Poniedziałek 05 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Absolwenci Trzynastki odebrali świadectwa [GALERIA]

Data publikacji: 2019-05-28 12:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Absolwenci Trzynastki odebrali świadectwa
 

Uroczyste wręczenie świadectw ukończenia XIII Liceum Ogólnokształcącego odbyło się we wtorek w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Realizacji marzeń i naukowych pasji życzyła absolwentom słynnej Trzynastki prof. US dr hab. Adrianna Seniów, dziekan Wydziału Filologicznego.

XIII LO w Szczecinie to od ponad 20 lat jedno z najlepszych liceów w Polsce, jego uczniowie osiągają sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Dyrektor Cezary Urban powiedział, że rocznik absolwentów 2019 jest 25. w historii szkoły i pogratulował uczniom naukowych osiągnięć. Podczas trzech lat kształcenia w Trzynastce 35 osób z grona tegorocznych absolwentów zdobyło 27 tytułów laureata i 63 tytuły finalisty, dwaj będą reprezentowali w tym roku Polskę na olimpiadach międzynarodowych. Spośród 118 absolwentów ponad 80 zostało nagrodzonych za osiągnięcia w olimpiadach, konkursach, egzaminach na certyfikaty językowe oraz wybitnych wynikach nauczania. Wielu z nich zostało wpisanych do Złotej Księgi.

- Uniwersytet od początku wspiera XIII Liceum Ogólnokształcące organizując dla jego uczniów obozy naukowe, wykłady i inne formy rozwoju naukowego. Ta współpraca wpływa na lepsze wykształcenie i na rozwój zainteresowań naukowych uczniów, ale też ma wpływ na rozwój miasta - powiedział prorektor ds. kształcenia prof. US dr hab. Jacek Styczyński. - Wielu absolwentów XIII LO podejmuje studia na zagranicznych i polskich uczelniach, z radością stwierdzamy, że niektórzy wybierają też studia na Uniwersytecie Szczecińskim.

Prof. Adriana Seniów dziękowała także nauczycielom i rodzicom za trud włożony w wykształcenie tych młodych ludzi. - Drodzy uczniowie, pamiętajcie o mistrzach, którzy pomogli wam rozwinąć skrzydła, ale pamiętajcie o rodzicach, którzy pomogli wam w wyborze szkoły i wierzyli, że sobie poradzicie - dodała.

Podczas uroczystości głos zabrał jeden z ojców założycieli XIII LO Bazyli Baran, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta: - To wyjątkowe święto całej społeczności szkolnej. To, że jesteście wyjątkową społecznością pokazał też największy w powojennej Polsce strajk nauczycieli,  którym nauczycieli upokorzono, a wy uczniowie w tym bardzo trudnym czasie wspieraliście swoich nauczycieli - powiedział i życząc mądrej decyzji w wyborze drogi dalszego kształcenia prosił o rozważenie studiów w Szczecinie, ewentualnie na powrót do Szczecina już po ich ukończeniu.

Dyrektor Cezary Urban przyznał, że nie tyle dotychczasowe osiągnięcia, lecz dążenie do wyznaczonych celów jest najważniejsze i życzył absolwentom ich osiągania na dalszej drodze ich rozwoju i edukacji.

Podczas uroczystości wystąpił wielokrotnie nagradzany w dziedzinie muzyki Michał Kram, tegoroczny absolwent XIII LO, który wykonał m.in. nostalgiczny utwór Davida Friedmana "Midnight Star" na wibrafonie. Po oficjalnych uroczystościach był czas na indywidualne podziękowania wychowawcom i nauczycielom.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA