W piątek 7 lutego w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbyła się uroczystość przekazania dokumentów z przełomu XVIII i XIX wieku znalezionych przez jedną z mieszkanek wsi Stolec.
Czternaście lat temu pani Lucja, mieszkanka wsi Stolec w Gminie Dobra remontowała dach. Pewnego dnia zauważyła w swoim ogrodzie zmięte kartki papieru, a obok metalową puszkę.
⁃ Najpierw pomyślałam, że to śmieci, ale kiedy podeszłam bliżej i przyjrzałam się znalezisku, zobaczyłam, że to stare dokumenty najprawdopodobniej spisane po niemiecku – opowiada pani Lucja.
Dokumenty prawdopodobnie znaleźli na strychu domu, robotnicy remontujący dach.
Pani Lucja, po nieudanych próbach odczytania odręcznego pisma, schowała znalezisko. Czternaście lat później do drugiej połowy domu – jest to bliźniak – wprowadzili się państwo Rosiekowie. Pani Rosiek kolekcjonuje przedmioty z duszą – starocie. Zainteresowały ją dokumenty pani Lucji. Powiadomiła o znalezisku Monikę Kołacz, popularyzatorkę historii regionu, a ta skontaktowała się z Archiwum Państwowym w Szczecinie.
Dokumenty z przełomu XVIII i XIX wieku to umowy dzierżawy stada 80 krów. Właścicielem stada był jeden z członków szlacheckiego rodu von Raminów, a dzierżawcą chłop pańszczyźniany, mieszkaniec Stolca.
Dokumenty – umów jest kilka – pierwotnie były z sobą zszyte. Do naszych czasów dotrwały jako częściowo luźne kartki. Ich konserwacją zajmują się pracownicy Archiwum Państwowego w Szczecinie, do którego zbiorów zostały przekazane. ©℗
Tekst i fot. Karol CIEPLIŃSKI