Niedziela, 21 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Pamięć o ofiarach obozów, czyli kwestia sprawiedliwości [GALERIA]

Data publikacji: 14 czerwca 2023 r. 14:28
Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2023 r. 11:55
Pamięć o ofiarach obozów, czyli kwestia sprawiedliwości
Jan Margol wspominał, że wielu wyzwolonych z obozów spotykało się z niezrozumieniem innych ludzi. Fot. Dariusz Gorajski  

Mamy moralne prawo domagać się reparacji od Niemiec - oświadczył dyrektor szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W uroczystości na Cmentarzu Centralnym wzięli udział byli więźniowie obozów i urzędnicy, towarzyszyła im asysta wojskowa. 

Wyzwolonych nie rozumiano

Wielu Polaków bliskie spotkanie z aparatem nazistowskiego terroru przypłaciło życiem. Ci, którym udało się przetrwać, często byli poranieni fizycznie i psychicznie. Mówił o tym Jan Margol ze szczecińskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych:

- Wyzwolenie z obozu było dla nas nowym życiem. Ogromna liczba ofiar go nie doczekała. Wolność oznaczała trud powrotu do życia wśród ludzi, których wyzwolonych nie potrafili zrozumieć. Łatwiej było być wyzwolonym niż usunąć z głowy i ciała przeżycia obozowe, które są w nas do dziś. Wiele rodzin się rozpadło. Iluż ludzi żyje i żyło, nie radząc sobie z objawami przeżytej traumy. Ile osób przewlekle chorowało. Ilu osobom przyznano zaświadczenia o inwalidztwie. Ile kobiet w ogóle nie mogło mieć dzieci. Ile dzieci tułało się, szukając najbliższych i ich nie znajdując. Ile było osób, które już na wolności popełniły samobójstwo. 

Jan Margol podkreślił, że byli więźniowie wierzyli, że zbrodnie takie jak te hitlerowskie już się w Europie nie powtórzą. Ale stało się inaczej. Za naszą wschodnią granicą Rosjanie przypominają o grozie, jaka wydarzyła się podczas drugiej wojny światowej. Jan Margol wskazywał, że niepodległa Ukraina jest w interesie Polski. 

Zbrodni dokonał konkretny naród

- Jesteśmy tu po to, aby myśleć, jak dalej będzie wyglądała Polska, jak dalej będzie wyglądała Europa, jak dalej będzie wyglądał świat - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - A nie będzie to dobry świat, jeśli zapomnimy, jeśli nie będzie w nas pamięci ostatnich świadków. Jeśli nie będzie też pamięci historycznej i instytucjonalnej. 

Jak ocenił wojewoda, ta pamięć jest kwestią sprawiedliwości wobec tych wszystkich istnień ludzkich, które zostały nagle przerwane w nazistowskich niemieckich obozach przez nieludzki system. Dodawał, że nie możemy ulec złudzeniu, ze nagle nie wiadomo skąd pojawiła się jakaś nowa rasa nazistów, która stworzyła system zagłady. 

- To był konkretny naród i to byli Niemcy - przypomniał Zbigniew Bogucki. - Trzeba o tym mówić, nie w kontekście odwetu. Dzisiejsze młode pokolenia Niemców nie odpowiadają za zbrodnie dziadków i pradziadków, ale w jakimś sensie mają moralny obowiązek także o tym pamiętać i nieustannie bić się w pierś za to, co się wtedy wydarzyło. 

Koszmar rozpoczął się 14 czerwca 1940 roku

83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów. Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu. ©℗

Alan Sasinowski

Więcej w czwartkowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego".

