Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Chojecki, Macierewicz, Naimski z Orderami Orła Białego za działalność w KOR-ze

Data publikacji: 23 września 2022 r. 22:53
Ostatnia aktualizacja: 25 września 2022 r. 14:28
Chojecki, Macierewicz, Naimski z Orderami Orła Białego za działalność w KOR-ze
Fot. PAP  

Trzej działacze Komitetu Obrony Robotników: Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski zostali w piątek odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Wyboru uhonorowanych osób dokonał prezydent, zasięgając opinii Kapituły Orderu Orła Białego.

W piątek, w 46. rocznicę powstania KOR, podczas uroczystości w Belwederze, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezydent - jako Wielki Mistrz Orderu - odznaczył działacza KOR Mirosława Chojeckiego, a także dwóch z założycieli KOR: Macierewicza i Naimskiego najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.

Prezydent oświadczył, że jest dumny, iż może wręczać uhonorowanym ordery. "I mogę przeprosić, że wolna Polska dopiero po ponad 30 latach honoruje tym najwyższym w Polsce odznaczeniem" - dodał.

"Łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę, mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli" – dodał Andrzej Duda. Jak podkreślił, do tej refleksji skłania go także trwająca walka Ukraińców przeciw rosyjskiemu najazdowi.

Prezydent: nie byłoby wolnej Polski bez tamtego bohaterstwa

"Nie byłoby tej wolnej Polski, w której możemy dziś żyć i się spierać, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, tamtej wielkiej odwagi i tamtego ryzyka, które panowie wtedy na siebie wzięliście" - zaznaczył prezydent.

"Panu ministrowi Macierewiczowi dziękuję przede wszystkim za Wojska Obrony Terytorialnej. To, co mamy dziś, pokazuje, jak niezwykle ważna to była decyzja" - zaznaczył Duda. Dodał, że to kolejna zasługa, która "będzie pamiętana przez pokolenia".

Naimskiemu Duda podziękował "za Baltic Pipe i dywersyfikację dostaw gazu do Polski". "Śmiało mogę powiedzieć, że jest pan ojcem tego gazociągu, który de facto jest już gazociągiem działającym. To było wizjonerskie" - ocenił.

Antoni Macierewicz podkreślił z kolei, że odznaczenia przyjmuje w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość. Wśród walczących o niepodległość wymienił m.in. 1. Warszawską Drużynę Harcerzy, uczestników robotniczych protestów 1976 r., studentów z duszpasterstw akademickich, członków KIK i Uniwersytetu Latającego, a także utworzoną w 1980 r. NSZZ "Solidarność".

Dodał ponadto, że "to wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem odwagi, takiej odwagi, jaka dzisiaj jest niezbędna do prawdy o zbrodni smoleńskiej" – powiedział, wskazując, że wśród uczestników uroczystości w Belwederze jest przedstawiciel podkomisji smoleńskiej.

Piotr Naimski ocenił, że przez ostatnie 30 lat toczyły się "nieustające zmagania" w celu zabezpieczenia energetycznego Polski. Podkreślił, że uważał, a "dzisiaj w zasadzie wszyscy na szczęście (uważają - PAP), że niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa w kraju nie będzie". "Po 30 latach - to długo trwało - tę rosyjską pętlę zrzucamy" - dodał.

Mirosław Chojecki podkreślił, że w KOR uczestniczyła ogromna ilość ludzi, którzy pozostali na kolejne lata w życiu społecznym jako uczestnicy różnych organizacji czy partii politycznych.

Jak podkreślił, on sam dzięki KOR-owi, zamiast być "spokojnym pracownikiem Instytutu Badań Jądrowych, liczyć te jądra i elektrony", zajął się czym innym i jako producent filmowy wyprodukował z kolegami "ponad 300 filmów dotyczących historii i kultury, które oglądało kilkadziesiąt tysięcy widzów". "Te setki osób, wśród nich i ja, zmieniły swoje życie. To także pokłosie KOR-u - że mnie i moim kolegom udało się tak zmienić własne życie, żeby ono był bardziej pożyteczne" - ocenił.

