Policcy radni gminni wyrazili poparcie dla wsparcia szpitala w Policach, który jest częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie. Władze Polic proponują przekazanie mu części potrzebnych środków na zakup aparatury do profilaktyki i diagnostyki nowotworów u kobiet, a także na sporządzenie programu funkcjonalno-użytkowego dla rozbudowy skrzydła szpitala w celu utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w polickiej lokalizacji.
Konkretne decyzje, ujęte w uchwałach, będą podejmowane na kolejnych posiedzeniach Rady Miejskiej w Policach. Ale na ostatnim, wtorkowym posiedzeniu, o możliwościach poszerzenia zakresu usług medycznych oferowanych w polickiej lokalizacji szpitala mówili m.in. dyrektor USK-1 Konrad Jarosz oraz kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej USK-1 prof. Piotr Prowans (klinika ta zajmuje się chirurgią piersi, także w związku z chorobami onkologicznymi – prowadzona w niej jest rekonstrukcja piersi po leczeniu).
Burmistrz Polic Krystian Kowalewski poinformował, że są już konkretne plany gminy dotyczące wsparcia szpitala w celu wzbogacenia jego oferty dla mieszkańców gminy i powiatu.
– W zmianach budżetowych, w ramach rezerwy, już dwie kwoty zaplanowaliśmy – zapowiedział na wstępie burmistrz. Doprecyzował, że chodzi o wsparcie zakupu aparatury dla poprawy profilaktyki diagnostyki onkologicznej dla pań oraz opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla rozbudowy skrzydła szpitala, w którym, w przyszłości, mógłby powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (o planach dotyczących tej inwestycji już pisaliśmy).
Pomoc w zakupie aparatury to najbardziej konkretna część wsparcia. Chodzi o zestaw: aparat usg oraz mammotom. Koszt to około 950 tysięcy złotych, ale są plany, aby złożyły się na to także inne samorządy powiatu polickiego.
– Ta aparatura będzie służyła do profilaktyki chorób piersi oraz profilaktyki ginekologicznej – mówił dyrektor Konrad Jarosz.
– To ultrasonograf i mammotom wspomagany próżnią (to jest takie urządzenie do wykonywania wysokospecjalistycznych biopsji piersi do celów diagnostycznych) – tłumaczy nam prof. Piotr Prowans.
Mowa też była o możliwościach w ogóle poszerzenia zakresu świadczeń specjalistycznych w Policach – właśnie dzięki współpracy samorządów ze szpitalem – przynajmniej w zakresie profilaktyki i diagnostyki oraz opieki pooperacyjnej. ©℗
(sag)