Książeczki oszczędnościowe PKO z premiami pieniężnymi
Z dniem 2 stycznia 1959 r. PKO wprowadziła nowy typ książeczek oszczędnościowych z premiami pieniężnymi. Książeczki te nie różnią się specjalnie od normalnych książeczek oszczędnościowych, a więc można dokonywać za ich pomocą zwykłych wpłat i wypłat, natomiast nie są one oprocentowane. Co kwartał między posiadaczy tych książeczek będą rozlosowywane premie: jedna premia w wysokości 200 proc. przeciętnego stanu oszczędności w ciągu poprzedniego kwartału, dwie premie w wysokości 100 proc. i 12 premii w wysokości 50 proc. wkładów.
Można powiedzieć, że PKO przystąpiła do generalnej batalii z różnego rodzaju grami liczbowymi. Walory nowej książeczki oszczędnościowej są niezaprzeczalne – istnieje możliwość wysokich wygranych, a pieniądze złożone na książeczkach nie przepadają.
I jeszcze jedno: wysokość wygranych jest ograniczona sumą 20 tys. zł.
„Kurier Szczeciński” z 3 stycznia 1959 r.
Hydrobusów na razie nie będzie
Parę dni temu powróciła z Budapesztu szczecińska delegacja, która pojechała zakupić dwa hydrobusy. Okazało się, że oferowane przez stocznię Vac tramwaje wodne posiadają zbyt duże wady jak na wymogi naszego PRS. Ażeby więc nie powtórzyła się historia z „Mazowszem” (do tej pory sprawę rozpatruje węgierski arbitraż) – postanowiono odłożyć kupno hydrobusów na pół roku. Umówiono się, że dokumentację węgierskich inżynierów zatwierdzi PRS, wnosząc swoje uwagi i dopiero wtedy stocznia Vac przystąpi do budowy tramwajów wodnych, odpowiadających warunkom polskich rzek.
„Kurier Szczeciński” z 3 stycznia 1959 r.
Lunnik już za Księżycem
Jak podała dziś nad ranem Agencja TASS, radziecka rakieta kosmiczna o godzinie 3 czasu moskiewskiego znajdowała się 336 600 km od Ziemi, przelatując nad Oceanem Indyjskim. O godzinie 5.59 czasu moskiewskiego rakieta zbliżyła się na odległość 7,5 tys. km od Księżyca. W tym czasie jej odległość od Ziemi wynosiła 370 000 km. Rakieta następnie będzie oddalać się od naszego naturalnego satelity, zdążając na swą orbitę wokół Słońca.
„Kurier Szczeciński” z 4 stycznia 1959 r.
Nowy zakład motoryzacyjny w Stargardzie Szczecińskim
Stargard Szczeciński poważnie ożywił nowy zakład. Dawne warsztaty Technicznej Obsługi Rolnictwa przejęte zostały przed trzema miesiącami przez Zjednoczenie Przemysłu Motoryzacyjnego. Zmniejszą się kłopoty posiadaczy samochodów osobowych „Warszawa”, „IFA” i „Skoda”. Już niedługo ukażą się w sklepach „Polmozbytu” produkowane w Stargardzie części do tych samochodów oraz motocykli „Junak”.
„Kurier Szczeciński” z 5 stycznia 1959 r.