Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Gróbarczyk: Wody Polskie będę surowo oceniać wnioski samorządów o podwyżkę stawek za wodę

Data publikacji: 12 września 2022 r. 16:32
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2022 r. 16:32
Gróbarczyk: Wody Polskie będę surowo oceniać wnioski samorządów o podwyżkę stawek za wodę
Fot. PAP  

Wody Polskie będą bardzo surowo oceniać wnioski samorządów o podwyżkę stawek za wodę - zapowiedział w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wiceszef Wód Polskich Paweł Rusiecki przekazał, że złożono na razie ok. 400 wniosków o zmianę taryfy, z czego ok. 150 już odrzucono.

Zgodnie z opublikowanym na początku sierpnia wspólnym komunikatem Wód Polskich oraz Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", Wody Polskie od 1 września miały rozpocząć ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki. Samorządy oraz firmy wodno-kanalizacyjne przekonywały, że konieczność zmiany taryf - a co za tym idzie podwyżek - za wodę i ścieki wynika m.in. z powodu rosnącej inflacji, czy kosztów związanych z energią elektryczną i gazem.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że "nasze działania jako rządu muszą zmierzać w tę stronę, żeby nie dopuszczać do podwyżek za media, które można w jakikolwiek sposób zahamować, jeśli chodzi o wzrost cen"

Przedstawiciel MI przypomniał, że niedawna nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje, że w tym roku samorządy otrzymają dodatkowe 13,7 mld zł z tytułu udziału we wpływach z PIT r. Po wprowadzeniu poprawek przez Senat ustawa została skierowana do Sejmu. Według wiceministra to wsparcie samorządy mogą m.in. wykorzystać do tego, aby ograniczyć wzrost kosztów za wodę i ścieki.

Gróbarczyk zapowiedział, że Wody Polskie będą bardzo surowo oceniać wnioski samorządów o podwyżkę stawek za wodę i będą zachowywać się "bardzo restrykcyjnie, bardzo konserwatywnie, tak aby nie dopuścić do wzrostu cen wody". Przypomniał, że samorządy - zgodnie z prawem - mogą dopłacać do ceny wody i ścieków jaką płacą mieszkańcy.

Według wiceministra taki mechanizm pozwoli ograniczyć wzrost inflacji i pomoże lokalnym społecznościom. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jan Köhler ekspert
2022-09-12 21:16:26
wyjaśniał PO "radziecku", czy po polsku? Jakaś taka litera w nazwisku, z kropkami u góry - to chyba rodak tego "szpenia" co mu się "skala skończyła". Wyjaśniał tak jak "szpenio" pani PO_lak.
Jechać Gróbarczyka
2022-09-12 20:05:04
"Nienaturalne ładunki soli musiały powstać w górnym biegu rzeki. (...) znajduje się tam wiele zapór, gdzie praktycznie nie występuje wymiana wody, zwłaszcza przy obecnych niskich jej stanach. Jeśli silnie zasolona, ciepła i bogata w składniki odżywcze woda, tak jak ta pochodząca ze zrzutów przemysłowych, miałaby dłuższy czas zalegać w takich zbiornikach, byłoby to równoznaczne z bioreaktorem do hodowli tego typu glonów - wyjaśniał dr Jan Köhler ekspert od glonów w IGB.
Edmund
2022-09-12 19:46:46
"Dobry wujek" z rządu jaki to zatroskany o dobro obywateli.Niech stworzą tarczę wodną i dopłacają do tego co sami spowodowali
Do Gróbarczyka :
2022-09-12 19:18:59
Mierzeja Wiślana : "barki o ładowności 400 ton mają 1,9 metra zanurzenia, natomiast te większe, o nośności 800 ton, 2,5 metra. Zgodnie z wyliczeniami kanał żeglugowy może mieć miejsca, których głębokość sięga jedynie 1,7 metra." Oj tam, oj tam... Nasypie się do barki styropianu, dosypie na wierzch trochę miału węglowego "dla kolorku" i barka śmignie przez Zalew wprawiając w podziw niedowiarków! :) Bareja wraca :)))
Myśl
2022-09-12 18:44:21
Czy rząd, w tym pan Gróbarczyk, będzie równie surowo traktował państwowe przedsiębiorstwa podnoszące ceny za inne media, np. gaz i prąd? Czy "skupi się" na prześladowaniu samorządów: "bardzo restrykcyjnie, bardzo konserwatywnie, tak aby nie dopuścić do wzrostu cen wody"? Czy twór zwany Wodami Polskimi odpowie za dopuszczenie do zniszczenia Odry i zapłaci odszkodowania samorządom? A sam pan Gróbarczyk odpowie za oszukiwanie szczecinian w sprawie promu i zmarnowanie nakładów na ten cel?
Wedkarz
2022-09-12 17:35:29
Wody polskie to niech zlizuja syf z Odry
Irena
2022-09-12 17:05:00
Samorządy niektóre zrobią odwrotnie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA