Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

W PE debata o "korupcyjnej sprzedaży wiz Schengen na dużą skalę"

Data publikacji: 03 października 2023 r. 20:49
Ostatnia aktualizacja: 05 października 2023 r. 13:03
W PE debata o "korupcyjnej sprzedaży wiz Schengen na dużą skalę"
Wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND  

W Parlamencie Europejskim we wtorek odbyła się debata pt. "Korupcyjna sprzedaż wiz Schengen na dużą skalę." Biorący udział w debacie europoseł PiS Patryk Jaki stwierdził: "Ten dzień przejdzie do historii Parlamentu Europejskiego, jako szczyt obłudy i hipokryzji."

- Rzekome przypadki korupcji w polskim systemie wizowym są bardzo alarmujące. Jeżeli obywatele z krajów trzecich uzyskują prawo do poruszania się po obszarze Schengen bez respektowania i poszanowania odpowiednich procedur, to oznaczałoby to naruszenie ustawodawstwa europejskiego - powiedział otwierając debatę wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Patryk Jaki o szczycie obłudy i hipokryzji

- Komisja jest w ścisłym kontakcie z władzami Polski i spodziewa się, że te zarzuty zostaną potraktowane poważnie, a porządek zostanie przywrócony - dodał.

Zabierając głos w imieniu najliczniejszej frakcji w Parlamencie, EPL, w skład której wchodzi PO i PSL, Holender Jeroen Lenaers przypomniał, że swobodne przemieszczanie się po strefie Schengen, to jedna z najważniejszych swobód obywateli europejskich.

- To prawo i przywilej. To nie produkt, który można sprzedać temu, kto da najwyższą ofertę. (...) Jedno jest jasne, rząd polski spektakularnie poniósł fiasko, jeśli chodzi o zadanie jakim jest ochrona tych granic. Wydawano wizy do strefy Schengen osobom, które nie miały uprawnień, aby je uzyskać - oskarżał polityk.

Polemizując z nim eurodeputowany PiS Patryk Jaki stwierdził, że "ten dzień przejdzie do historii Parlamentu Europejskiego, jako szczyt obłudy i hipokryzji."

- Są dwie metody radzenia sobie z nielegalną imigracją. Jedna metoda, to metoda polska - obozu Zjednoczonej Prawicy. Mianowicie, blokujemy wszystkie projekty przymusowej relokacji od lat. Zbudowaliśmy mur na granicy, aby zatrzymać nielegalną imigrację. I nawet uruchomiliśmy akcję służb specjalnych, aby wykryć i zatrzymać nielegalny proceder dotyczący 268 sztuk wiz (opozycja mówi o 250 tysiacach - red.) - mówił Jaki.

- Za to jest druga metoda - wasza metoda. Zaprosiliście tu miliony nielegalnych migrantów. Jak się okazało, niemiecki rząd finansuje łodzie z tymi nielegalnymi migrantami, a zarabia na tym partner jednej z posłanek Bundestagu - dodał.

Zaznaczył, że efekty polskiej metody odzwierciedlają unijne statystki, według których Polska należy do najbezpieczniejszych w UE.

"PiS stworzył mafię wizową"

Robert Biedroń (Nowa Lewica), występując w imieniu frakcji socjaldemokratów, orzekł, że "(polski) rząd szczuje na biednych ludzi, którzy utknęli na granicy białoruskiej żerując politycznie na ich nieszczęściu."

- Z drugiej strony, sprzedaje na lewo i prawo wizy, jak sałatę na straganie pod polskimi konsulatami. PiS stworzył mafię wizową, która naruszyła fundamenty bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej - ocenił Biedroń, nazywając z mównicy parlamentarnej swój kraj "pierwszym państwem rządzonym przez mafię."

Róża Thun (Polska 2050), występując w imieniu liberalnej frakcji Renew przekonywała, że rząd RP "łamie prawo nie przyjmując wniosków o ochronę prawną od uchodźców na granicy (białoruskiej), stosując brutalne push-backi doprowadza do śmierci ludzi poszukujących pomocy."

- Ci sami strażnicy naszego bezpieczeństwa wpuszczają do naszej wspólnej przestrzeni Schenegen bez żadnej kontroli tych, którzy zapłacili im sowite łapówki. (...) Obiecuję, zmienimy ten rząd 15 października. To będzie bardzo trudne zadanie, bo kampania wyborcza nie jest ani równa, ani uczciwa, ale zwyciężymy. Wrócimy, żeby znowu budować Unię przestrzegającą praw, szanującą człowieka, Unię zieloną i solidarną, silną i bezpieczną - zapowiedziała.

Polski rząd odpowiada

21 września polski rząd, odpowiadając na pytania KE ws. nieprawidłowości przy wydawaniu wiz jednoznacznie stwierdził, że pojawiające się w mediach zarzuty jakoby wykryty przez polskie służby proceder dotyczył kilkuset tysięcy wiz są nieprawdziwe. Postępowanie polskiej prokuratury dotyczy 268 wniosków wizowych, a zatem liczby stanowiącej niewielki ułamek wszystkich wiz wydawanych przez Polskę. Z danych MSZ RP wynika, że w okresie objętym śledztwem, czyli przez 1,5 roku, Polska wydała łącznie ponad 500 tys. wiz do pracy, z czego prawie 80 proc. stanowili obywatele Ukrainy i Białorusi. Wiz krótkoterminowych Schengen, w celu wykonywania pracy, wydano w tym okresie zaledwie 767.

