Badania nad początkami państwa polskiego obejmą wkrótce Stare Miasto
W okresie jesienno-zimowym ustały prace badawcze kierownictwa badań nad początkami państwa polskiego, prowadzone na wzgórzu zamkowym i na Starym Mieście w Szczecinie. Natomiast bez przerwy kontynuowane są żmudne opracowania naukowe nagromadzonego materiału. (…)
Zakończono już jeden etap badań na wzgórzu zamkowym. Ustalono, że na głębokości 5-6 m pod powierzchnią bruku na dziedzińcu zamku książęcego znajdują się ślady kultury łużyckiej, datowane na 400 lat przed naszą erą. Bezpośrednio wyżej natrafiono na ślady osadnictwa słowiańskiego od schyłku IX do XII wieku.
Badania mają na celu rozświetlenie zamierzchłych dziejów Szczecina, co do których nie przechowały się źródła pisane. Dotyczy to zwłaszcza historii najstarszej części miasta na wzgórzu zamkowym i pl. Mariackim, na obszarze pomiędzy obecną ulicą Pływacką a Murną. Zadaniem naukowców jest ustalić, jakie były stosunki społeczne, jakie stosowano środki produkcji i jakimi siłami wytwórczymi rozporządzała ówczesna ludność. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 29 marca 1953 r.
Znikają wraki starych mostów z dna Odry
Dwa potężne dźwigi „Ursus II” i „Ursus III” pochylają się ciężko do przodu. Za chwilę mokre, czarne cielsko wraku mostowego wynurzy się powoli z wody.
Od kilku dni wielu ludzi przed Dworcem Głównym ciekawie przygląda się wydobywaniu przęseł zburzonego wiaduktu kolejowego spoczywającego na dnie Odry.
Roboty prowadzi Państwowy Zarząd Wodny. Skomplikowanymi operacjami dźwigów kieruje Tadeusz Brożek. Do tej pory przy pomocy dwóch nurków Bronisława Kordaka i Zygmunta Jabłońskiego wydobyto około 600 ton stalowego złomu.
Roboty na Odrze przy Dworcu Głównym potrwają do końca kwietnia. Potem grupa wrakowa Państwowego Zarządu Wodnego przeniesie się w okolice Odry Zachodniej dla wydobywania dalszych wraków mostowych.
W tym roku planuje się kompletne oczyszczenie dolnej Odry z wszelkiego rodzaju wraków dla umożliwienia pełnego wykorzystania Odry dla celów komunikacji i turystyki.
„Kurier Szczeciński” z dnia 11 kwietnia 1953 r.
W Podgrodziu sezon kolonijny rozpoczęty
Miasteczko dziecięce w Podgrodziu nad Zalewem Szczecińskim rozpoczęło już sezon kolonijny. Na pierwszy turnus przybyło 189 dzieci z woj. wrocławskiego. Wraz z dziećmi przybyli również wychowawcy i nauczyciele, którzy będą kontynuować zajęcia lekcyjne. (…)
Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszy się „Dom Technika”, w którym znajdują się bogato wyposażone gabinety. Zajęcia odbywają się w „kółkach zainteresowań”, do których zapisują się dzieci według własnego upodobania.
Dzieci mieszkają w wygodnych domkach, ładnie urządzonych, dobrze ogrzewanych, wyposażonych we wszystkie niezbędne sprzęty. Wyżywienie jest bardzo obfite i smaczne.
„Kurier Szczeciński” z dnia 24 kwietnia 1953 r.