1200-letni „Bartek”
Kielce PAP. Pomiary wykazały, że legendarny dąb „Bartek” pod Żagnańskiem w woj. kieleckim nadal rośnie. Obecnie wysokość jego wynosi – 24 metry, a obwód pnia przy ziemi 8,5 metra. Przyrodnicy oceniają, iż „Bartek” liczy już około 1200 lat.
„Kurier Szczeciński” z 22 listopada 1961 roku
Jednorazowe pieluszki
Kraków PAP. Dręczące niejedną młodą mamę widmo niewypranych pieluszek wkrótce zniknie. Stanie się to pod koniec przyszłego roku dzięki wejściu do produkcji w Fabryce Celulozy w Niedomicach pod Tarnowem nowego oddziału tzw. waty celulozowej. W wielu krajach powszechnie stosuje się już od dłuższego czasu wyrabiane z waty celulozowej jednorazowe pieluszki i takie same, choć bardzo kolorowe i ładne chusteczki do nosa. Tanie, higieniczne i mające tę przewagę nad tradycyjnymi, że po użyciu wyrzuca się je i zastępuje nowymi.
„Kurier Szczeciński” z 30 listopada 1961 roku
Zabronić sprzedaży piwa w porcie
Przed dwoma miesiącami wydrukowaliśmy krytyczną notatkę o kiosku przy bramie portowej na Łasztowni. Po tej notatce w kiosku zapanował porządek i zaprzestano sprzedaży piwa. Nie na długo jednak. Obecnie piwo znów jest w kiosku, który od rana do wieczora oblegany jest przez pracowników portu. Kiosk znajduje się kilkadziesiąt kroków od rejonu przeładunków drobnicowych na Łasztowni, a więc prawie jakby na terenie zakładu pracy. Czy po to sprzedaje się w nim piwo, aby odrywać dokerów od pracy?
Doker, podobnie jak kierowca, nie powinien w czasie służby spożywać alkoholu, ponieważ jego praca wymaga równie szybkiego refleksu i zręczności. Wydaje nam się, że piwo z kiosku koło Łasztowni powinno jak najszybciej zniknąć!
„Kurier Szczeciński” z 5 grudnia 1961 roku