Spróbuj oszczędzać w swoim zakładzie pracy
O tym, jak duże znaczenie w życiu osobistym odgrywa PKO, przekonał się niejeden z nas, zwłaszcza gdy chodzi o prezent, urlop, niespodziankę uprzyjemniającą życie rodzinne. Nie zawsze jednak po wypłacie odpisujemy na swoje konto określoną kwotę, dlatego też powstają luki, które trudniej uzupełnić w ciągu miesiąca. Aby zabezpieczyć się przed takimi przerwami możemy żądać w swoim zakładzie pracy deklaracji, która po wypełnieniu zobowiązuje kierownictwo zakładu do potrącania z naszych wynagrodzeń określonej kwoty. Metodę taką stosuje się już w kilkunastu dużych zakładach Szczecina, jak np.: Zarząd Portu, Huta, Parowozownia w Porcie Centralnym, Fabryka Sprzętu okrętowego i tp.
Jest to tzw. zakładowe oszczędzanie — nowa forma — korzystna i pożyteczna przede wszystkim dla pracownika.
„Kurier Szczeciński” z 27 lipca 1961 roku
W Goleniowie nie brak wódki!
Goleniów, powiatowe miasteczko nad rzeką Iną posiada ponad 10 tys. mieszkańców, na których to przypada sześć lokali gastronomicznych. Można w nich zjeść, ale można i wypić. Natomiast w całym Goleniowie nie ma ani jednego baru mlecznego, kawiarni czy choćby bezalkoholowego baru, w którym zwykły niemający pociągu do wódki śmiertelnik, mógłby zjeść zdrowo, smacznie, a tanio.
Podobno w Goleniowie również obowiązuje ustawa przeciwalkoholowa, dziwne więc wydaje się to, że dotychczas nie pomyślano o zlikwidowaniu choćby jednego wyszynku. W Szczecinie sprzedaż wódki likwiduje się w wielu sklepach i lokalach gastronomicznych i akcja ta daje niezłe rezultaty. O tym samym marzą mieszkańcy Goleniowa. To znaczy ci wszyscy, których braciom, mężom i ojcom stworzono tak dogodne warunki do przepijania ciężko zarobionego grosza.
„Kurier Szczeciński” z 27 lipca 1961 roku
Czeska biżuteria w nowym sklepie "Jubilera"
W przeddzień lipcowego święta Szczecin otrzymał nową placówkę "Jubilera" przy ul. Wielkiej. W obszernych pomieszczeniach znalazł lokum sklep, pracownia zegarmistrzowska i jedyne na terenie miasta państwowe pracownie: przerobu złota i grawerska. Kierownik placówki jest zarazem rzeczoznawcą dokonującym ocen jubilerskich przedmiotów i udzielający zainteresowanym potrzebnych informacji.
Oprócz zegarków, srebra, itp. przedmiotów oglądaliśmy w sklepie sporo czeskiej wieczorowej sztucznej biżuterii i korali. Przedstawiciele poznańskiego "Jubilera", któremu nasze sklepy podlegają, zapewniają, że sprowadzono je do Szczecina nie tylko na otwarcie nowego sklepu. Zobaczymy!
„Kurier Szczeciński” z 28 lipca 1961 roku
100 tys. pasażerów
Statki szczecińskiej żeglugi przewiozły do połowy lipca br. ponad 100 tys. osób. Największym powodzeniem cieszyła się linia łącząca Szczecin ze Świnoujściem. Przeciętnie każdego dnia do portu u ujścia Świny udaje się ok. 500 osób. W roku przyszłym sieć połączeń żeglugowych będzie znacznie lepsza, gdyż Szczecin otrzyma 3 dalsze jednostki.
Późnym latem br. uruchomiona zostanie nowa trasa wodna łącząca Szczecin z Siekierkami i okolicami Cedyni.
„Kurier Szczeciński” z 29 lipca 1961 roku