Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Zapisane w „Kurierze” (28.04 - 22.05.1948)

Data publikacji: 03 września 2020 r. 10:39
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2020 r. 14:01
Zapisane w „Kurierze” (28.04 - 22.05.1948)
 

Otwarcie Powszechnego Domu Towarowego w Szczecinie

Wczoraj w godzinach popołudniowych nastąpiło w Szczecinie otwarcie Powszechnego Domu Towarowego w gmachu dawnego Balti Palace. (...) Wewnątrz gmachu — przed wejściem na salę parterową nastąpiła oficjalna część uroczystości, którą zagaił p. Panasiuk — dyrektor naczelny Powsz. Domów Towarowych w Polsce. "Otwierając z kolei 63 w kraju, 23 na Ziemiach Zachodnich, a 5 na Pomorzu Zachodnim Powsz. Dom Towarowy — mówił — wypełniam zobowiązanie, powzięte wobec ministra Minca po jego deklaracji rozpoczęcia bitwy o handel. Niezwykle szybki wzrost PDT i ich frekwencji; fakt, że obecnie w całym kraju ponad 2 miliony obywateli miesięcznie u nas kupuje — jest najlepszym dowodem, iż placówki takie są potrzebne i dobrze spełniają swoje zadanie. Nie jest naszym zadaniem walka z kupiectwem prywatnym, a tylko wskazanie nowych, lepszych dla świata pracy dróg handlu. Naszym hasłem: niskie ceny, wielki wybór i sprawna obsługa". (…) Po odczytaniu okolicznościowego telegramu z życzeniami od wiceministra Przem. i Handlu Szyra, wicedyrektor Dubiel przeciął wstęgę, a goście ruszyli na zwiedzanie gmachu. W kilka minut po tym, 3 kondygnacje PDT pełne były zaproszonej publiczności, podziwiającej estetycznie rozplanowane stoiska, wielki wybór towarów, a zwłaszcza niskie ceny. Największym powodzeniem cieszył się dział obuwia, bielizny oraz żarówek. Cały PDT robi doskonałe wrażenie jako placówki stojącej na poziomie właściwie pojętego handlu. Jest to obecnie najokazalszy Dom Towarowy w kraju.

„Kurier Szczeciński" z dnia 28 kwietnia 1948 r.

* * *

W Szczecinie pije się czystą i wiśniówkę

Zakłady Polskiego Monopolu Spirytusowego w Szczecinie, rozprowadzają wśród konsumentów najwięcej wódek czystych i wiśniówek; te wyroby bowiem cieszą się największym powodzeniem.
Obecnie w Szczecinie wyrabia się specjalny gatunek wódki eksportowej, dla zaopatrywania obcych statków. Wódkę tę sprzedaje się w specjalnych, luksusowych opakowaniach. Znajduje ona wielki popyt wśród zagranicznych konsumentów.
Zdolność produkcyjna Szczecińskich Zakładów PMS wynosi 30 tys. litrów dziennie, w niedługim czasie mają być one jednak rozbudowane i odnowione.
Obecnie Zakłady zatrudniają ponad 250 osób z tego połowę stanowią kobiety.
Na terenie fabryki prowadzi się od kilku miesięcy współzawodnictwo oszczędności materiałów produkcyjnych.
W oszczędności materiałów może dopomóc każdy poprzez oddawanie butelek od wódki, wobec trudności bowiem z otrzymywaniem butelek z hut, szczecińska fabryka PMS opiera się na zwrotach.

„Kurier Szczeciński" z dnia 22 maja 1948 r.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA