Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W środę na maturze królowała matematyka. Czy zadania były trudne? [FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 08 maja 2024 r. 12:05
Ostatnia aktualizacja: 08 maja 2024 r. 15:25
W środę na maturze królowała matematyka. Czy zadania były trudne?
Maturzyści z IX LO w Szczecinie oceniali, że matematyka była łatwa. Fot. Ryszard Pakieser  

W środę szczecińscy maturzyści zdawali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. To jeden z trzech pisemnych obowiązkowych przedmiotów na maturze, wywołujący największy strach u absolwentów szkół średnich i niestety to właśnie matematyki najwięcej osób nie zdaje. Zwykle co piąty absolwent liceum czy technikum nie osiąga 30 proc. z tego przedmiotu. Jednak tegoroczny egzamin maturzyści uznali za niezbyt trudny.

Przypominamy, że tegoroczne egzaminy młodzież zdaje - już po raz ostatni -  na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. To ułatwienie przyjęte na czas pandemii, w związku z długim czasem hybrydowej nauki - przy komputerach w domach. Tegoroczni maturzyści spędzili na nauce zdalnej początek nauki w liceach i technikach. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej, czyli np. ograniczenie liczby zadań.

Tegoroczny arkusz z matematyki składał się łącznie z 31 zadań - część z nich stanowiły zadania zamknięte, część zaś otwarte. Młodzież musiała wykazać się wiedzą z obszarów, takich jak funkcje, ciągi czy rachunek prawdopodobieństwa.

 

Maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie ocenili, że arkusze nie sprawiły im większych problemów.

- Wszystkie pytania były łatwe. Akurat my jesteśmy z profilu z matematyką rozszerzoną, więc ta matura nie była problemem - mówili abiturienci wychodzący przed czasem z tego śródmiejskiego liceum.

Egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia zdają egzamin w nowej formule (formuła 2023). Maturzyści z wcześniejszych roczników w większości zdają egzamin w starej formule (formuła 2015). W formule 2015 egzamin z matematyki trwał 170 minut, a w formule 2023 na jego napisanie było 180 minut. Podczas pisania maturzyści mogli korzystać z tabeli wzorów, kalkulatora prostego oraz z linijki i cyrkla.

W czwartek o godz. 9  młodzież zasiądzie do pisemnego sprawdzenia wiedzy z języka angielskiego. O godzinie 14 do egzaminów podejdą ci, którzy zdecydowali się zdawać egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.

W piątek 10 maja o godz. 9 abiturientów czeka egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu, o godz. 14 - egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

Od 11 do 25 maja startuje zaś maraton egzaminów ustnych - obowiązkowych z języka polskiego. Ten egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Maturzyści będą losowali dwa zadania, w tym jedno z puli pytań jawnych, które przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, drugie z literatury lub innych dzieł sztuki. Mają na to 30 minut. ©℗

(kel)

Film: Piotr Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@abc
2024-05-08 16:24:35
Rzeczywiście fatalnie to wygląda. I z dojrzałością ma mało wspólnego. Głównie winni są nauczyciele i rodzice. Uczeń to już efekt ich zaniedbań.
abc
2024-05-08 15:37:13
na maturę w podkoszulce? ok. 25 lat temu nawet by gościa nie wpuścili na egzamin! to samo dziewczyny w adidasach.... i to ma być egzamin dojarzałości? I nic dziwnego, ze poziom edukacji i zdawalności coraz niższy...
Abitura
2024-05-08 12:26:42
Nowa władza uśmiechnięta koalicja zapronowała zeby matematyki w ogóle nie było na maturze bo to stresuje uczniów. Słuszną linię ma nasza władza!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA