Szczecinianie zmian na lepsze upatrują przede wszystkim we własnej okolicy. Stąd - jak wykazują wstępne analizy statystyk tegorocznej edycji SBO 2026 - najwięcej ze zgłoszonych projektów dotyczy właśnie obszarów lokalnych. I w ich realizację zostanie zainwestowana największa pula rekordowego - szacowanego na 20 milionów złotych - Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Właśnie upłynął termin zgłaszania projektów do SBO 2026. Szczecinianie nadesłali ich blisko 200, czyli tyle, ile wynosi średnia z ostatnich lat. Choć tym razem - po raz pierwszy w historii budżetu obywatelskiego - ze zgłaszania pomysłów na lepszy Szczecin zostali wyłączeni miejscy radni oraz członkowie kolegium prezydenckiego, w tym skarbnik i sekretarz miasta.
Najwięcej zgłoszonych projektów - 160 - dotyczy obszarów lokalnych. W tej kategorii najbardziej aktywni okazali się mieszkańcy Pogodna, Łękna i Świerczewa - zgłosili 23 projekty. Natomiast na drugim miejscu „podium” stanęli mieszkańcy Warszewa, Osowa i Arkońskiego-Niemierzyna - 18, a na trzecim - z 15 zgłoszonymi nie tylko inwestycyjnymi pomysłami - Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód oraz Turzyn. Pula środków do rozdysponowania w tej kategorii to 16 milionów złotych, czyli dokładnie tyle, ile cały ubiegłoroczny budżet obywatelski.
Natomiast projektów ogólnomiejskich zostało zgłoszonych 38. Na ich realizację w edycji SBO 2026 są zarezerwowane 4 miliony złotych.
- W następnym kroku, po przeprowadzonej weryfikacji formalnej, zgłoszone przez szczecinian projekty zostaną opublikowane na stronie sbo.szczecin.eu, gdzie będzie mógł się z nimi zapoznać każdy mieszkaniec naszego miasta. Pomysły, które pozytywnie przejdą weryfikację formalną, zostaną poddane weryfikacji merytorycznej - przekazuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta UM. - Najpierw wstępnej, polegającej na przykład na sprawdzeniu nieruchomości, na której miałaby być realizowana inwestycja SBO. Następnie - końcowej, która będzie polegać na sprawdzeniu projektu co do jego zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Projekty, które pozytywnie przejdą całą procedurę, trafią na listę do głosowania, a mieszkańcy Szczecina wybiorą najlepsze z nich, jeszcze w tym roku.
Zgodnie z przyjętym kalendarium SBO, weryfikacja i opiniowanie zgłoszonych projektów potrwa do końca sierpnia. Autorzy negatywnie zweryfikowanych pomysłów będą mieli siedem dni na złożenie ewentualnych odwołań. Lista ostatecznie i pozytywnie ocenionych projektów SBO 2026 zostanie opublikowana we wrześniu. Głosowanie potrwa jeszcze w październiku, na którego finał powinniśmy poznać jego ostateczne wyniki. Czyli wszystkie projekty, które będą zmieniały Szczecin - na dobre - w najbliższych latach. ©℗
A. NALEWAJKO