Twórca nowych metod w rentgenodiagnostyce – rektor PAM, prof. Czesław Murczyński
Prof. Murczyński jest wynalazcą w dziedzinie stosowania kontrastowych preparatów torowych (radioaktywnych) do diagnostyki rentgenowskiej i ta jego metoda zyskała mu światową sławę. Jest on autorem wielu prac z dziedziny radiologii, drukowanych w prasie medycznej całego świata. Ostatnio prof. Murczyński wydał 3-tomową pracę (II tom ukazał się w tym roku) pt. „Rentgenologia kliniczna”. Jest to pierwsza tego rodzaju praca, która ukazała się w języku polskim i niewątpliwie odda studentom medycyny wielkie usługi. Dotychczas studenci i lekarze specjalizujący się w radiologii musieli posługiwać się źródłami w językach obcych.
W radiologii specjalizuję się od roku 1925. Po wojnie od 1944 byłem profesorem radiologii Uniwersytetu Lubelskiego im. Marii Curie Skłodowskiej. W Szczecinie jestem od 1948. Gdy tu przyjechałem, pomieszczenia, w których mieści się zakład były prawie puste. Obecnie Szczecin posiada jeden z najlepiej wyposażonych zakładów radiologicznych w Polsce – mówi prof. Murczyński. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 14 września 1952 r.
Tegoroczna akcja szczepień ochronnych przeciw gruźlicy obejmie setki tysięcy dzieci
Tak jak w latach ubiegłych również w roku bieżącym ministerstwo zdrowia przeprowadzi masowe szczepienia ochronne przeciwko gruźlicy, które obejmą setki tysięcy dzieci i młodzieży. W tym celu we wszystkich województwach przygotowano odpowiednią ilość szczepionki przeciwgruźliczej, tzw. tuberkuliny.
Akcja zapobiegania gruźlicy prowadzona będzie we wszystkich klinikach i oddziałach położniczych w miastach oraz izbach porodowych na wsi. Położne odbierające porody w domach prywatnych zostały zaopatrzone w tzw. suchą szczepionkę.
Noworodkom tuberkulina podawana będzie doustnie w czasie od 3 do 15 dni po urodzeniu. Dzieci starsze – tj. od 1 roku życia dostaną ją w formie zastrzyku.
„Kurier Szczeciński” z dnia 19 września 1952 r.
Koparka z NRD rozpocznie pracę przy odgruzowaniu Szczecina
Prawdziwą sensację wśród mieszkańców Szczecina wzbudziła wczoraj olbrzymia koparka jadąca ulicami miasta.
Pierwsza koparka, którą Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Rozbiórkowych otrzymało z NRD, rozpocznie pracę przy odgruzowaniu śródmieścia, w miejscu, gdzie w 1954 r. rozpocznie się budowa Szczecińskiej Dzielnicy Mieszkaniowej – nowoczesnego osiedla dla portowców i stoczniowców.
Koparka za jednym obrotem nabiera 3/4 metra sześc. gruzu i w ciągu 3-5 minut zdolna jest załadować samochód. Do odgruzowania zostanie również skierowany cały tabor samochodowy, a w najbliższym czasie nadejdą radzieckie samochody ciężarowe – tzw. wywrotki, które wezmą udział w odgruzowaniu Szczecina.
„Kurier Szczeciński” z dnia 27 września 1952 r.