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@@cdn
2023-06-16 12:31:04
Podaj ile tego bylo i kiedy zapłaciliście? Przeczytaj sobie traktat poczdamski, tam jest wyraznie napisane że ma się odbyć pod auspicajmi UN konferencja międzynarodowa która zakończy się podpisaniem traktatów pokojowych w których określone zostaną reparacje. Kiedy Polska i Niemcy zawarły traktat pokojowy formalnie kończący DWŚ? Nie ma traktatu pokojowego DE/PL to reparacje są sprawą otwartą i nie unikniecie ich zapłacenia Niemcy, a odsetki rosną! Przestańcie szkalować i do spłacania marsz
@@@cdn
2023-06-16 06:58:26
Reparacje za II Wojnę Światową już dawno zostały przez Niemcy wypłacone. Jesteśmy rozliczeni.
Panie Margol
2023-06-15 10:19:28
Wspominanie w tej uroczystości o Ukraińcach wiedząc o ich współpracy z Niemcami i brutalności większej niż oni na niespełna miesiąc przed obchodami 80 rocznicy Rzezi Wołyńskiej było nie na miejscu. Oni do dziś mają na mundurach, czołgach nazistowskie symbole. Niech wnuki pokażą Panu to w internecie.
@ @cdn
2023-06-15 10:04:31
Czyli uważasz, że można najechać inne państwo, wyniszczyć wyeksploatować, wymordować i po przegranej rozejść się do domu i wszystko ok. Niech każdy sam się odbudowuje i leczy... Ty chyba w V kolumnie pracujesz.
@@cdn
2023-06-15 09:47:34
To kompromitacja aliantów, to kompromitacja państw które zwyciężyły Niemcy. I tak, to też kompromitacja polskich władz które mogly zablokować zjednoczenie Niemiec ale rząd Mazowieckiego nie skorzystał z propozycji rządu Margaret Thatcher o tym że UK zablokuje zjednoczenie dopóki Niemcy nie zakończą spraw związanych z Drugą Wojną Światową... A teraz mamy pyszałkowatych Niemców którzy twierdzą ze 3rzesza istnieje i nie została pokonana oraz całym czas myślą o powrocie do granic z 1937.
@cdn
2023-06-15 07:09:47
Tego tematu w ogóle nie powinno być. To kompromitacja polskiego państwa.
cdn
2023-06-14 20:50:08
Ryzy i lojalni volksdeuche juz zadbaja gdyby wygrali wybory,zeby ic h panom za Odry stala sie krzywda,Temat reparacji zniknie blyskawicznie.
@I tak
2023-06-14 20:44:33
Skoro inni nieustannie grzebią w historii to dlaczego odmawiasz tego prawa Polakom zwlaszcza że to Polska i Polacy nieustannie doświadczają negatywnych skutków tego co robili Niemcy w czasie 2WŚ. To Polska jest jednym krajem który musi ponosić koszty niemieckich zbrodni, to mlodzi Polacy nieustannie obciążani są niemieckimi zbrodniami... Naprawdę uważasz że Churchill i Roosevelt byli Polakami -rodakami? Paradne...
FIGO
2023-06-14 19:48:43
W kościołach niemieckich , tych wiejskich , a jakże inaczej, widuję tablice pamiątkowe poległych w obu wojnach miejscowych bohaterów . Przyozdobione, a jakże inaczej tzw. " Żelaznym Krzyżem " . To niby jak ? Naziści byli przyozdobieni takimi krzyżami tak dla niepoznaki ?
I tak
2023-06-14 16:52:37
w kółko Macieju, do końca świata i jeden dzień dłużej. Ciągłe grzebanie w historii i nic więcej. To tak jakby prawnuka ścigać za winy pradziadka. A winni są rodacy (też już ś.p.) którzy oddali się "pod wschód", który to przechwycił wszystko co tylko było można.
?
2023-06-14 16:50:43
Był ktoś oprócz pisu ? Na dniu pamięci Sybiraków po nie było.
Młodzi Niemcy
2023-06-14 15:16:40
Ponoszą nie mniejszą odpowiedzialność za zbrodnie niż ich przodkowie, po prostu są beneficjentami tych zbrodni, braku zadośćuczynienia, tego że mimo uplywu tylu lat nie zakończono z formalnoprawnego punktu widzenia spraw zwiazanych z przegraną przez Niemcy wojną w czasie której dopuszczali się uzasadnianych systemowo zbrodni.
Opis
2023-06-14 15:01:31
Hitlerowskie? Nazistowskie? Czy ta kłamliwa narracja kiedykolwiek się skończy i w końcu powie się stanowczo, że chodzi o Niemców?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA