Sobota, 27 lipca 2024 r. 
REKLAMA

„Razem możemy więcej”. Powiat policki wyróżnił społeczników [GALERIA]

Data publikacji: 26 marca 2022 r. 22:13
Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2022 r. 12:24
 „Razem możemy więcej”.  Powiat policki wyróżnił społeczników
 

Pomagają potrzebującym, integrują lokalną społeczność, dbają o przyrodę, upowszechniają kulturę, turystykę, organizują inicjatywy służące ochronie zdrowia... Robią to w wolnym czasie, angażują własne środki, umiejętności, kwalifikacje. Raz w roku wolontariusze z powiatu polickiego mogą liczyć, że ich działania zostaną szczególnie docenione. Pandemia i tym nieco zachwiała. Ale właśnie udało się nadrobić zaległości. Ponad 50 osób i inicjatyw wyróżniono oraz nagrodzono w powiatowym konkursie „Razem możemy więcej”.

Z przerwą przez pandemię

- Tegoroczny konkurs był inny niż poprzednie, bo objął  dwa lata, i to lata trudne - mówiła podczas piątkowej gali Beata Chmielewska z zarządu powiatu polickiego. - Były to lata pandemii. Dlatego mamy w tym roku specjalną kategorię, dotyczącą działań, które pomogły nam tę pandemię przetrwać.

Kapituła konkursu rozpatrzyła 52 wnioski.

- Czytaliśmy z wielką przyjemnością o tym, jak ludzie wzajemnie sobie pomagają - dodała Beata Chmielewska. - Jak pomagają seniorom, osobom niepełnosprawnym czy choćby mieszkańcom sołectw. Jak organizują akcje charytatywne, spotkania czy starają się o to, żeby wspomóc zdrowie. Z wielką satysfakcją przeanalizowaliśmy te wnioski. Towarzyszyły nam tylko dobre emocje, wzruszenia. Po raz szósty jesteśmy z was dumni i szczęśliwi, że jest wśród nas tyle osób, które zmieniają najbliższy nam świat na lepsze.

Za działania i osobowość

Wyróżnienia i nagrody przyznano w czterech kategoriach. Pierwsza to „Działanie warte naśladowania”. W tej kategorii zwyciężyło Stowarzyszenie „Carpe diem” z siedzibą w Dołujach (gmina Dobra). Doceniono je za projekt „Weekend Otwartych Ogrodów”.

- Organizacja ta otworzyła ogrody, kilkadziesiąt ogrodów w gminie Dobra - przedstawiał zwycięzcę Andrzej Bednarek, starosta policki. - Tam się dzieci bawiły, uprawiano sport, mówiło się o zdrowym trybie życia. I to się cieszyło bardzo dużym zainteresowaniem. Blisko pół tysiąca osób przez dwa dni wzięło udział w tych różnych akcjach. To było wspaniałe miejsce integracji. Ludzie otworzyli swoje furtki i domy. Nie zrobiliby tego, gdyby nie bardzo życzliwe wsparcie różnych organizacji z miejscowości Dołuje.

W drugiej kategorii „Osobowość roku" pierwsze miejsce kapituła konkursu przyznała sołtys Niekłończycy (gmina Police) Karinie Mazurkiewicz.

- Zaangażowana w życie społeczne, pełna życzliwości - przedstawiał laureatkę Cezary Arciszewski, przewodniczący Rady Powiatu Polickiego. - Organizuje warsztaty rękodzielnicze, florystyczne, wiele innych projektów. Realizuje bardzo owocną integrację mieszkańców.

Praca zespołowa

Trzecia kategoria to „Działalność instytucji i placówek publicznych oraz podmiotów prywatnych w zakresie aktywności społecznej". Tutaj pierwsza nagroda trafiła do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach im. Marii Grzegorzewskiej.

- Placówka ta podjęła się realizacji pierwszego w województwie zachodniopomorskim, pilotażowego projektu „Niepełnosprawny czy Sprawny - odczarować niepełnosprawność” - mówiła o laureacie wicestarosta Joanna Napiwodzka. - Był realizowany przez uczniów i nauczycieli tej placówki wraz z uczniami polickich szkół podstawowych. Celem tego projektu była konfrontacja z szeroko pojętą problematyką życia codziennego osób z niepełnosprawnościami. Zorganizowano cykl warsztatów, jedną z części projektu jest mural, który powstał na terenie tejże placówki. Przedstawia on młodego człowieka, siedzącego na wózku inwalidzkim. Symboliczna poza tej postaci sugeruje gotowość do wydostania się poza przestrzeń muralu. Peleryna, w którą jest ubrany, wskazuje nie tylko na umiejętności i własne zdolności, które ten młody człowiek zdobył i odkrył podczas edukacji i rehabilitacji w tymże ośrodku, ale także na siłę, którą może dzielić się z innymi ludźmi.

W kategorii czwartej - „Inicjatywa służąca przeciwdziałaniu i łagodzeniu skutków epidemii” - przyznano 5 wyróżnień. Trafiły one do: Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzózkach; OSP w Nowym Warpnie; Anny Twarowskiej - druhny Hufca Police Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP; Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku; Koła Gospodyń Wiejskich w Mierzynie.

Postawy na medal

Podczas piątkowej uroczystości wręczono też medale za „Postawę godną naśladowania”. Trafiły one do: OSP w Trzebieży, która bardzo mocno zaangażowała się w działania związane z walką z pandemią (zajęła pierwsze miejsce w kraju wśród OSP w akcji szczepień przeciwko COVID-19 i zdobyła 1,3 miliona złotych na doposażenie swojej jednostki); Moniki Kujawy z Polic i Daniela Henschela z Mierzyna za obywatelskie zatrzymania nietrzeźwych kierowców; Wojciecha Bobrowskiego za obywatelskie zatrzymanie agresywnego sprawcy kradzieży.

Galę uświetnił występ zespołu Jackpot.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2022-03-27 14:03:12
myślałem ,że tzw. społecznicy działają dla innych z potrzeby serca , nie dla wyróżnień i profitów . Ale kto się oprze pieniądzom i głaskaniu władzy ?
toi
2022-03-27 08:03:27
a władek zdjęcia robił???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA