Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Otwarcie wystawy. Monte Cassino - najkrwawsza, najcięższa bitwa [GALERIA]

Data publikacji: 15 maja 2024 r. 11:56
Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2024 r. 12:53
Otwarcie wystawy. Monte Cassino - najkrwawsza, najcięższa bitwa
Wystawa o Monte Cassino stoi na placu Zgody, w centrum Szczecina. Fot. Dariusz Gorajski  

"Bitwa o Monte Cassino było najkrwawszą, najcięższą bitwą zachodnich sił alianckich" - mówi szef szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Krzysztof Męciński. W środę na placu Zgody IPN otworzył wystawę poświęconą starciu, które jest jednym z najważniejszych elementów historii polskich sił zbrojnych. 

- Bitwa otworzyła drogę na Rzym - przypomniał historyk. - Wzgórze Monte Cassino było bowiem głównym umocnieniem linii Gustawa.

Wystawa opowiada nie tylko o samym natarciu na wzgórze, ale także między innymi o ewakuacji armii polskiej na Bliski Wschód, o utworzeniu i szkoleniu 2. Korpusu, o taktyce niemieckich przeciwników, o roli kwatermistrzostwa w starciu.

- Wszyscy Polacy powinni pamiętać o poświęceniu polskich żołnierzy na froncie włoskim. Polacy byli czwartą siłą aliancką podczas drugiej wojny światowej i brali udział w wyzwalaniu Europy - tłumaczył Krzysztof Męciński. - Wielu żołnierzy pochodziło z Kresów Wschodnich, gros z nich nie miało gdzie wracać, wielu zostało na Zachodzie, a spośród tych, którzy zdecydowali się wrócić, wielu znalazło swój dom w ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku. Sporo ich było w Szczecinie. Byli dobrze zorganizowani. Potrafili w jedynej legalnej wtedy organizacji kombatanckiej, ZBOWID-zie, utworzyć swoje koło środowiskowe. Udało im się doprowadzić do tego, że IX Liceum Ogólnokształcące otrzymało za patrona bohaterów Monte Cassino. 

W Szczecinie osiedlił się na przykład pułkownik prof. Tadeusz Sokołowski, który był jednym z organizatorów Akademii Lekarskiej, późniejszego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas bitwy o Monte Cassino Tadeusz Sokołowski był szefem czołówki chirurgicznej w 1. Szpitalu Wojskowym, gdzie ratował życie i zdrowie kolegów walczących z Niemcami. 

- Chcieliśmy pokazać, że droga do Monte Cassino była niezwykle wyboista, niezwykle trudna - mówił jeden z autorów wystawy, prof. Bogusław Polak. - Wiele osób poumierało po drodze z wyczerpania, z powodu chorób, przeszli zsyłkę, więzienia, katorgę. Każdy z tych życiorysów jest na miarę filmu. Jak zobaczymy, jak wyglądali dawni żołnierze polscy, nim doszli do miejsc, gdzie rekrutowały się siły zbrojne w Związku Sowieckim, oni wyglądali w sposób rozpaczliwy, w jakichś łapciach, w szmatach podartych, ważący połowę normalnej wagi człowieka. 

Prof. Polak przypomniał - gen. Władysławowi Andersowi zarzucano, że pod Monte Cassino szafował krwią swoich żołnierzy. Historyk nie zgadza się z tą oceną. Straty - 923 żołnierzy - nie były tak duże, jak można się było spodziewać. Jedno piętro Reichstagu kosztowało Armię Czerwoną tyle, co stroną polską cała bitwa pod Monte Cassino. 

Po wernisażu w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa „Miejsce bitwy o Monte Cassino w pamięci zbiorowej Polaków i percepcji międzynarodowej”.

