Na ziemi szczecińskiej turyści są bezdomni
W Szczecinie odbył się Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z całego województwa szczecińskiego. Zjazd podsumował osiągnięcia w zakresie rozwoju szczecińskiego turyzmu oraz ocenił trudności, które hamują dalszy rozwój ruchu krajoznawczego na naszych ziemiach.
O ile chodzi o osiągnięcia, to PTTK rozszerzyło znacznie ilość oddziałów kół, osiągając liczbę blisko 5 tysięcy członków. Przy Zarządzie Okręgu w Szczecinie oraz przy oddziałach w terenie czynne są liczne sekcje różnych typów turystyki, które prowadzą ważną politycznie działalność zmierzającą do poznania przeszłości i zabytków ziemi szczecińskiej. (…)
Gorzej natomiast przedstawia się zaplecze gospodarcze turystyki. Na przestrzeni ostatnich lat zabrano na inne cele wiele obiektów tak, iż obecnie praktycznie na obszarze województwa nie ma prawie że zupełnie ani schronisk PTTK, ani szkolnych. (…)
Delegaci apelowali do władz, by wreszcie umożliwić upowszechnienie turystyki poprzez rozbudowę liczby stanic i schronisk.
„Kurier Szczeciński” z dnia 5 maja 1956 r.
Od dawna oczekiwany…
Nareszcie wydrukowano (na razie na próbę) pierwszy numer od dawna zapowiadanego tygodnika społeczno-kulturalnego Wybrzeża „Ziemia i Morze”.
Pierwszym kolporterem oczekiwanego od lat pisma był w naszej redakcji Ireneusz Gwidon Kamiński, kierownik działu literackiego tygodnika, sąsiadującego z „Kurierem” na III piętrze Domu Prasy przy pl. Hołdu Pruskiego 8. Kolega I.G. zastrzegł, że to jest dopiero numer próbny, że tylko do naszej wiadomości, że mogą być usterki, więc żeby nie tego, bo rozumiecie…
A nam się noworodek podoba. I z treści, i z szaty graficznej. Dlatego uważamy za swój obowiązek podzielić się z Czytelnikami „Kuriera” radosną nowiną, że Szczecinowi przybyła jeszcze jedna, jak to się mówi drukowana trybuna opinii publicznej. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 12 maja 1956 r.