W barze „EXTRA” szybko i wygodnie
Już wkrótce Szczecinowi przybędzie potrzebny i oczekiwany bar szybkiej obsługi „EXTRA”. Budynek, przy al, Niepodległości jest prawie gotowy. Obecnie trwają prace wykończeniowe wnętrz.
„EXTRA” jest typem baru szwedzkiego, polegającym na jednym ciągu lad. Sala ma około 200 miejsc, w tym 60 proc. siedzących, przy zakładanej 20-krotnej rotacji, co pozwoli obsłużyć 4 tysiące klientów dziennie.
Przy wejściu do baru znajduje się fotonowy cennik. Potrawy aktualne do nabycia będą oświetlane. U wejścia konsument otrzyma tacę. Lewą ręką będzie posuwać tacę po taśmie, prawa zostanie wolna do sięgania po potrawy, ustawione wzdłuż taśmy. Wybór posiłków bogaty i różnorodny.
Przy końcu lady blokierka zsumuje ceny potraw i wręczy konsumentowi rachunek. Płacić się będzie po spożyciu, w kasie znajdującej się obok wyjścia. Jeśli klient nie zdecyduje się na żaden posiłek otrzyma żeton, który okaże w kasie. Na sali będzie się mieścić cocktail-bar, z napojami i papierosami.
Ciekawostką są specjalne urządzenia do utrzymywania temperatury dań gorących przy pomocy promieni podczerwonych. Będzie to pierwszy tego typu eksperyment w Polsce. Urządzenia zaprojektował „Miastoprojekt” w Warszawie. Do zimnych napojów bar otrzyma lady chłodnicze.
Zaplecze pomyślane jest jako jedna hala widoczna poprzez lady i szklaną ścianę. Kuchnia wyposażona będzie w najnowocześniejsze urządzenia i automaty.
„Kurier Szczeciński” z 11 czerwca 1961 roku
Ujście Świny z „lotu ptaka”
W wyniku starań świnoujskiego oddziału PTTK można będzie w bieżącym sezonie turystycznym zwiedzać latarnię morską, znajdującą się na przedmieściu Chorzelin u ujścia rzeki Świny do Bałtyku. Jest to jedna z najstarszych latarni polskiego wybrzeża.
Warto przypomnieć, że tradycje świnoujskiego „ognia morskiego” sięgają 1000 lat. Już przed 10 wiekami książęcy latarnicy utrzymywali tutaj ognisko „sycone dębiną”, które wskazywało żeglarzom do Wolina i Szczecina. Z owych czasów pozostał „dąb latarników” – pomnik przyrody, pod którym – jak głosi legenda – odpoczywała obsługa latarni morskiej. Dąb ten rośnie w Świnoujściu na przedmieściu Warszów.
„Kurier Szczeciński” z 15 czerwca 1961 roku
W miejscu gdzie słońce reguluje zegarki
Przekazywany przez radio tzw. czas warszawski jest czasem słonecznym mierzonym na 15 południku na przedmieściu Stargardu Szczecińskiego. W tym też miejscu – dokładnie w punkcie, w którym 15 południk przecina szosę Szczecin – Stargard – władze powiatu postanowiły ustawić dwa obeliski zaopatrzone w odpowiednie napisy informacyjne. Na ten cel zabezpieczono już potrzebne fundusze oraz zlecono fachowcom wykonanie odpowiedniej dokumentacji.
„Kurier Szczeciński” z 16 czerwca 1961 roku