Te wydarzenia są objęte patronatem "Kuriera Szczecińskiego". ©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@IPN do @Wojtek
2024-05-17 12:52:08
Co za brednie. Jeszcze raz i powoli: PiS to nie są patrioci, to nie są tym bardziej nacjonaliści, to farbowane lisy robiące majątki na udawaniu patriotów. Więc IPN w rękach pisowców nie jest nacjonalistyczny, nie jest patriotyczny, jest zwyczajnie polityczny i wykorzystywany do brudnej gry politycznej.
Stary
2024-05-17 06:06:59
Pani Wojnina może rodzić dzieci, wojna ich tylko zabija! Bardzo niezręczne porównanie ilości poległych. Każde życie jest warte. Ktoś nie wrócił do bliskich. A gość który karabinu w ręku nie miał ocenia że Rosjanie stracili więcej. Ani słowa o tym że źle przygotowane działania taktyczne w tym próby forsowania rzeki Rapido, brak rozpoznania sprawiły że wskutek strat wiele oddziałów alianckich straciło większość stanów osobowych. Ani słowa o nieudolności gen. Clarka.
@IPN do @Wojtek
2024-05-16 22:13:55
Musi się kolega na coś zdecydować - jak IPN ma nie być nacjonalistyczny to musi być internacjonalistyczny - to elementarna logika, już nie wnikam skąd ta niechęć do nacjonalizmu ale musi kolega uważać bo dla pewnej części ta niechęć do nacjonalizmu może być tożsama dla antysemityzmu a przecież kolega nie chce być antysemitą.
IPN do @Wojtek
2024-05-16 17:20:08
Gościu! Jak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to nie zabieraj głosu. W moim wpisie nic nie mówię o tym że IPN nie jest potrzebny, tylko o tym że "IPN w aktualnej formie nadaje sie tylko do rozwiązania i utworzenia zupełnie nowej instytucji". Nie Żydowskiej, nie Niemieckiej, Ruskiej czy Amerykańskiej, ale Polskiej właśnie. Odpolitycznienie i lustracja wewnętrzna, to czego IPNowi potrzeba, bo ta instytucja już dawno przestała być obiektywna, a zmieniła się w narzędzie walki politycznej.
@Wojtek
2024-05-16 16:51:14
Gdzie ty się dopatrujesz w moim wpisie kompleksów i zazdrości? Niezwykłe i paradne zarazem jest czytać twoją argumentację. A sam temat - przecież jest wyraźny i ścisły związek - w miejsce polskiej historii suflowana jest kłamliwa żydowska polityka historyczna. Np Polakom przypisuje się zamordowanie Żydów którzy zostali zabici przez kolaborantów żydowskich. Tam gdzie nie daje się zastąpić polskiej historii podejmowana jest próba jej zamilczania i obrzydzania np wpisy "IPN", "wpisy", twój wpis .
Wojtek
2024-05-16 16:12:54
Straszny kompleks Żydów muszą mieć co niektórzy, bo z każdego tematu zejdą na naród wybrany. Zamiast zazdrościć innym nacjom, żyj i pracuj tak aby to twoja nacja była powodem zawiści innych.
@wpisy
2024-05-16 14:09:25
Jedyne trole zaplute jakie tu grasują, to zatrudnione jeszcze z funduszu sprawiedliwości trole pisowskie. Ale na szczęście kasa z funduszu się kończy, podobnie jak wasz czas na tym forum
cdn
2024-05-16 13:02:40
Kogo to dziś jeszcze obchodzi?
@Radek
2024-05-16 11:58:07
A ty co masz wspólnego z Polską?
@@@IPN
2024-05-15 23:05:05
No i? przecież to napisałem - Polacy nie potrzebują historii Polski, Polakom wystarczą kłamstwa żydowskiej polityki historycznej i zamiast IPN wystarczy im ŻIH.
wpisy
2024-05-15 20:51:28
I takie to wpisy obcych troli na temat Polaków można przeczytać. Np.niemcy wycofali się a cmentarz niemiecki pod Monte Cassino mówi gdzie stacjonują dziś. Szczęście że to tylko ta 5 kolumna.
S
2024-05-15 20:32:44
Bardzo dobra inicjatywa IPN, jak najwięcej propagowania polskiej historii w centralnych punktach miasta, niech młodzi czytają bo w domach często brak wiedzy. Należy pamiętać o tych bohaterach.O to chodzi w pokazywaniu na przekrojowych tablicach historycznych naszych dziejów. Zawsze jest to szansa, że ktoś sięgnie również po książkę na ten temat.
@@IPN
2024-05-15 20:29:24
Ale to przecież teraz jest właśnie instytut żydowski, obsadzony pisowskimi pociotkami w służbie narodu wybranego. Przecież Kaczor sam powiedział ze Polska jest sługą Izraela. Czego nie rozumiesz?
Radek
2024-05-15 18:46:01
A co to ma wspólnego ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim?
@IPN
2024-05-15 17:33:07
Pełna zgoda - historią w Polsce powinien zajmować się Żydowski Instytut Historyczny - Polacy nie potrzebują znać własnej historii - Polakom powinna wystarczyć historia Żydów.
Świat równoległy
2024-05-15 17:28:51
Mój sp wujek byl zwykłym szeregowym wcielonym do wojska w 1938 roku. Przed śmiercią wyciągnąłem z niego historię jak dostawał w tyłek od polskich oficerów i jak nagle się zmienili po 17 września jak weszli Ruskie i ich pojmali pod Lidą. Przeszedł Ostaszkow i przeszedł test "czystych rąk" i jak Rosjanie wyłapali oficerów co przebrali się za szeregowców. Potem cudem trafił do niemieckiego obozu pod Stargard i do końca życia miał inne zdanie o polskim wojsku, jego morale i patriotyzmie.
IPN
2024-05-15 14:28:54
Instytut Pajacowania Nacjonalistów. Co to za miejsce na wystawę, na placu zgody? Nie mogli się dogadać z CDP i zrobić wspólną wystawę na placu Solidarności? No nie, oczywiście, bo to jak zawsze musiała być pisiorska szopka za nasze pieniądze. IPN w aktualnej formie nadaje sie tylko do rozwiązania i utworzenia zupełnie nowej instytucji dbającej o historię Polski
Jacek
2024-05-15 13:03:53
Żołnierze rzeczywiście walczyli jak lwy, jednakże nie zdobyli klasztoru ponieważ Niemcy w nocy wycofali się ze swoich pozycji z uwagi na to, że alianci wyszli im na plecy" idąc spod Anzio na Rzym. Nasi zajęli opuszczone pozycje przez szkopów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA