Wielkanoc to czas, kiedy stoły uginają się pod ciężarem potraw. Co zrobić z jedzeniem, którego mamy za dużo? Być może ktoś inny ma go za mało. Rozwiązaniem może być skorzystanie z jadłodzielni - miejsca, w którym możemy pozostawić świeżą żywność, której sami nie jesteśmy w stanie zjeść.
- Nasze jadłodzielnie są otwarte przez cały rok - mówi Elżbieta Abramowicz, prezeska stowarzyszenia „Jadłodzielnia Szczecin". - Mamy dwa rodzaje jadłodzielni. Lokal przy ul. Żółkiewskiego 4 czynny w poniedziałki i soboty od 9.00 do 12.00 oraz we wtorki i czwartki od 14 do 17 i uliczne szafki do których można przynosić jedzenie całą dobę.
Jak tłumaczy Elżbieta Abramowicz, idea foodsharingu (ang. - dzielenie się żywnością) przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych w 2015 roku, a w 2017 roku pojawiła się w Szczecinie.
- Na początku była to grupa pozytywnie nastawionych aktywistów - mówi Elżbieta Abramowicz - Od 2018 r. jesteśmy stowarzyszeniem „Jadłodzielnia Szczecin". Trzeba zaznaczyć, że nie ma tutaj żadnego progu dochodów. Każdy może przyjść i poczęstować się jedzeniem. Ważne jest, aby było ono świeże. Przynosimy takie rzeczy, które sami byśmy zjedli. Nie przynośmy surowego mięsa i wędlin, ponieważ szybko mogą się zepsuć. Nasze szafki niestety nie są lodówkami.
Jak podkreśla jego prezeska, stowarzyszeniu „Jadłodzielnia Szczecin" przyświeca idea niemarnowania żywności. Jedna trzecia jedzenia na świecie trafia do kosza. Stowarzyszenie prowadzi warsztaty w szkołach dotyczące niemarnowania żywności oraz przeprowadziło kampanie informacyjne w komunikacji miejskiej i pociągach regio. ©℗
Karol CIEPLIŃSKI
JADŁODZIELNIE - SZAFKI
Lewobrzeże:
1) ul. Władysława Łokietka 22 (przy Radzie Osiedla Śródmieście Zachód – wejście od
podwórka) – czynna 24/7
2) Ryneczek Kilińskiego – czynna 24/7
3) ul. Wielkopolska 32/u1 (przy TWK) – czynna 24/7
4) ul. M. Konopnickiej 13 (po drugiej stronie ulicy, obok tylnej bramy kościoła) – czynna 24/7
5) ul. Szczecińska 12 (przy Domu Sąsiedzkim – Centrum Aktywności Lokalnej, Warszewo) – czynna 24/7
6) ul. Nad Odrą 18 (przy Stowarzyszeniu Stołczyn po Sąsiedzku) – czynna 24/7
7) ul. Kwiatowa (skrzyżowanie z Okulickiego, za pętlą Gumieńce) – czynna 24/7
8) rondo na skrzyżowaniu ulic Ruskiej i 9 Maja (przy wejściu na kładkę pieszo-rowerową) – czynna 24/7
Prawobrzeże:
9) ul. Młodzieży Polskiej 26B (Targowisko Zdroje) – czynna do godziny 18, później dary
można przekazywać na portiernię
10) DK Krzemień, ul. Krzemienna 10, Podjuchy