Kontrowersje wokół odznaczenia dla Macierewicza

Przed uroczystością pojawiły się wątpliwości, czy Order Orła Białego może otrzymać Macierewicz, który jest posłem.

Ustawa o orderach i odznaczeniach głosi w art. 2, że "Prezydent nadaje ordery z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów oraz Kapituł Orderów", a w art. 3, że "Z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi posłowi lub senatorowi można wystąpić po wygaśnięciu mandatu osoby proponowanej do odznaczenia". "Odznaczenia zostały nadane z inicjatywy własnej Prezydenta RP. Prezydent ma taki przywilej wyjątkowy, że może nadać odznaczenia z własnej inicjatywy, tak one są nadane" - wyjaśnił prezydent po zakończeniu oficjalnej części uroczystości.

"Mimo wszystko, decydując, zapytałem kapitułę (Orderu Orła Białego), bo chciałem usłyszeć głos kapituły w tej sprawie. Muszę powiedzieć, że dyskusji nie było, zostałem (...) pochwalony generalnie przez kapitułę za tę inicjatywę i nie było żadnego głosu wśród członków kapituły, który wyraziłby jakąkolwiek wątpliwość" - podkreślił prezydent.

Kto tworzył Komitet Obrony Robotników

Powstanie KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

Za datę powstania KOR uznaje się 23 września 1976 roku - dzień publikacji "Apelu do społeczeństwa i władz PRL", pod którym podpisało się 14 opozycjonistów: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński.

Nieco później dołączyli do KOR-u m.in.: Halina Mikołajska, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz, Adam Michnik oraz Mirosław Chojecki odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych i współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą.

Wśród obecnych parlamentarzystów jest dwóch członków Komitetu - Antoni Macierewicz (poseł PiS) i senator KO Bogdan Borusewicz.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

