Na Jasnych Błoniach odbyły się dziś oficjalne uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Udział w nich wzięli politycy samorządowi, a także wojsko. Mija właśnie 234. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji, która gwarantować miała głębokie reformy w stronę suwerenności i demokracji.
Jak co roku wydarzenie przyciągnęło tłumy szczecinian, którzy przybyli pod pomnik Czynu Polaków, aby wspólnie świętować tę ważną rocznicę. Rozpoczęło je złożenie meldunku, który przyjął generał Sławomir Dudczak. Potem odegrano i zaśpiewano wspólnie hymn Polski (akompaniowała orkiestra wojskowa). Potem głos zabrał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
- Twórcy Konstytucji 3 Maja byli architektami nowego ładu, a dziś składamy im hołd - mówił. - Jej uchwalenie było posunięciem rewolucyjnym. Chociaż ten wielki zamysł nie uchronił Rzeczypospolitej przed upadkiem, to konstytucja tą odegrała ogromną rolę w naszej historii. Stała się przykładem mądrości i odważnego myślenia dla następnych pokoleń.
Marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał, że zarówno zaborcy, jak i późniejsi okupanci zakazywali Polakom świętować uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej tradycja, podkreślił, przetrwała w literaturze, poezji i pamięci.
- Konstytucja przypomina, że w narodzie nie ma miejsca na myślenie partykularne, na działania populistyczne, bo historia jest surowym sędzią - mówił podczas swojego przemówienia.
Nie zabrakło nawiązań do trwającej wojny na Ukrainie, budowania bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia z zewnątrz, dbanie o pokój i europejskie wartości.
Generał Sławomir Dudczak odczytał list Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza:
- Dzięki konstytucji Polacy uzyskali poczucie własnej wartości i swojego historycznego dziedzictwa. Konstytucja 3 Maja była mądrą próbą ratowania naszego państwa. Czujemy się dziś jej kontynuatorami, bo po doświadczeniach drugiej wojny światowej i powojennej utraty suwerenności doceniamy wartość wolności. Dołożymy wszelkich starań, aby Polska była silna i bezpieczna.
Po przemowach odmówiono modlitwę. Następnie odbyła się salwa honorowa i apel pamięci skierowany do twórców Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zakończyło złożenie wieńców przez reprezentantów rządu, samorządu oraz organizacje pozarządowe pod Pomnikiem Czynu Polaków. ©℗
(aj)