Na wieczną wachtę odszedł kapitan żeglugi wielkiej Ryszard Wasik. Był m.in. posłem na Sejm PRL VI kadencji.
Ryszard Wasik urodził się 2 maja 1931 roku w Sosnowcu. W wieku 14 lat uciekł z domu w Dąbrowie Górniczej, udając się do Gdyni, gdzie został przyjęty na kuter rybacki, a w 1946 zgłosił się na Kurs Pracy Morskiej w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego. Ukończył także Szkołę Jungów, został zamustrowany na „Dar Pomorza” i podjął naukę w gimnazjum. W 1949 roku rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie, kończąc ją po trzech latach. Otrzymał jednak zakaz pływania i osiedlania się nad morzem. Mimo to, powrócił do Gdyni i zamustrował się jako as pokładowy na statku „Beniowski”. Ostatecznie dostał zgodę na zamieszkanie na wybrzeżu. Został pilotem portowym.
W 1956 roku odzyskał prawo pływania i zgłosił się do Polskiej Żeglugi Morskiej. Otrzymał stopień porucznika żeglugi małej i zaokrętował się na „Buku”, jednak Urząd Bezpieczeństwa po pierwszym rejsie, pod groźbą zakazu pływania żądał od niego współpracy, w wyniku czego powrócił do Gdyni. Pływał na statkach w Polskich Liniach Oceanicznych jako trzeci oficer. Powróciwszy do PŻM, awansował na drugiego i pierwszego oficera, a w 1960 roku zdobył dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Po odbyciu kilku rejsów został wysłany na budowy statków do Rumunii, po czym wrócił do pływania.
W 1972 roku uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Szczecin z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zasiadał w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi oraz w Komisji Handlu Zagranicznego.
– Znaliśmy go jako konsekwentnego, rzeczowego i człowieka, i kapitana – wspomina kpt. ż. w. Zbigniew Sak w swojej książce „Wierni banderze”, w rozdziale poświęconym kpt. Wasikowi. – Byliśmy przekonani, że wykorzysta swój pobyt w Sejmie dla potrzeb szeroko rozumianej gospodarki morskiej, floty. I pracowników morza też.
Kapitan Wasik był również dyrektorem ds. pracowniczych PŻM, a przez pięć lat – konsulem ds. morskich w Nowym Jorku. Po powrocie ponownie pływał na statkach, co ograniczył po przejściu na emeryturę w 1991 roku. Wykładał ponadto w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego przy Wyższej Szkole Morskiej.
Pogrzeb kapitana Wasika odbędzie się 31 marca o godz. 12 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
(ek)