Wtorek, 07 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Nasza redakcja wśród literackich adresów! Ruszył cykl audio spacerów

Data publikacji: 06 czerwca 2021 r. 15:25
Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca 2021 r. 11:02
Nasza redakcja wśród literackich adresów! Ruszył cykl audio spacerów
Fot. Ryszard PAKIESER  

Mieszkanie bohaterów książki Ingi Iwasiów, pt. "Bambino" przy ul. bł. Królowej Jadwigi i nieistniejący bar mleczny przy ul. B. Śmiałego z tej samej powieści, kamienica z komiksu Wandy Hagedorn, pt. "Totalnie nie nostalgia", przy al. Piastów, Zamek Książąt Pomorskich z "Zamkowych opowieści duszka Bogusia" Moniki Wilczyńskiej czy biurowiec przy Bramie Portowej z "Sedinum" Leszka Hermana - oto tylko niektóre miejsca, jakie można poznać podczas audio spacerów śladem szczecińskich, literackich miejsc. Jest też tu adres "Kuriera Szczecińskiego" przy pl. Hołdu Pruskiego, bowiem o tym miejscu pisał, jak nietrudno się domyślić, nasz redakcyjny kolega, znakomity pisarz - Artur Daniel Liskowacki.

- Przez ten literacki gąszcz prowadzi nas Gabriel Augustyn. Swoją przygodę z literaturą rozpoczął od ślepej, nieodwzajemnionej miłości do Stephena Kinga. Wielbiciel Cormaca McCarthy’ego, Thomasa Pynchona, Witolda Gombrowicza i Yukio Mishimy. Związany z rynkiem księgarskim od przeszło dziesięciu lat. Kierownik księgarni „Między Wierszami” przy Jasnych Błoniach w Szczecinie - informuje Kinga Rabińska ze stowarzyszenia "Oswajanie sztuki".

Trzynaście audio - opowieści, które można odtworzyć sobie na trasie (każda z nich dotyczy jednego przystanku) albo siedząc wygodnie w fotelu - czemu nie, to też przyjemne "zwiedzanie nieco inaczej"... - na przykład z książką w ręku, której dotyczy konkretny przystanek. Wszystkie spacery są bezpłatne i dostępne pobrania lub odsłuchania ze strony: oswajaniesztuki.pl. Są tu zatem szczecińskie adresy ważne w książkach m.in. Ingi Iwasiów, Marka Stelara, Krzysztofa Niewrzędy, Artura Daniela Liskowackiego, Krystyny Pohl, Diany Brzezińskiej czy Leszka Hermana. Stojąc na pl. Solidarności przed budynkiem filharmonii, przewodnik czyta w jednej z opowieści fragment powieści pt. "Blizny" wspomnianego M. Stelara, która w ubiegłym tygodniu została nominowana do Nagrody Kryminalnej Piły dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej 2020 roku.

- Wierzymy, że jest to ciekawa opcja na poznawanie miasta nie tylko w czasie pandemii. Nic nie zastąpi spaceru z przewodnikiem na żywo, ale miłośników audiobooków, podcastów i słuchowisk też jest coraz więcej. Mamy nadzieję, że właśnie im ta opcja przypadnie szczególnie do gustu - mówi Kinga Rabińska.

Wszystkie trasy przygotowano w ramach projektu „Itinerarium szczecińskie. Odkrywanie miasta z dystansu” i już zapowiedziano, iż wkrótce będzie można odsłuchać opowieści o innych literackich adresach. Wśród kolejnych przewodników będą z kolei: Paweł Madejski, Sabina Wacławczyk i Joanna Olszowska, Przemek Głowa, Małgorzata Duda i Michał Rembas. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gfdh
2021-06-07 09:37:01
Przypominam po raz setny, że Jadwiga, król Polski, jest świętą od 1997 roku...
Roman z Pogodna
2021-06-06 22:38:48
Jakoś zapomnieliście o "Szamanach życia", gdzie o Szczecinie - miejscach już nieobecnych także - jest dosyć sporo. Pewnie dlatego, że powieść pojawiła się przed powieściami Stelara, Hermana, czy Iwasiów... Szkoda

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA