław
2. Drzewa dla Szczecina
3. Staw Brodowski - utworzenie "ogrodu zimowego" i renaturyzacja zbiornika

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Helikopter z Misia
2023-11-25 11:15:33
SBO czyli jedna z większych patologii naszego miasta. Kiedyś był zapis w regulaminie SBO , że nie można zgłaszać projektów, które generują koszty utrzymania takiego obiektu. Jak do tego zapisu ma się Muzeum Pogoni Szczecin ? nie będzie tam pracowników ? Najlepiej, żeby osoba, która zgłosiła ten projekt pracowała tam sama za darmo. Miasto nie jest od tego by budować infrastrukturę na prywatnych osiedlach. Usłużni radni przeprowadzają przez budżet miasta inwestycje, które pln > developer
Do Pomorzanin
2023-11-25 11:01:25
Pomorzanin, a pieniądze z podatków mieszkańców tych wstrętnych nowych osiedli to gdzie mają iść? Na mieszkania socjalne, dopłaty do napraw kamienic...po części tak. Skoro miasto za zainkasowane pieniądze za ziemię wolało zrobić inwestycję w stadion Pogoni niż w budowę okolicznej infrastruktury. Cóż się dziwić, że mieszkańcy muszą korzystać z każdej okazji by polepszyć komfort życia. Ogólnie brawa dla osób, który zainwestowały swój czas w projekt placu zabaw na Potulickiej.
SBO 2018
2023-11-24 22:57:36
Kiedy remont zapuszczonego Parku Żeromskiego z SBO 2018?
@Gościówa
2023-11-24 22:37:51
To jest jeszcze nic. Jest taki projekt rewitalizacji Jaśminowego Stawu, gdzie same budki lęgowe dla ptaków zostały wycenione na 30 000zł(!), a 3 solarne (czyli w nocy nie świecą) źródła światła na 60 000zł(!). Dobrze, że autor dostał się do Sejmu i będzie teraz posłem PO, a nie radnym, to może miasto odetchnie. Tylko Polski żal. A tak na marginesie mógł się zwrócić do koalicyjnego kolegi Słowika, który jest uznanym w regionie specjalistą od zbijania budek lęgowych dla ptaków. Byłoby taniej...(?)
Ququ
2023-11-24 19:50:15
na muniu. Jest błąd w zapisie "kultura" queerowa - powinien zostać użyty cudzysłów. Z angielskiego queer=dziwny. Ktoś zagłosował więc na dziwną "kulturę". Dziwne jest to, że tego typu działania spełniają wymogi formalne. Nie ma co się dziwić, że frekwencja mizerna.
Tęczowy teatr
2023-11-24 19:28:32
Czyli różowe jednorożce i owłosione wróżki z mosznami smętnie zwisającymi między różowymi stringami... będzie tęczowo, inkluzywnie i całuśnie - wiwat zjednoczona europo!
Zaduma
2023-11-24 19:26:32
Połowa projekty to porażka.
Gościówa
2023-11-24 19:15:34
Konkurs w marnotrawieniu publicznych pieniędzy trwa, 10 tabliczek na rzeźby: projekt 2000 złotych za 1 sztukę, wykonanie tabliczki - 5000 złotych za 1 sztukę, zamontowanie -2500 złotych za 1 sztukę. Aż strach pomyśleć za jaką kwotę chodzą prace pomysłodawczyni artystki pani Marty Płachty. Nie wiem czy MoMA byłoby na nie stać.
Endriu49
2023-11-24 17:45:22
Oczywiście bez Tęczowego teatru małego Szczecin obejść się nie może , oni wszędzie się wciskają.
Ivo
2023-11-24 16:41:45
Plac zabaw dla dzieci i seniorów na Potulickiej. Przecież tych placów zabaw to mamy do licha i trochę tylko skąd brać dzieci przy ujemnym przyroście naturalnym. Wybiegu dla psów oczywiście nie ma
Obserwator
2023-11-24 16:30:25
Diabli biorą jak się czyta że ponad 600 tys. wyciągnął prywatny Klub Pogoń na muzeum za które powinni zapłacić Klub prywatni właściciele. Prawie 7 mln dofinansowania w roku bieżącym do tego ponad 600 tys. na coś co mieli właścicielezrealizować z własnych środków. To granda. Ich naśladowcy że Świtu Skolwin pod hasłem trybuna dla Akademii kolejne setki tysięcy. Kilka lat temu w SBO mówiło się o cwaniactwie klubu Arkonia. Ten cały budżet SBO szyty na prywatne inicjatywy. Bez sensu. Porą na zmiany.
chore z poplątaniem
2023-11-24 16:20:11
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków w przedszkolach publicznych na Słonecznym i Majowym ? Czy to jest budżet obywatelski czy budżet przedszkolny ? Czy jako mieszkaniec będę mógł uczetniczyć w tych zajęciach jako obywatel ???
Helikopter z Misia
2023-11-24 15:45:09
Kto akceptuje takie pomysly jak TRYBUNA DLA KIBICÓW AKADEMII ŚWITU SZCZECIN I DRUŻYN GOŚCI ORAZ MODERNIZACJA OBIEKTU SPORTOWEGO PRZY STOŁCZYŃSKIEJ ?, co roku to samo, gdzie jest k prokurator ???
Pomorzanin
2023-11-24 15:36:48
"Hitem" dla mne są dla mnie inwestycje na nowych osiedlach typu "miejsce rekreacji, skwer, plac zabaw". Patodeweloperka zabudowała szczelnie każdy m2, a teraz za publiczne pieniądze trzeba urządzać parki czy zieleńce... Takie cos się chyba robi na etapie planowania, no ale jak w tym kraju nie ma czegoś takiego jak ochrona estetyki krajobrazu miejskiego i podmiejskiego, to mamy taki efekt... Drugi "hit" a raczej kit, to budowa parkinigów dla samochodów. Może jeszcze... blaszaki od razu?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA