Środa, 08 maja 2024 r. 
REKLAMA

Długa historia Puszczy Bukowej

Data publikacji: 09 lipca 2020 r. 17:43
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:17
Długa historia Puszczy Bukowej
 

Puszcza kojarzy się wielu z nas z pierwotnym lasem, który niewzruszony trwa od zawsze. Szczecinianie, którzy kochają Puszczę Bukową, największy kompleks leśny na pograniczach miasta, ciągle uzupełniają wiedzą o jej historii. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądał obecny jej obszar przed tysiącami lat, ale możemy z wielkim prawdopodobieństwem przypuszczać, że rósł na nim… las pierwotny.

Mogły go niszczyć jedynie pożary, a ludzie na pewno nie wykorzystywali go w takim zakresie jak dzisiaj. Bardziej korzystali z jego dobrodziejstw, czyli polowali na zwierzynę i zbierali leśne runo. Las był gęsty i sam z siebie się odradzał. Taka puszcza marzy się ekologom i miłośnikom „prawdziwej natury", nieskażonej ręką człowieka. Niestety, o czymś takim można tylko pomarzyć, bo Puszcza Bukowa, podobnie jak zdecydowana większość kompleksów leśnych, jest (poza rezerwatami), lasem gospodarczym.

Pierwsze informacje dotyczące gospodarczego wykorzystania obszaru Puszczy Bukowej wiążą się z działalnością założonego w roku 1174 pobliskim Kołbaczu klasztoru cystersów. Zmienili oni… bieg rzeki Płoni i

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 85% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 09-07-2020

 

Autor: Marek Osajda
Fot. Dariusz Gorajski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin
2020-07-09 17:51:17
To rzeczywiście epokowe odkrycie: przed tysiącami lat rósł tam las pierwotny. Cały czas myślałem, że była tam uprawa chmielu i żyta, ciekawe... :-)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA