W Szkole Podstawowej nr 68 im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie we wtorek 28 stycznia odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zorganizowano ją dla seniorów – pensjonariuszy Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera oraz Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego.
Wydarzenie rozpoczęło się występem najmłodszych, którzy wprowadzili widzów w nostalgiczną podróż do czasów młodości. Tytuł programu artystycznego – „Powróćmy jak za dawnych lat…” – doskonale oddawał atmosferę wydarzenia, które łączyło muzykę, taniec i wspomnienia.
– Naszym celem było stworzenie chwili, w której seniorzy poczują się wyjątkowo i będą mogli wspólnie celebrować swoje święto. Cieszę się, że dzieci tak chętnie zaangażowały się w przygotowania i mogły przekazać babciom i dziadkom odrobinę radości – powiedziała Magdalena Borejszo, organizatorka uroczystości i wychowawczyni jednej z grup przedszkolnych.
W trakcie występów dzieci zaprezentowały piosenki i tańce, które przenosiły słuchaczy w czasy dawnych zabaw i spotkań rodzinnych. Publiczność szczególnie wzruszyła piosenka „Powróćmy jak za dawnych lat”, także utwór „Parostatek” – w wykonaniu pierwszoklasistów wywołał burzę oklasków. Symbolicznym punktem programu był taniec przy „Marszu Mendelssohna”, opowiadający historię miłości i wspólnych chwil babć i dziadków.
Nie zabrakło też humorystycznych akcentów – dzieci w przebraniu wykonały wesoły układ taneczny, a w tle rozbrzmiewały melodie z dawnych lat. Każda grupa włożyła serce w przygotowanie swojego występu.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych instytucji, w tym inspektorki z Wydziału Oświaty UM, dyrektor Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej, a także prezes Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich ppłk Ryszard Wietrzychowski. Dyrektor szkoły, nauczyciele oraz rodzice zadbali, aby uroczystość miała wyjątkowy charakter i przebiegła w ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Po zakończeniu występów seniorzy mieli okazję porozmawiać z dziećmi oraz organizatorami przy poczęstunku. Jak podkreślała Magdalena Borejszo, takie wydarzenia są nie tylko formą uczczenia ważnych dat, ale także doskonałą okazją do budowania więzi międzypokoleniowych.
– To niesamowite, jak wspólne świętowanie może łączyć pokolenia. Dzieci uczą się szacunku do starszych, a seniorzy czują się potrzebni i docenieni. Tego typu spotkania mają ogromną wartość dla naszej społeczności – dodała. ©℗
(dg)