Szczecin otrzyma nowe kino
W lipcu br. rozpocznie się budowa nowego gmachu kina w Szczecinie. Powstanie ono przy rogu ulic Małkowskiego i al. Wojska Polskiego, jako kino panoramiczne, jednosalowe na około 800 miejsc.
Jak donosiliśmy, pierwotny projekt przewidywał w tym miejscu kino dwusalowe, został on jednak odrzucony i postanowiono ostatecznie ograniczyć się do jednej sali. Nowa dokumentacja jest już na ukończeniu. Koszt budowy kina wynieść ma około 5 milionów złotych, budowa zakończona będzie w roku 1957.
Niezależnie od tego w planie 5-letnim projektuje się budowę jeszcze jednego kina w Szczecinie, jednak lokalizacja nie została ustalona.
„Kurier Szczeciński” z dnia 19 stycznia 1956 r.
Sprawa tłoku w szkołach podstawowych nadal nie rozwiązana
Nadmierne przepełnienie klas w szkołach podstawowych – to jedna z przyczyn słabych wyników nauczania i kłopotów wychowawczych. Tymczasem sprawa budownictwa szkolnego w naszym mieście nie przedstawia się różowo. Wprawdzie w ostatnich latach dzieci otrzymały kilka nowych izb, lecz jest to ciągle niewystarczające.
Buduje się trzy nowe szkoły przy ulicach: Małkowskiego, Jasnej (Gumieńce) i Pokoju (Golęcino). O ile nie nastąpi opóźnienie robót, będą one gotowe na 1 września.
Nie usunie to jednak konieczności zagęszczenia miejsc w szkołach. Teraz uczy się w „podstawówkach” 22 200 dzieci, a za niespełna 9 miesięcy będzie 26 tysięcy. Dzięki trzem nowym szkołom zwiększy się dotychczasowa ilość izb o 40. Licząc po 60 uczniów na klasę (nauka na dwie zmiany) miejsc starczy dla 2400 dzieci. A gdzie się pomieszczą pozostali pierwszacy?
Tegoroczna nadwyżka dziatwy, która przybędzie do szkół 1 września nie jest niespodzianką. Tak jak można przewidzieć, że w 1957/1958 będzie się uczyło w „podstawówkach” 32 tys., a w rok po tym – 39 500 dzieci.
„Kurier Szczeciński” z dnia 21 stycznia 1956 r.
Od dziś błyskawiczne pokazy mody
Od dziś codziennie o g. 18 i 20 w kinie „Bałtyk” na Pogodnie Centrala Odzieżowa wspólnie z „Estradą” urządza błyskawiczne pokazy mody, które każdorazowo poprzedzą program filmowy.
Na „pierwszy ogień” zobaczymy modele damskich płaszczy i narzutek, a za tydzień (zmiana modeli w każdą sobotę) najnowsze modele tzw. „ciężkiej” konfekcji męskiej.
Błyskawiczne pokazy mody trwające od 7 do 10 minut, prowadzić będzie Włodzimierz Grabowski z Polskiego Radia.
Ceny biletów pozostają niezmienione.
„Kurier Szczeciński” z dnia 21 stycznia 1956 r.
Wczoraj otwarto uroczyście Dom Kultury szczecińskiej Huty
Mieszkańcy Stołczyna i Glinek doczekali się wreszcie „własnej” placówki kulturalnej.
Wczoraj wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie Domu Kultury Huty „Szczecin”, zainaugurowane występem artystów szczecińskich teatrów, solistów operetkowych i doskonałego zespołu amatorskiego Huty.
Dom Kultury posiada piękną salę teatralną na 250 miejsc, komfortowe garderoby dla artystów, łazienki i – czego nie ma żadna sala w Szczecinie – obszerne pomieszczenia dla orkiestry, tzw. proscenium.
Na piętrze mieści się duża czytelnia i biblioteka. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 22 stycznia 1956 r.