Rola portów w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
Udział polskiego przemysłu w programie budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim był tematem konferencji z cyklu Security Forum Szczecin, organizowanej przez think tank Nobilis Media, która się odbyła 29 września. Wśród prelegentów była Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor handlowy w Zespole Portów Szczecin i Świnoujście, która mówiła o możliwościach i wyzwaniach dla spółki w związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Jak zaznaczyła, port w Świnoujściu może się stać portem zarówno instalacyjnym, produkcyjnym, jak i serwisowym dla farm wznoszonych po roku 2030, w zachodniej części polskiego wybrzeża.
Pracowicie przy nabrzeżach Basenu Kaszubskiego
Niedawno przy nabrzeżach w rejonie Basenu Kaszubskiego obsługiwano cały szereg największych jednostek, jakie mogą zawijać do szczecińskiego portu, czyli mających 190 m długości i 32 m szerokości. W ciągu ok. dwóch tygodni przeładowano towary na pięciu takich statkach. Jeden przypłynął po koks, inne przywiozły klinkier, rudę cynku i koncentrat miedzi.
Plac Gryfitów z „Paprykarzem Szczecińskim”
Szczecińscy radni pod koniec stycznia br. przyjęli uchwałę o nadaniu nazwy plac Gryfitów części działki na Łasztowni, usytuowanej pomiędzy budynkami Starej Rzeźni, dawnego cielętnika i chłodni należącej do Centrum Logistycznego Gryf. Zarząd tej firmy oraz spółki Gryf Nieruchomości zapraszają na uroczystość związaną z nadaniem nazwy placowi – w piątek (2 października) o godz. 14. Przy okazji nastąpi również odsłonięcie pomnika kultowej konserwy, przedmiotu twórczości technologów dawnego PPDiUR „Gryf”, czyli „Paprykarza Szczecińskiego”.