olaboga
2022-09-25 14:22:34
Panie Macierewicz to watpliwy zaszczyt byc na liscie odznaczonych Orderem Orla Bialego np z takim Michnikiem,Wystarczy obejrzec film jak zapijaczony Adas caluje sie i wyznaje milosc zbrodniarzowi komunistycznemu Jaruzelskiemu/TW''WOLSKI''/w wwili zagrabionej przez tego sowieckigo generala
Wojtek
2022-09-25 12:59:32
A miśkowi order virtuti militari. Jak się bawić to na całego :)
Brawo WY!
2022-09-25 11:41:03
Na miejscu Antoniego odmowil bym przyjecie tego orderu dopoki z listy odznaczonych nie znikna takie persony jak np; Michnik.Geremek,Balcerowicz,Bielecki,BuzekModzelewski.Kuron,DornSzymborska,Suchocka,Mazowiecki ,
kwiczol
2022-09-25 11:30:41
Odznaczonym tym orderem zostal przez prezydenta Kwasniewskiego/TW''ALEK""/ niejaki byly prezydent Niemiec Schroder ,ktory zarabia miliony u bandyty z Kremla,
Duda złamał
2022-09-25 03:08:55
prawo, zresztą nie pierwszy raz, gdyż ustawa zabrania nadawania odznaczeń urzędującym posłom, takim jak niejaki Macierewicz. Niestety, ale w wolnej od PISu Polsce, niejaki Macierewicz będzie musiał oddać order i jeszcze przeprosić. Zresztą będzie przepraszać także za wiele innych spraw.
CDN , ty z pewnością
2022-09-25 02:56:54
nie jesteś polskojęzyczny. Masz ogromne trudności z naszym językiem. Więc skąd jesteś?
CDN
2022-09-24 14:07:27
Od rana slychac wycie tvn i innych polskojezycznych merdiow itego calego jewroeupejskiego lewactwa.TO znakomicie pokazuje ,ze te odznaczenie jest trafnne, SLYCHAC WYCIE ZNAKOMICIE.
do FIGO
2022-09-24 13:04:43
"Dzisiaj musimy ponownie zajrzeć do korzeni , aby mieć pewność, że drzewko wyda dobre owoce." To drzewko nie wyda dobrych owoców PO-nieważ 4 czerwca 1992 była akcja TW.Oskar-a "Panowie, policzmy głosy". W D zrobili "einfach" - kto byl IM to 5 lat szlaban w wykonywanym zawodzie, na "bonus"; firma która zatrudniła byłego już IM-a nie mogła brać udziału w przetargach gdzie był tzw. "pieniądz publiczny". Dla IM-ów tylko "śmieciarka"i "mirabelki".
itd
2022-09-24 11:36:16
Lemingi i wspolczesne ''elity'' maja wyprane mozgi przez WSI24,DER ONET,gadzinowke Michnika i polskojezyczne media,Macierewicz juz dawno powinien dostac te oznaczenie chocby za rozwiazanie sowieckiego WSI i wyrzucenie sowieciarzy z armi, To oznaczenie za poprzednich prezydentow;''DONOSA''.''BIGOSA''.''POLMOSA'' dostawali;TW''BOLEK'',TW;;ALEK'',Komoroski.BALCEROWICZ/!!!/,Bielecki.Hall.Buzek,Suchocka,BartoszewskiMazowiecki.Reczek,Kuron,Michnik,Modzelewski,GeremekDorn,Wujec,Szymborska./!!!!!!!!!!!
@analityki
2022-09-24 11:15:28
POziom kultury adekwatny dla lewicy i libierałów, jak to się mówi smak wyssali z onucy sowieckiego tankisty ;) Ordery przyznał prezydent PAD za utworzenie KOR. Jest to naprawienie dziejowej krzywdy bowiem komuch Kwaśniewski dał ordery tylko byłym PZPRowcom i sekretarzom. Jak to się mówi sowiecka koszula bliższa ciału
Macierewicz
2022-09-24 11:09:57
- Duda - Hańba !
@pamiętający
2022-09-24 10:03:24
To chyba odwrotnie jest mościu komuszku. To Kuroniowi i Modzelewskiemu już dawno dali ordery komuszki. Kuroń i Modzelewski jako stalinowcy zafundowali Polakom gehennę komunizmu a potem chcieli go reformować i stąd popadli w lekki konflikt z PZPR. Może coś słyszałeś o drużynach walterowskich Kuronia którzy jeździli na wieś nękać kułaków? Natomiast o Macierewiczowi, Naimskim czy Chojeckiemu nikt dziękować nie chciał. Prawdę o tych czasach mówi podręcznik HiT ale został zabroniony przez elyty
FIGO
2022-09-24 09:33:18
O Kuroniu jako o zmarłym źle się nie mówi , ale jego kolesie w Magdalence opijali sukces bezkrwawej rewolucji. Dzisiaj musimy ponownie zajrzeć do korzeni , aby mieć pewność, że drzewko wyda dobre owoce. Inaczej Targowica sprzeda nas w niewolę. Za pieniądze Sorosa , Kacapów , Niemców parszywcy szczekają bezkarnie na Polaków. Czas z tym skończyć ! Rafałek pojechał po kasę do USA i co przywiózł. Tam już wiedzą, że to zdrajca ! Niestety , nasze Lemingi i " oświecone TVn-em " głupie p... nie!
kiedy wybory ...
2022-09-24 09:05:45
Teraz to już order ale brązowy po tym , jak sobie pisowski prezydent nim tyłek podtarł odznaczając nim maciorę.
analityk
2022-09-24 08:57:40
Order dla Maciory to , jak splunięcie w twarz polskiemu społeczeństwu , które wybrało tego sługusa Kaczelnika .
Pamiętający
2022-09-24 05:09:15
A Jacek Kuroń to niby nie? Nawet Maciar o nim nie wspomniał, PAP także. To może prezesa ram dopisać

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA