Czwartek, 26 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

ZUS: ruszyła wypłata środków w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Data publikacji: 19 października 2022 r. 12:21
Ostatnia aktualizacja: 20 października 2022 r. 12:21
ZUS: ruszyła wypłata środków w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze
Fot. PAP  

Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, wciąż mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Ruszyła wypłaty pieniędzy – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

"Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Świadczenie wynosi 3010 zł za każdego ubezpieczonego i jest nieopodatkowane. Złożono kilkadziesiąt wniosków. ZUS uruchomił wypłatę pieniędzy" – powiedział rzecznik ZUS.

Dodał, że zasady ustalania prawa i wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego płatnikom składek z określonych branż określa podpisana 29 września przez prezydenta ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze.

"Szczegółowy krąg uprawnionych podmiotów wynika z rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie ustawy. Wskazuje ono kody PKD, którymi musi być oznaczona przeważająca działalność, powiaty, na których obszarze działalność była prowadzona i miesiąc, za który będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie" – zauważył Żebrowski.

O pomoc mogą ubiegać się płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. Są to podmioty operujące na terenach, przez które przepływa Odra. Do spełnienia jest też kilka warunków ogólnych, jak prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca), termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca), data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.), zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Aby uzyskać pomoc, konieczne jest przede wszystkim wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 r. o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo sierpniu 2021 r.

Jednorazowe świadczenie 3010 zł przysługuje za każdego ubezpieczonego spełniającego warunki ustawowe. Od świadczenia nie jest pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych ani składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie podlega ono potrąceniom i egzekucji. Świadczenie będzie stanowiło tzw. pomoc de minimis.

Informacja o wypłaconej na rachunek bankowy kwocie jednorazowego świadczenia, zestawienie ubezpieczonych, którzy zostali uwzględnieni przy ustalaniu kwoty świadczenia i zaświadczenie o wysokości udzielonej pomocy publicznej będą zamieszczane na PUE ZUS. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do czekamy
2022-10-20 12:15:13
Nie jątrz bo to nie Szczecin jako miasto jest beneficjentem, tylko podmioty gospodarcze i przedsiębiorcy znad Odry, którzy ponieśli szkody w swojej działalności z tytułu tej ekologicznej katastrofy na Odrze. Natomiast za panikę w społeczeństwie wywołaną rozpowszechnianiem fejków o rzekomym "poziomie rtęci której skala nie ogarnia" pani marszałek woj. lubuskiego i "szef sztabu kryzysowego" POwinni się podać do dymisji.
@czekamy
2022-10-20 10:19:42
No jasne że czekamy na takie roszczenie. Mam nadzieję że dołączony do tego będzie raport sporządzony przez Samorządowy Sztab Kryzysowy który poda laboratoria i wyniki badań oraz inne ważne dane związane z usuwaniem szkód przez samorząd,np. kupno podbieraków dla wędkarzy
czekamy
2022-10-20 09:23:19
Kiedy rząd PiS wypłaci odszkodowanie Miastu Szczecin za doprowadzenie do zanieczyszczenia Odry?
@@@Irena
2022-10-20 02:25:33
Później GIOŚ: "W przesłanym, wraz z załączoną mapką miejsc poborów, raporcie badań laboratoryjnych okazuje się, że są to punkty poborów wykonanych nie w głównym nurcie Odry, a tylko w jej dopływach lub starorzeczach." Dokładnych danych (data pobrania próbki, miejsce i wyniki badania) brak.
@@@Irena
2022-10-20 02:13:35
"W próbkach wody pobranych na odcinku Odry w niemieckim landzie Brandenburgia ujawniono zanieczyszczenie rtęcią." "... przy pierwszym badaniu wartości rtęci były wyższe niż ustawiona skala pomiaru dla tej metody badawczej. Na podstawie tego badania nie dało się odczytać, jak jest faktyczna zawartość rtęci. Mówiłem o tym też pani marszałek Polak. Stwierdziłem przy tym jednak wyraźnie, że to może lokalna anomalia, z której nie możemy wnioskować, że w całej Odrze mamy podwyższone wartości rtęci."
@@Irena
2022-10-19 22:11:12
Kłamco próbka nie była brana z Odry. Niemcy przyznali się że brali ją z wody ze swoich terenów poprzemysłowych a nie z nurtu płynącej Odry. Kłamiecie jeszcze więcej niż Niemcy
@Irena
2022-10-19 20:47:53
Pan Irena i inni od rtęci najwyraźniej mieli bezpośrednią styczność z tym metalem i ulegli zatruciu, bo w ich głowach tylko rtęć. Zanudzają innych tą rtęcią do nudności. Badania (jednorazowe) wykazały duże stężenie rtęci w próbce wody z Odry i dobrze że ostrzeżono o tym ludzi odławiających martwe ryby - chodziło o ich bezpieczeństwo. Badania później pobranych próbek nie wykazały poziomu rtęci ponad normę. Chlorek rtęci dobrze się rozpuszcza w wodzie i pewnie spłynął z nurtem, ale skażenie było
@ Irena
2022-10-19 14:51:45
Oczywiście, a pani marszałek woj. lubuskiego i "szef sztabu kryzysowego" od początku dysponowali szczegółową wiedzą na temat POziomu rtęci w Odrze ? I to pomimo że niezależne laboratoria w Czechach, Austrii i Niemczech stwierdziły w badaniach, że rtęci w Odrze nie było, a ich wyniki są tożsame z wynikami polskiego laboratorium GIOŚ.
Irena
2022-10-19 13:55:02
Myślę że dodatkowo należy uzależnić wypłatę świadczenia od dostarczenia chociaż 10 dkg rtęci wyłowionych z Odry na dowód że to rtęć w Odrze była powodem strat. Jeśli rtęci nie ma to należy udać się do przedstawicieli z PO jak Tusk czy Nowak by dali odpowiednie zaświadczenie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA