Środa, 13 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szczepienia przeciwko HPV i wczesna diagnostyka. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Data publikacji: 11 listopada 2024 r. 13:06
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2024 r. 00:00
Szczepienia przeciwko HPV i wczesna diagnostyka. Lepiej zapobiegać niż leczyć
Fot. Jarosław BZOWY  

Rozmowa z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego dr. n. med. Wojciechem Kałużyńskim, specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii w szpitalu w Nowogardzie

– Wiele się ostatnio mówi o programie powszechnych bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka (HPV).

- Decyzję o wprowadzeniu darmowych szczepień przeciwko HPV mogę ocenić tylko pozytywnie. Przed naszym krajem szczepienia przeciwko HPV rozpoczęto w mniej więcej 100 innych krajach. W niektórych z nich, jak w dalekiej Australii, szczepienia są prowadzone od wielu lat, ze skutkiem bardzo pozytywnym dla zdrowia tych jeszcze nastoletnich pacjentów. Na początku szczepiono same dziewczynki, ale bardzo szybko tamtejsze władze zdecydowały o objęciu nimi również chłopców. Warto dodać, że wiek po ukończeniu 9. roku życia, a do ukończenia 14. roku życia jest optymalny do szczepienia HPV, bo umożliwia on wykonanie szczepienia, zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

– Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV?

– Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w około 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Te szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom takim jak: rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Obecnie dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: dwu- i dziewięciowalentna. Obie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Chronią przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych. Wirusem HPV możemy zarazić się także w trakcie stosunku oralnego i analnego.

– Jak często pacjentki powinny robić usg u ginekologa? Czy to bezpieczne badanie?

- W ginekologii i położnictwie usg jest podstawowym narzędziem diagnostycznym i poprzez specjalne głowice badanie jest bezbolesne i bezpieczne dla zdrowia. Jest wykorzystywane do potwierdzenia stanu zdrowia pacjentki, diagnozowania łagodnych i onkologicznych schorzeń, zastępuje bardziej inwazyjne metody diagnostyczne i wspomaga w wielu przypadkach stosowanie metod endoskopowych. Oddział jest wyposażony na miarę swoich możliwości i pomocy WOŚP. W naszym oddziale wykonywane są operacje ginekologiczne drogą brzuszną, pochwową oraz laparoskopową. Prowadzona jest również patologia ciąży oraz porody, również porody „rodzinne”. Mamy lekarzy, którymi zarządzam: dr n. med. specjalista w ginekologii i położnictwie Maria Kubisa, lek. położnik Józef Janusz Dylewski, lek. Anastasiya Kavaliova, lek. Zhanna Martyrosian, lek. Yahor Kavaliou. Osoby te stanowią znakomity zespół i profesjonalnie wykonują swoje obowiązki. Oddział ginekologiczno-położniczy szpitala w Nowogardzie posiada pierwszy poziom referencyjności, a to oznacza, że przyjmuje noworodki donoszone oraz urodzone między 35. a 37. tygodniem ciąży, bez wad wrodzonych, nasilonych objawów chorobowych czy innych patologii. Zauważę, że SPSR w Nowogardzie dysponuje także poradnią specjalistyczną, która jest do dyspozycji dla naszych pacjentek z gminy Nowogard, ale chętnie zapraszamy też panie z całego powiatu goleniowskiego i nie tylko. Wykonujemy usługi medyczne zarówno w obszarze leczenia zachowawczego, ginekologii operacyjnej, jak również świadczenia diagnostyki i leczenia onkologicznego. Ultranowoczesne zaplecze diagnostyczno-lecznicze i pełna pasji, doświadczona kadra lekarzy specjalistów zapewniają pomoc zarówno w przypadku schorzeń dotyczących wieku rozwojowego, leczenia niepłodności, chorób wieku dojrzałego, patologii przekwitania, jak i schorzeń wieku pomenopauzalnego.

– Wspomniał pan o Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie. Dlaczego wartą ją odwiedzić?

