Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: stopy procentowe wciąż bez zmian

Data publikacji: 17 maja 2024 r. 18:28
Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2024 r. 20:56
Pracodawcy komentują: stopy procentowe wciąż bez zmian
 

ZPPZ - podczas majowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procesowe na niezmienionym poziomie.

Aleksandra Turbaczewska, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezeska zarządu HRBP&CO

Obecny rząd, tak jak poprzedni pracuje nad tym, aby utrzymać niezmieniony poziom stóp procentowych przez najbliższy rok.
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca pozostawienia głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie nie była dla nikogo zaskoczeniem. Polkom i Polakom pozostaje więcej w ich budżetach pieniędzy niż rok temu, mimo wciąż rosnących cen w gospodarce. Realne wynagrodzenia rosną w tempie przekraczającym 6%. Resort finansów prognozuje podobną dynamikę wzrostu średnio w całym 2024 roku. Nastroje obywateli poprawiają się, dzięki coraz wyższym wynagrodzeniom i w miarę stabilnej inflacji. Można zauważyć większy potencjał w zakresie dokonywania większych zakupów oraz oszczędzania.

Mirosław Szawerdo, prezes zarządu firmy Andalia Sp. z o.o., Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego

Wpływ na decyzję o utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez Radę Polityki Pieniężnej wpływ mają utrzymanie części działań z tarczy antyinflacyjnej oraz kontynuacja wakacji kredytowych. Powodem, który także będzie decydował o tym, żeby nie luzować polityki monetarnej są decyzje podejmowane przez banki centralne w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jakikolwiek ruch w zakresie stóp procentowych wykonany przez RPP będzie rezultatem luzowania polityki w strefie euro i w USA.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Złodzieje
2024-05-17 20:17:41
Uczciwi ludzie którzy chcieli mieć własne miejsce do mieszkania będą płacić horrendalne odsetki od kredytów tylko po to by prezes NBP mógł zameldować do prezesa wykonanie zadania rozwalenia gospodarki Polski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA