Założono fundamenty pod największą w Polsce maszynę papierniczą w Skolwinie
Szybko postępują prace przy budowie fabryki papieru i celulozy w Skolwinie. Już niemal całkowicie zakończono przygotowanie budynków, w których w przyszłości mieścić się będą hale produkcyjne.
Pracująca tu załoga odniosła poważny sukces: budowę fundamentów i układanie płyt fundamentowych pod jedną z największych w Polsce maszyn papierniczych ukończyła 12 dni przed terminem. Obecnie trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia montażu tej maszyny, przy czym wszystkie części pras i cylindrów są już przygotowane.
Równolegle trwają prace przygotowawcze do budowy fundamentów pod drugą maszynę papierniczą. Biuro projektów opracowuje już dokumentację fundamentów tej maszyny.
W końcowym stadium budowy znajduje się także laboratorium fabryczne, które przy pełnej produkcji fabryki zatrudniać będzie kilkudziesięciu pracowników naukowych. W laboratorium prowadzić się będzie prace badawcze nad jakością produkcji.
„Kurier Szczeciński” z dnia 18 czerwca 1952 r.
Chaty sprzed tysiąca lat znaleziono podczas prac archeologicznych na podwórcu zamku szczecińskiego
Zamek szczeciński posiada dwa dziedzińce: główny i menniczy. Obecnie obydwa rozkopane, ponieważ od kilku lat przeprowadzane są tu roboty prehistoryczne, związane z badaniem przeszłości państwa polskiego. Roboty te wyjaśniają w dużej mierze dzieje Polski w tym okresie, z którego do naszych czasów nie zachowały się źródła pisane.
Prace te rozpoczęto na początku 1947 roku. W miarę rozwoju objęły one poważne części obydwu dziedzińców, dając dużo ciekawego materiału.
Przede wszystkim podczas robót tych odsłonięto prezbiterium kościoła św. Ottona, zbudowanego na wzgórzu zamkowym w roku 1346. Świątynia ta otoczona była murem cmentarnym. Odszukano także fragmenty starej wartowni i bruk dawnego dziedzińca.
Dalsze prace pozwoliły na odsłonięcie 13 warstw, w których stwierdzono liczne zabytki osadnictwa słowiańskiego. M.in. odkryto budowane na zrąb chaty z opalonymi, drewnianymi partiami (widocznie spalone w wyniku pożaru osady) oraz fragment biegnącej przez osadę ulicy o szerokości 2,60 m. Rozmiary domów wynoszą 330 x 290 cm. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 22 czerwca 1952 r.
Najbardziej nowoczesna klinika stomatologiczna wczoraj otwarta w Szczecinie
Wczoraj rozpoczęto przyjmowanie pacjentów w Klinice Stomatologicznej PAM w Szczecinie na Pomorzanach. Klinika ta posiada działy: stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, protetyki oraz oddział o 30 łóżkach dla obłożnie chorych.
Budowa i ultranowoczesne urządzenia tej placówki pochłonęły ponad 1 milion zł. Utrzymanie zaś kliniki kosztować będzie rocznie ponad 500 tys. zł.
Pod względem wyposażenia i obszerności pomieszczeń, klinika szczecińska znacznie przewyższa warszawską i ustępuje jedynie największej w Polsce klinice w Zabrzu. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 2 lipca 1952 r.