Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jeszcze o wielkich literach

Data publikacji: 2023-04-21 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2023-12-23 05:54

W poprzednim felietonie pisałam o wielkich literach używanych ze względów składniowych i znaczeniowych. Zasady składniowe nakazują rozpoczynanie wielką literą każdego nowego zdania. Reguły znaczeniowe mówią o pisowni wielką literą wszystkich nazw własnych. 

Są jeszcze dwa powody, które usprawiedliwiają użycie wielkiej litery. Piszę: usprawiedliwiają, bo jak wiemy, miłość współczesnych Polaków do wielkich liter jest przeogromna, ale – to też wiemy – niemożliwa do zaakceptowania. Otóż te dwa powody to względy graficzne i grzecznościowe.

Względy graficzne „działają” w tradycyjnej poezji, gdy początek każdego wersu zaczyna się wielką literą. Jest to możliwe, ale niekonieczne, poeci mają tu pełną wolność. Wielką literą zaczynamy tytuły książek, a w tytułach czasopism – każdy składnik oprócz przyimków i spójników: Tygodnik Powszechny, Literatura na Świecie, Wiedza i Życie. Jak widać, nakładają się tu na siebie dwa kryteria: znaczeniowe i graficzne. 

Wielkimi literami możemy też pisać całe wyrazy na kartach tytułowych książek, na afiszach, w reklamach, np. MAŁY SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO, ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ PLAKATÓW, KUPUJ LOKALNIE! Trzeba jednak pamiętać, że wyraz pisany w całości wielkimi literami „krzyczy”, więc taka pisownia musi być przemyślana i uzasadniona.

Chyba najmniej uchwytne jest ostatnie z omawianych kryteriów, pozwalające na użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych. Używamy jej, gdy chcemy wyrazić szacunek, miłość, przyjaźń do osób, do których piszemy, lub do tego, o czym piszemy. Mamy więc tu dużą swobodę, ale nie całkowitą wolność! Gdy chcemy wyrazić miłość do adresata lub adresatki listu, to nie możemy szaleć z wielkimi literami, bo przestaną działać. Podkreślmy tylko niektóre rzeczowniki czy przymiotniki, np. Najdroższa Dziewczyno Moja! albo Mój Ukochany Królewiczu!. Ale nie piszmy: Twój List Sprawił Mi Wielką Radość, bo zamiast o miłości adresaci będą myśleć o wątpliwej ortografii. 

Zawsze wielką literą piszemy zwroty adresatywne: Szanowny Panie Prezesie, Droga Pani Doktor. Także w treści pisma wielką literą zapisujemy nazwy osób, do których się zwracamy: Uprzejmie proszę Pana Dziekana o udzielenie mi urlopu lub o których mówimy: Dziękujemy wszystkim Ludziom Dobrego Serca za okazaną pomoc. Względy uczuciowe decydują też o tym, że niektóre wyrazy i wyrażenia, np. Ojczyzna, Kraj, Naród, Państwo, Orzeł Biały i nazwy wydarzeń dziejowych: Powstanie ListopadowePowstanie Warszawskie możemy (choć nie musimy) pisać wielką literą. 

Na koniec chcę rozwiać wątpliwości, które wyrażali czytelnicy mojego poprzedniego felietonu: piszemy wielką czy dużą literą? Można i tak, i tak. Słowniki ortograficzne mówią o wielkich literach. Ale jeśli ktoś woli duże, to też może tak mówić.

Ewa Kołodziejek  

Komentarze

@Dr za
2023-04-24 12:37:52
Uprzejmie prosi osoba uprzejma. To nie jest kwestia normy, tylko grzeczności :)
Dr za
2023-04-21 15:02:23
,,uprzejmie proszę,, a można nieuprzejmie ? Taki zwrot jeszcz z PRL-u. W sprawach urzędowych, gdy przepis pozwala, wystarczy ,, proszę o ....,, Lub ,,wnoszę o ....,,. ,, Droga pani doktor,, też jest dyskusyjne. Gdy trafimy na przewrażliwiona lekarkę, to może taki zwrot odebrać jako kpinę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500