Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Akademia Morska staje się Politechniką Morską. Są sprawy, w których politycy potrafią się dogadać [GALERIA]

Data publikacji: 2022-05-30 17:47
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-31 10:50
Akademia Morska staje się Politechniką Morską. Są sprawy, w których politycy potrafią się dogadać
Rektor Akademii Morskiej zaprosił na swoją uczelnię polityków z wszystkich obozów. Fot. Ryszard PAKIESER  

W poniedziałek w Sali Tradycji Akademii Morskiej w Szczecinie zobaczyliśmy wyjątkowo rzadki widok – oto zachodniopomorscy posłowie i senatorowie stanęli obok siebie ponad politycznymi podziałami, aby opowiedzieć o wspólnym sukcesie. Dzięki długoletnim wysiłkom władz uczelni oraz wsparciu polityków Akademia Morska staje się Politechniką Morską.

– Obchodzimy siedemdziesiątą piątą rocznicą szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim – mówił rektor AM prof. Wojciech Ślączka. – Wraz z tą rocznicą uzyskamy 1 września zmianę statusu uczelni z Akademii Morskiej na Politechnikę Morską. Wielką zasługą była współpraca Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego pod przywództwem pana posła Arkadiusza Marchewki, ze wsparciem naszego ministra i ciężką pracą nas obu w przygotowaniu dokumentów. Udało nam się to przeprocedować w miarę szybko.

Rektor przypomniał także, że premier RP Mateusz Morawiecki umożliwił AM budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego. W tej sprawie szczecińska uczelnia również miała wsparcie regionalnych polityków z wszystkich partii.

– To dla nas ogromna radość i sukces – powiedział Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej, obecnie pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej. – Wszyscy zrobiliśmy wszystko, aby ta uczelnia, niezwykle ważna, jako Politechnika Morska funkcjonowała, rozwijała Szczecin, ale myślę, że i Polskę. To będzie faktycznie pierwsza politechnika morska w naszym kraju. Na świecie istnieją takie uczelnie, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie.

Poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka, przewodniczący ZPP, przyznał, że gdy prof. Ślączka zaprosił polityków na rozmowy, miał wrażenie, że rektor jak kapitan szuka załogi do rejsu po „wzburzonym morzu polskiego parlamentaryzmu”.

– To było wielkie wyzwanie, ale wyzwanie, które nas połączyło, coś, wokół czego zbudowaliśmy porozumienie, wokół czego potrafiliśmy współpracować – stwierdził poseł. – Dziś mamy tego efekt, dlatego że ustawa o utworzeniu politechniki została kilka tygodni temu podpisana przez prezydenta. Jestem przekonany, że ta decyzja da uczelni nowe możliwości, pozwoli zbudować jeszcze lepszą markę, aby kształcić profesjonalne kadry gospodarki morskiej, i da uczelni silny wiatr w żagle, a Politechnika Morska będzie silną wizytówką na akademickiej mapie Szczecina, Pomorza Zachodniego i całej Polski.

Następny cel szczecińskiej uczelni: nowy statek. Służyłby nie tylko do nauki studentów, ale również do prowadzenia projektów badawczych. Zdaniem władz AM wpisałby się on w strategię rozwoju kraju.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 31.05.2022 r.

Alan SASINOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

WSM
2022-06-01 08:56:59
Dziwne, cieszyć się z dewastacji tradycji i to po raz kolejny. Coraz dziwniejsze są te obyczaje...
Idzi na x...
2022-05-31 15:58:01
Dewastowania tradycji szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim ciąg dalszy. Nic dziwnego, że parlamentarzyści dogadali się ponad podziałami. W demolowaniu oni wszyscy są dobrzy. Dorobek Polaków gospodarujących na ziemiach odzyskanych ma być tasowany, zamieniany, pomniejszany, wykorzeniany. Myślę, że w interesie Niemiec.
Do - ofsajda
2022-05-31 10:46:21
Wobec tego ze na zdjeciu jest 5-iu Lewackich PO-litykow..... a tylko 3-ch z Prawicy - to wkrotce jako wiekszosc, zmienia nazwe i na PO-litechnike Morska !!
Szczecinianin
2022-05-30 21:05:20
ofsajd: odszedłeś czy nie było dla Ciebie już miejsca? Z tego co wiem AMS pożegnała się z tymi co nie dawali sobie po prostu rady. Niestety, tak piszą tylko tacy co czują się skrzywdzeni. Gdybyś coś wniósł dla AMS z pewnością byś jej dzisiaj nie obrażał.
ofsajd
2022-05-30 18:48:41
To już czwarta nazwa tej uczelni i na pewno nie ostatnia. Odczuwam pewną satysfakcję, że udało mi się odejść na emeryturę jeszcze z Akademii Morskiej. Nowa nazwa "Politechnika Morska" najmniej się kojarzy z morzem i kształceniem "wilków morskich", a bardziej z budownictwem hydrotechnicznym lub przemysłem stoczniowym.
Nic nie... dziwne
2022-05-30 18:46:44
Ale za to masz az 5-iu... PO-st/KO-munistycznych i Lewackich reprezentantow...!!!!!
dziwne
2022-05-30 18:14:52
Boguckiego nie ma na foto.
Juras
2022-05-30 18:09:05
Trzaskowski zaraz o tym zamelduje do va der Leyen
Marchew
2022-05-30 18:05:12
A co ma PoOityka do szkolnictwoa ? Co re warzywa robią na zdjęciu ,m

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA