Szczecin we wtorek 17 września stał się miejscem wyjątkowej uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP). Wydarzenie zorganizowano na terenie Placówki Straży Granicznej im. por. rez. kaw. Wacława Piotra Russockiego przy ul. Żołnierskiej.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.45 od odsłonięcia przez kontradm. SG Andrzeja Prokopskiego i Krzysztofa Męcińskiego, dyrektor oddziału IPN w Szczecinie pamiątkowej tablicy, która - jak powiedział kontradmirał Prokopski - na zawsze pozostanie świadectwem bohaterskiej służby żołnierzy KOP. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Goście mieli również okazję zapoznać się z wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, która przybliżyła historię i działalność KOP. Ekspozycja przedstawiała m.in. wyposażenie żołnierzy, zdjęcia archiwalne oraz relacje świadków.
Korpus Ochrony Pogranicza, utworzony w 1924 roku, przez wiele lat pełnił kluczową rolę w ochronie wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. Jego żołnierze z poświęceniem strzegli granic państwa, stawiając czoła licznym zagrożeniom. Uroczystości w Szczecinie były wyrazem hołdu złożonego wszystkim, którzy służyli w KOP. (dg)