Kolory, które tłumią dźwięk
Po raz pierwszy w kraju w kopalni „Jastrzębie” w rybnickim okręgu węglowym zastosowano kolory, które tłumią… hałas, działają na człowieka uspokajająco i przyczyniają się do lepszego samopoczucia.
Dokładniejszym opracowaniem tej metody zajął się mgr inż. R. Witwicki z Gliwickiego Biura Przemysłu Węglowego, według jego projektu pomalowano już wnętrze budynku rozdzielni w kopalni „Jastrzębie”, a równocześnie przygotowano projekt kolorystyczny ścian wewnętrznych wznoszonego obecnie budynku wentylatorów i sprężarek. Kolory tutaj zastosowano, mają różne odcienie i zestawy barw w zależności od nasilenia dźwięków, ich częstotliwości.
„Kurier Szczeciński” z 15 maja 1961 roku
Oczarowali Włochów
Chór akademicki ze Szczecina pod dyrekcją Jana Szyrockiego miał pierwszy występ w wielkiej auli Uniwersytetu Rzymskiego, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem. Jeden z profesorów uniwersytetu powiedział, że takiego nastroju na tej sali jeszcze nie widział. Bogactwo repertuaru zadziwiało specjalistów. Chór musiał powtarzać niektóre utwory, a po zakończeniu występu wielokrotnie bisował. W związku z tym uległ zmianie program występu.
„Kurier Szczeciński” z 17 maja 1961 roku
Polskie statki o 430 ton lżejsze!
Inżynierowie z oddziału Centralnego Biura Konstrukcji Okrętowych w Szczecinie opracowali projekt 10-tysięcznika dla Indonezji. Właściwie jest to dobrze nam znany i ceniony w świecie 10-tysięcznik typu „Nowotko”, ale poważnie unowocześniony. Modernizacja miała na celu zmniejszenie ciężaru kadłuba i powiększenie nośności.
W efekcie – ciężar statku obniżono o 430 ton, a ładowność jednostki podniosła się do 10.500 ton.
„Kurier Szczeciński” z 18 maja 1961 roku