sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji

Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji [GALERIA]

Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji
Data publikacji: 2019-05-03 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-06 18:06
Wywietleń: 874 389122

Silna armia to warunek bezpiecznego państwa – powiedział prezydent Andrzej Duda 3 maja podczas uroczystej defilady w Warszawie. Prezydent i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślali znaczenie członkostwa w NATO i UE oraz potrzebę modernizacji sił zbrojnych.

W defiladzie "Silni w sojuszach", po raz pierwszy zorganizowanej 3 maja - z okazji 20-lecia Polski w NATO i 15. rocznicy przystąpienia do UE - wzięły udział wojska polskie i sojusznicze, po raz pierwszy także funkcjonariusze innych służb mundurowych.

- Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie, i w którym obywatel czuje się bezpiecznie - mówił Andrzej Duda przed rozpoczęciem defilady. - Chcemy też, żeby nasi obywatele poza granicami kraju czuli opiekę ze strony Polski i wiedzieli, że w razie czego Polska ich nie zawiedzie. To jest właśnie kwintesencja silnego państwa. Według prezydenta „silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne - wewnętrznie jak i zewnętrznie". - Fundamentalnym elementem bezpieczeństwa jest sprawna i dobrze wyposażona armia oraz sprawne służby, które o to bezpieczeństwo dbają – powiedział Andrzej Duda.

Nawiązując do odznaczeń wręczonych weteranom walk w irackiej Karbali podczas szyickiego powstania podkreślił, że żaden z polskich uczestników obrony ratusza w tym mieście w kwietniu 2004 roku nie został ranny, co dowodzi dobrego wyszkolenia polskich żołnierzy i sprawnego dowodzenia naszymi oddziałami. Dodał, że żołnierzowi potrzeba "bardzo dobrego wyposażenia". - I to jest nasze wielkie zadanie, które musimy na przestrzeni najbliższych lat zrealizować – podkreślił prezydent.

- Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku, witając majową jutrzenkę, możemy w ten szczególny sposób świętować wyjątkowy czas, czas pięknych dla nas rocznic: 30-lecia pokonania komunizmu, 20-lecia przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 15-lecia przynależności do Unii Europejskiej – powiedział prezydent, podkreślając, że uroczystość odbywa się w dniu "jednej z najważniejszych rocznic" dla Polski - uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji.

Znaczenie wstąpienia do NATO i UE oraz konieczność zakupów nowego sprzętu podkreślał także minister obrony Mariusz Błaszczak. - To ważne daty w historii Polski. Przystąpienie naszego kraju zarówno do NATO jak i UE potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu dziś możemy powiedzieć, że polskie siły zbrojne są skuteczne, sprawnie dowodzone, konsekwentnie wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt - mówił Błaszczak. - Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu w wojsku sprzętem piątej generacji – powiedział, nawiązując do zapowiedzi przyspieszenia programu zakupu nowego wielozadaniowego myśliwca. Podkreślił, że Wojsko Polskie pozostaje aktywne w misjach zagranicznych, ćwiczy także z sojuszniczymi wojskami w Polsce. - Polska jest silna w sojuszach – zaznaczył. Obecność na warszawskiej defiladzie ministrów i wiceministrów obrony oraz przedstawicieli struktur dowódczych państw sojuszniczych Błaszczak ocenił jako "wyraz szacunku i poczucia wspólnoty".

W piątek warszawską Wisłostradą przedefilowało ponad 2000 żołnierzy i funkcjonariuszy, w tym 200 przedstawicieli sił sojuszniczych i państw UE. Wraz z polskimi żołnierzami maszerowały pododdziały i poczty sztandarowe m.in. z Albanii, Austrii, Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii Południowej, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA. Wojsko zaprezentowało czołgi Leopard, wozy Rosomak w różnych wersjach, wyrzutnie rakietowe Poprad, Langusta i NSM, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, wozy dowodzenia oraz pojazdy saperskie Topola. Swój sprzęt przeciwlotniczy pokazał stacjonujący w Polsce rumuński pododdział przeciwlotniczy, Brytyjczycy przejechali pojazdami rozpoznawczymi Panther, przedefilowali także Chorwaci wchodzący w skład wielonarodowego batalionu stacjonującego w Polsce. Amerykanie zademonstrowali czołg Abrams, bojowy wóz piechoty Bradley i wyrzutnię przeciwlotnicza Patriot. Polskie Wojska Specjalne pokazały pojazdy z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP. W defiladzie wzięły udział pododdziały uczelni wojskowych i klasy mundurowe.

Policja oprócz radiowozów zaprezentowała pojazd będący ruchomym stanowiskiem dowodzenia, sprzęt jednostek specjalnych i działających na wodach. Ponad 20 pojazdów zaprezentowała Straż Graniczna. Strażacy pokazali wozy gaśnicze i ratownicze. W defiladzie przemaszerowali także funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej.

Wzdłuż Wisły przeleciało 80 samolotów i śmigłowców, w tym F-16, Su-22, samoloty szkolne M-346 Bielik i PZL-130 Orlik, maszyny transportowe C-130 Hercules, C295 i M-28 Bryza, a także śmigłowce policji, samoloty Straży Granicznej i maszyny dyspozycyjne służące przedstawicielom najwyższych władz - Gulfstream G550 i Boeing 737 NG.

(PAP)

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji

Komentarze

?
nie ma to jak kupic 4 smiglowce 4 raz drozej niz mialybyc caracale, a na paradzie nie widzialem promow,niewidzialnych lodzi podwodnych-to moze dlatego i korwet za dolara, gdzie to wszystko jest?! a czolgi to na ruski wegiel opalane?
2019-05-04 09:49:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie