Podczas tegorocznych, tradycyjnych zebrań z rodzicami wiele klas w Szkole Podstawowej nr 61 w Szczecinie przygotowało specjalne występy dla swoich najbliższych: scenki, wiersze, śpiewanie kolęd.
Klasa IIIa, której wychowawczynią jest Iwona Skiba, przygotowała koncert kolęd zagrany na flażoletach. Uczniowie w odświętnych strojach i w pięknie udekorowanej sali przy blasku świec wykonali kilkanaście utworów. Wśród nich znalazły się między innymi: „Mizerna cicha”, „Lulajże Jezuniu”, „Anioł pasterzom mówił” czy „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”. Podczas gry flażoleciści korzystali z zapisu nutowego umieszczonego na tablicy interaktywnej. Nauczycielka zaplanowała wszystko w taki sposób, aby nie przeszkadzało to widzom w odbiorze.
Po koncercie dzieci podzieliły się z nami swoimi wrażeniami.
Kacper: Moja mama robiła zdjęcia i filmiki, a potem wszystko wysłała babci. Babci się bardzo podobało.
Maja: Świeczki robiły taki piękny nastrój i były lepsze niż sztuczne.
Pola: Mnie zaczęła boleć głowa, bo było głośno i za mało tlenu.
Emilka: Myślałam, że nam się nie uda zagrać, ale wyszło zupełnie nieźle.
Igor: Ładne były te świeczki na stołach ustawionych inaczej niż na lekcjach.
Dawid: Były ładne też serwetki, takie w jabłuszka i gałązki choinki.
– Taki koncert na długo pozostaje wszystkim w pamięci. Dzieci, przygotowując się do niego, bardzo mocno przeżywały stroje, ustawienie, a przede wszystkim wykonanie samych utworów. Rodzice, zazwyczaj, bardziej przeżywają stres swoich pociech niż same dzieci – mówi Iwona Skiba.
Gra na flażolecie generalnie jest bardzo prosta, łatwa i efektywna. Jak każda gra na instrumencie rozwija obie półkule mózgowe, dzięki pracy obu rąk. Pozwala rozwijać aparat mowy, redukując wady wymowy. Wypracowuje skupienie uwagi i wyciszenie. Wyzwala chęć muzykowania. Od 2017 roku gra na flażolecie jest wpisana do podstawy programowej MEN.
Obecnie dzieci przygotowują się wraz z uczniami z klasy IIc prowadzonej przez Kornelię Kuźmicz-Wilkowską do nagrania muzycznej karty świątecznej. Ma to być sposób na przekazanie bożonarodzeniowych życzeń w zupełnie inny, nowoczesny sposób.
Obie klasy, kolędując, będą brały udział w jasełkach szkolnych przygotowanych przez uczniów starszych klas dla pozostałych uczniów szkoły. Rokrocznie w szkole odbywały się takie przestawienia, ale ostatnie dwa lata z pandemią przerwały ten zwyczaj. Będzie to zatem dla niektórych uczniów pierwsze takie wydarzenie w życiu.
(s)