- Nasze pacjentki trafiają do poradni ginekologicznej z wielu powodów. Chcą potwierdzić ciążę, dobrać antykoncepcję, albo mają problemy zdrowotne lub po prostu chcą upewnić się, że w obrębie ich narządów rodnych nie dzieje się nic niepokojącego. Czym zajmuje się nasza poradnia ginekologiczna i kiedy warto się do niej zgłosić? Nasza poradnia ginekologiczna zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń w obrębie żeńskich narządów rodnych, prowadzeniem ciąży, diagnozowaniem. Regularne wizyty w poradni ginekologicznej stanowią podstawowy element profilaktyki zdrowotnej i warto o nich pamiętać, nawet jeśli pacjentka czuje się bardzo dobrze i nie dokuczają jej żadne dolegliwości.

– Co wchodzi w zakres konsultacji ginekologicznej?

- Chcę powiedzieć, że konsultacja ginekologiczna to mówiąc potocznie to taki niczym „przegląd” zdrowia układu rozrodczego, obejmujący cytologię, USG miednicy, badanie piersi, diagnozę zaburzeń oraz doradztwo w zakresie antykoncepcji. Dlatego jeszcze raz namawiam kobiety wraz ze swoim zespołem lekarzy za pośrednictwem Kuriera Szczecińskiego, aby nie zwlekały i badały się regularnie, bo to daje gwarancję zdrowia, a nawet życia. Regularne wizyty ginekologiczne to podstawa dla kobiet na każdym etapie życia, od momentu dojrzewania, poprzez ciążę, aż po okres menopauzy.

Dziękuję za rozmowę. ©℗

 Rozmawiał Jarosław BZOWY

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @eryk
2024-11-12 20:29:33
Liberalny dziennik „New York Times” ujawnił aferę związaną z zatajeniem badań medycznych przez dr Johannę Olson-Kennedy, znaną amerykańską lekarkę specjalizującą się w zagadnieniach dotyczących dysforii płciowej i transpłciowości. Warto dodać, że jest ona gorącą zwolenniczką ideologii gender i propagatorką „zmiany płci” wśród nieletnich. https://wpolityce.pl/swiat/711958-kto-sie-boi-ujawniania-wynikow-badan-naukowych
@eryk
2024-11-12 11:06:34
Dlaczego redakcja dopuszcza takie komentarze jak "Eryk"? Jakoś ten anty szczepionkowiec nie jest w stanie podać i udokumentować to ani jednego kraju. Wg tego gościa ( gościówy ) w Australii gdzie szczepionych jest ponad 90% społeczeństwa Australijczycy to naród idiotów.
@2024-11-11 21:03:37
2024-11-11 22:33:12
Z taką wiedzą absolutnie nie szczep dziecka, bo jeszcze zrobisz mu krzywdę. Szczepionka ta, jak większość komercyjnych produktów big farmy budzi kontrowersje i obawy. Jej powszechne stosowanie powinno być poprzedzone dyskusją, w której zaprezentować mogliby swoje argumenty i statystyki również sceptycy. W końcu mówimy o zdrowiu naszych dzieci. Tymczasem tego nie ma, a jest nachalny marketing w wykonaniu przedstawicieli doskonale spenetrowanego przez big farmę środowiska. Dla mnie niewiarygodne.
@ eryk
2024-11-11 21:41:56
Podaj proszę, które kraje europejskie wycofały się ze szczepień przeciw HPV?
@eryk
2024-11-11 21:03:37
Ta szczepionka gwarantuje że Twoje dziecko nigdy w życiu nie zachoruje na żaden nowotwór. Więc chyba warto.
eryk
2024-11-11 15:32:03
Podczas gdy w związku z powikłaniami po tym cudownym eliksirze kraje europejskie przestały tym szprycować w Polsce robi to już się małym dzieciom -chłopcom i dziewczynkom- wmawiając że to dobrodziejstwo. To że konowały ostatecznie zatraciły człowieczeństwo wiemy już od 2019 roku, niech pan ginekolog poda to swoim dzieciom , wnukom nawet co tydzień, nie powinien nazywać się pan lekarzem i przypomnę słowa najważniejszej zasady etyki lekarskiej "Primum non nocere"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA