Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Słowo roku

Data publikacji: 2018-12-28 07:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-04 20:49

Koniec roku sprzyja refleksji o ważnych słowach, zarówno o tych, które wybieraliśmy w różnych konkursach, jak i o tych, które częściej chcielibyśmy słyszeć.

W plebiscycie na młodzieżowe słowo roku zwyciężył dzban. Dzban jest określeniem człowieka niemądrego, nierozgarniętego i – jak uzasadniali uczestnicy konkursu – „ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden”. Dzban to „ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i, grzecznie mówiąc, towarzystwo za nim nie przepada”. Dzbanem może być każdy, „wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban”. Choć dzban jest negatywną oceną człowieka, to jednak nie obraża za bardzo, jest raczej śmieszny, zaczepny i… świeży. Jeśli nie był wcześniej zbyt popularny (Dzban? Nie znam! Pierwsze słyszę! Mój nastolatek tak nie mówi!), to wygrana w plebiscycie na młodzieżowe słowo roku na pewno go upowszechni. Oczywiście nie uważam, że powinniśmy się nawzajem obrażać i wyzywać. Jednak lepszy jest zabawny dzban niż inne ciężkie słowa, których nader często używamy wobec bliźnich.

Do 31 grudnia trwa jeszcze plebiscyt na słowo roku 2018. Nie wiem, które zwycięży, ale chyba najczęściej wymienianym publicznie słowem była konstytucja. Jest to nazwa najważniejszego dla każdego Polaka dokumentu, określającego zasady ustroju państwa, zadania organów władzy oraz prawa i obowiązki obywateli. Jednak słowo konstytucja zamiast połączyć, to nas podzieliło, stało się symbolem rozłamu, wrogości, jakiejś nierozumnej słownej walki brata z bratem. Smagamy się nim, poniewieramy, zamiast się w trudnych czasach wspierać i myśleć o wspólnej przyszłości, która przecież nie rysuje się różowo…

Dlatego moim osobistym słowem na nadchodzący rok jest życzliwość, czyli ‘sprzyjanie komuś, przychylność’. Życzliwość wywodzi się od słowa życzliwy, tj. ‘dobrze komuś życzący, przyjaźnie usposobiony, przychylny’. Jeśli ktoś jest dla nas życzliwy, to znaczy, że odnosi się do nas z sympatią, sprzyja nam, jest gotów nam pomóc i cieszyć się z naszych sukcesów. Tak definiują słowo życzliwy słowniki współczesnego języka polskiego. Życzliwość i życzliwy wywodzą się od słowa życzyć, które niegdyś znaczyło ‘radzić coś komuś życzliwie’, a dziś znaczy ‘pragnąć, chcieć czegoś dla kogoś lub dla siebie’ i najczęściej są to dobre pragnienia.

Życzliwość zawiera w sobie inne słowa, symbolizujące nasze ogólnospołeczne wartości: akceptację, tolerancję, szacunek, miłość. Oczywiście, nie musimy się wszyscy od razu kochać, wystarczy, żebyśmy byli dla siebie życzliwi. Tego życzę Państwu w 2019 roku.

 Ewa Kołodziejek

Komentarze

do @ Janusz
2019-01-04 20:37:35
- on został chamem roku..... Dowód z "bloga";"Panie Ławrynowicz (moja babcia miała nazwisko Ławrynowicz i pochodziła z wileńszczyzny !) powiedz pan tym redakcyjnym wałkoniom i pindom, że nie jestem (taka ich mać!! )robotem i żeby te bladzie ściągnęły z mego IP tego robota. Niech bliny ruszą żopu!"....Kto nie wierzy może sprawdzić na; http://24kurier.pl/blogi/janusz-lawrynowicz/najdluzsza-wojna/.Wpis z 2018-03-28 22:46:02....Tylko cham roku może nazywać panie z Kuriera wałkoniami i pindami.
Janusz
2019-01-01 12:56:40
Jarun - zostałeś komentatorem roku!
Jarun
2018-12-31 09:49:07
Życzliwy czyli życzący wszystkiego dobrego (jak w koncercie życzeń). I o czym tu deliberować? A słowo roku? Można wybierać: kolor roku, smak roku, książka roku, gazeta roku, płyta roku, aktor roku, głupek roku, polityk roku, dowcip roku...itd. I tak w nieskończoność, tylko po co ? Wybór z nudów czy z głupoty ? Dziennikarski wymysł.
Quistorp
2018-12-28 20:51:49
odnośnie...[Tak definiują słowo życzliwy słowniki współczesnego języka polskiego].. Pod osłoną nocy zajrzałem do jednego z nich; Mały Słownik Języka Polskiego.( z suplementem) PWN W-wa, z roku 1996. Kilka osób nawet tam opracowywało hasła.Czy jest jeszcze współczesny, czy współczesność , definiuje się co dwa, może trzy (?) lata, tego nie wiem. I co ja tam wyczytałem? Życzliwy ~iwi, ~wszy "przychylnie, przyjaźnie usposobiony do kogo; przychylność ";Szczera życzliwość dla kogo, w stosunku dla kogo. Tu nie ma mowy o sympatii, ani o sprzyjaniu, byciu gotowym do pomocy i cieszenia się z czyichś sukcesów. Życzliwość można okazywać będąc nieprzyjaźnie usposobionym np. do "pożytecznego idioty", i okazywać życzliwość przychylnemu matołowi, by się nie potknął na wyboistej drodze, ku mojej uciesze. A jeśli do tego dołożymy zabarwienie ironiczne, to dopiero robi się piramidalna definicja, czegoś, czego nie odważył bym się nazywać, bo przypominało by mi to definiowanie pojęcia konia w średniowiecznej encyklopedii. "Życzliwy" - jak każdy widzi.
zdumienie
2018-12-28 08:37:26
Kryminalistom, psycholom , chamom , oszczercom , oszustom , mistyfikatorom,łajdakom pospolitym też należy okazać życzliwość i życzyć im sukcesów w ich działalności?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500