Polska przekazała też Komisji, że dzięki działaniu służb prokuratorskich do chwili obecnej przedstawiła zarzuty siedmiu osobom w tym postępowaniu. Zarzuty nie dotyczą konsulów, a nieuprawnionego wpływania na urzędników konsularnych, którzy mieli rozpatrywać poza kolejnością wskazane wnioski wizowe. Polska zauważa, że wszystkie czynności podejmowane przez konsulów były zgodne z obowiązującym prawem zarówno krajowym, jak i wspólnotowym.

Rząd RP wskazał wreszcie, że zadziałał również mechanizm odpowiedzialności politycznej w postaci odwołania ze stanowiska sekretarza stanu w MSZ, odpowiedzialnego za politykę konsularną.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

RP
2023-10-05 12:54:28
FIGO masz zdrowie.
FIGO
2023-10-04 15:59:25
No i co tak komuchy zacichnęli !
FIGO zakończenie
2023-10-04 08:33:54
Głupi jak komuch ! Każdy z Polaków , który żył w Polsce po wojnie jest komunizmem zarażony! Postępuje , myśli i ma nawyki komunizmu !Jest to efekt i poprzedzających zaborów i okupacji rosyjskiej po wojnie! Społeczeństwo jest podzielone na tych , którzy wyciągają wnioski ze zła jakie dotknęło Polskę oraz ignorantów, którym się wydaje , że świat jest piękny , kolorowy i wszyscy się kochają między sobą !Tak, będzie w Niebie! Na Ziemi rządzi Szatan ! Kto już "się sprzedał" , nie rozumie niczego !
FIGO cd.
2023-10-04 08:24:18
Niemcom się nie udało ( jakoś w czasie wojny Hans pięknie na CKM grał takim do tańca ) ,a uda się to komunie! Polakom, którzy nie podejmują uchodźców wojennych w obozach ! Polska Misja Katolicka , tam na miejscu ( w Afryce ) buduje im szkoły , doprowadza wodę pitną itp.To jest droga , ale to nie jest droga komunizmu i Tuska. Niemcy ( RFN ) już przegrali swoje Państwo !.Komuniści są jak choroba weneryczna . Szybko zarażają i są trudni do leczenia ! Miłe początki , a potem bolesne siku. Gamonie !
FIGO
2023-10-04 08:05:57
Kto mieczem wojuje od miecza ginie ! Niemcy, w których pracuję w różnych landach na przemiennie obserwuję i widzę postępujące zmiany na gorsze ! W sklepach drożyzna postępująca w geometrycznym tempie , niezadowolenie niemieckich pracowników ( coraz częściej olewają robotę ) . POlityka komunistów , a pragmatycznych Niemców jest prosta : Zalać całą Europę niechrześcijańskim barachłem dla zniweczenia wpływów Kościoła i tym samym wyhodować społeczeństwo bezideowe ,wolne , tęczowe , multi-kulti
FIGO
2023-10-04 07:57:20
Facet , zarobiony, na emeryturze wraca do POLSKI, aby " zawalczyć z zaciśniętą pięścią " o odebranie władzy propolskiemu Rządowi Morawieckiego to KIM JEST ? W obronie czyich interesów się tutaj pojawił ? Na czyje polecenie realizował RESET z Rosją , która już w tym czasie napadła na Gruzję ?To co ? na wolną Gruzję , Abchazję można było napadać ? ! Zaraz potem " niby zielone ludziki " na Ukrainę , której świat gwarantował nietykalność, po oddaniu zasobów broni atomowej ! Otwórzcie oczy głupki!
FIGO
2023-10-04 07:48:53
Osiągnięcia strefy Schengen wybitnie poszerzyła ekipa PO otwierając mały ruch graniczny z Rosją dla szpiegów FSB , którzy natychmiast obfotografowali wszystkie dostępne jednostki wojskowe . Tusk przerobił wszystkich w konia : Oni narobili albumów , a On te jednostki zaraz potem polikwidował .Taki chytry Pan . Teraz możemy poprosić ruskich o pamiątki z tych jednostek ! Tak na poważnie . Po katastrofie smoleńskiej cała ekipa Tuska szła ze sznurem na szyi rosyjskiej FSB . Jakie szkody , zyski ?
To kto za to odpowia
2023-10-04 01:06:58
- kto za to od_PO_wiada? od_PO_wiada; "..uj, dupa i kamieni kupa".
Dziś rano
2023-10-03 21:47:47
Mijał mnie samochody na najprawdopodobniej francuskich tablicach rejestracyjnych z czarnymi szybami bocznymi także od strony kierowcy i pasażera... Taki samochod narusza przepisy i nie zostałby zarejestrowany w Polsce. To kto za to odpowiada?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA