1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. W tym szczególnym dniu zabytkowe dźwigi z Nabrzeża Starówka rozbłysną na czerwono.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: WYBIERZ DROGĘ PRAW. TAKE THE RIGHTS PATH. Ponieważ zmiana nie dokonuje się natychmiast, ale jest procesem, przesłanie „Podążaj właściwą drogą” jest ważne nie tylko 1 grudnia.
Świat może zakończyć AIDS – jeśli prawa wszystkich będą chronione. Droga, która prowadzi do zakończenia epidemii AIDS, jest drogą praw. Przestrzeganie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz wspieranie integracji wszystkich społeczności jest niezbędne dla zakończenia epidemii AIDS, zapewnienia zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa ludzi.
Konieczne jest pilne usunięcie aktów prawnych, które naruszają prawa człowieka, a także szybkie wdrożenie takich rozwiązań, które chronią prawa każdej osoby. Zobowiązania wynikające z międzynarodowych ustaleń mają moc prawną, a społeczności mają prawo wymagać od podmiotów wzięcia odpowiedzialności za wypełnianie przyjętych zobowiązań w zakresie praw człowieka.
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2023 r. zakażenie HIV stwierdzono u 32 935 osób. Ogółem odnotowano 4 194 zachorowań na AIDS. 1 496 chorych zmarło.
Czerwona kokardka, będąca symbolem wsparcia dla osób żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, to nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. W ramach projektu Peer Education HIV/AIDS, realizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, szczecińskie Dźwigozaury po zmroku podkreślą swoją iluminacją znaczenie profilaktyki i edukacji w walce z HIV/AIDS i zaświecą się na czerwono.
Działania IFMSA-Poland koncentrują się na szerzeniu wiedzy o HIV/AIDS i promowaniu odpowiedzialnych postaw zdrowotnych. Akcja, realizowana we wszystkich dziewięciu oddziałach w Polsce, dociera do coraz większej liczby osób, zwiększając świadomość i wsparcie dla tej ważnej sprawy.
(dAs)