Żegluga turystyczna na jeziorze Miedwie
Ośrodek turystyki żeglarskiej nad jeziorem Miedwie (36 km kw. powierzchni) zostanie w bieżącym sezonie poważnie rozbudowany. M.in. projektuje się uruchomienie w br. na jeziorze 5 linii żeglugi turystycznej z bazą wypadową do miejscowości Morzyczyn.
W przygotowaniu są dość duże jednostki wodne, motorowe, które będą kursowały na ważniejszych szlakach, przewożąc zarówno pasażerów, jak również holując kajaki i inne mniejsze stateczki w górę rzeki Płoni.
Już wczesną wiosną zostaną uruchomione linie do Żelewa, Koszewka i Wierzbna. Później – w miarę rozwoju i uzyskiwania doświadczeń – planuje się linie w dół Płoni do Kołbacza i Strugi oraz w górę rzeki do Płońska (przez jezioro Płon), a także i na okoliczne jeziora, m.in. na słynne jezioro Będgoszcz.
W przyszłości na wody te zostaną skierowanie duże łodzie motorowe zabierające po 20 osób oraz stateczek na 100 pasażerów.
„Kurier Szczeciński” z 7 lutego 1959 r.
Bohaterska epopeja ORP „Orzeł” weszła na ekrany
W kinie „Leningrad” w Gdańsku odbyła się prapremiera nowego polskiego filmu zespołu „Kadr” pt. „Orzeł”. Autorami scenariusza są: J. Meissner i L. Buczkowski, reżyserował L. Buczkowski.
Jest to udramatyzowana opowieść filmowa o bohaterstwie polskich marynarzy – załogi łodzi podwodnej ORP „Orzeł”, jednostki Polskiej Marynarki Wojennej pełniącej najdłużej służbę na Bałtyku tragicznej jesieni 1939 roku.
„Kurier Szczeciński” z 8 lutego 1959 r.
Siekierka kamienna sprzed 2000 lat p.n.e.
Szczecińskie zbiory archeologiczne wzbogaciły się w ub. tygodniu o siekierę kamienną z okresu młodszej epoki kamiennej, tj. około 2000 lat p.n.e. Odnalazł ją na polu Michał Andrzejak, sołtys wsi Pniewo w pow. gryfickim.
Siekierą zaopiekował się miejscowy nauczyciel p. Bernard Gehrtz i przekazał ją szczecińskiej placówce archeologicznej.
„Kurier Szczeciński” z 10 lutego 1959 r.