Wraz z rozpoczęciem rozgrywek piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy Anno Domini 2025, rozpoczyna się także kolejna, jakże piękna akcja Pogoni i jej kibiców, „Granatowo-bordowa krew portowców", polegająca na oddawaniu krwi, która jest niezastąpionym lekiem i pomaga uratować wiele ludzkich istnień!
Do ostatniej akcji granatowo-bordowej krwi zgłosiło się 215 osób, które łącznie oddały ponad 155 litrów krwi oraz jej składników, ale przy każdej kolejnej edycji przedsięwzięcia apelujemy, że jest to wynik, który koniecznie należy przebić. Dlatego też przypominamy, iż oprócz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, do akcji włączone zostały Terenowe Oddziały RCKiK: Drawsko Pomorskie (todrawsko@krwiodawstwo.szczecin.pl), Gryfice (togryfice@krwiodawstwo.szczecin.pl), Kołobrzeg (tokolobrzeg@krwiodawstwo.szczecin.pl), Koszalin (tokoszalin@krwiodawstwo.szczecin.pl), Szczecinek (toszczecinek@krwiodawstwo.szczecin.pl) i Świnoujście (toswinoujscie@krwiodawstwo.szczecin.pl). Po więcej informacji odnoszących się do możliwości oddania krwi w powyżej wymienionych miastach zapraszamy poprzez kontakt na wskazane adresy e-mail. Krew i jej składniki będzie można oddać również przy akcjach „ekipowego pobrania krwi", czyli w mobilnych punktach, które w danych miejscach będą pojawiać się według ustalonego harmonogramu: Gryfino, ul. Bolesława Chrobrego 52 (tel. 91 416 40 89), drugi i czwarty czwartek miesiąca, godz. rejestracji: 7.30 - 11.30; Stargard, ul. Staszica 16, poniedziałki i piątki, godz. rejestracji: 8.45 - 12.15; Barlinek, Rynek Główny, pierwszy wtorek miesiąca, godz. rejestracji: 9.30 - 12.30; Białogard, ul Nowowiejskiego 7, trzeci wtorek miesiąca, godz. rejestracji: 10 - 14. Codziennie organizowane są także dodatkowe akcje pobierania krwi na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Zachęcamy do regularnego śledzenia grafiku planowanych akcji wyjazdowych, dostępnych pod linkiem: www.krwiodawstwo.szczecin.pl/akcje-wyjazdowe. Krew może oddać każdy zdrowy kibic klubu, który ukończył 18 lat i nie przekroczył 65. roku życia i legitymuje się dowodem osobistym. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić przynajmniej 2 litry płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, dżem). Palacze powinni ograniczyć palenie papierosów. Nie należy zgłaszać się, będąc przeziębionym, przyjmując leki lub po spożyciu alkoholu.
- Wiemy, że nie potrzebujecie dodatkowej mobilizacji, ale chcemy Was uhonorować za przejawy troski o innych, potrzebujących ludzi - mówią koordynatorzy akcji z Pogoni. - Za każde zaświadczenie wydane przez RCKiK będziemy przekazywać po jednym bilecie na mecze Dumy Pomorza. Mamy dla Was aż 50 miejsc, które są zarezerwowane wyłącznie dla krwiodawców. Tradycyjnie przygotujemy również nagrody dla trójki najhojniejszych dawczyń oraz dawców, które zostaną wręczone za kilka miesięcy. Z jedną istotną adnotacją, że uhonorujemy osoby, które w okresie jednego cyklu oddadzą krew lub jej składniki przynajmniej dwa razy.
Jak można uzyskać wspominane zaświadczenie? W Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 80/82), czy na akcjach wyjazdowych, przy oddawaniu krwi należy podać hasło „Pogoń Szczecin". Otrzyma się wtedy specjalne zaświadczenie, uprawniające do odbioru bezpłatnych zaproszeń na mecze Pogoni w Szczecinie. Zaświadczenia będzie można wymienić na bilety w Punkcie Obsługi Kibica na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera (pawilon kas przy trybunie B, od poniedziałku do piątku, w godz. 12-18). Honorowane będą jedynie dokumenty ze specjalną pieczątką z herbem Pogoni oraz hasłem "Granatowo-Bordowa krew". Pogoń chce maksymalnie ułatwić proces przekazywania zaświadczeń, dlatego wprowadzono możliwość podsyłania zdjęć lub skanów zaświadczeń bezpośrednio do klubu na adres pok@pogonszczecin.pl. Na tej podstawie Pogoń będzie wysyłać krwiodawcom bilety.
(oprac. mij)