Uczniowie wrócili do szkół i rozpoczęli naukę. Jednak, jak to zwykle po wakacjach bywa, już myślą o kolejnej przerwie w lekcjach. Kiedy ona nastąpi? Podajemy kalendarz nowego roku szkolnego.
Na najbliższe dłuższe wolne od nauki uczniowie mogą liczyć dopiero w grudniu dzięki przerwie zimowej na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Rozpocznie się ona 23 grudnia i potrwa do 2 stycznia, co wraz z weekendem da im 12 dni odpoczynku. Wcześniej na pojedyncze dni wolne można jednak liczyć w listopadzie, tym bardziej że ułożyły się one w kalendarzu na tyle korzystnie, że wydłużą dwa kolejne weekendy. I tak 1 listopada – Wszystkich Świętych – przypada w piątek, zaś 11 listopada – Święto Niepodległości – w poniedziałek. W styczniu natomiast (6 stycznia) Święto Trzech Króli przypada w poniedziałek, co również daje trzydniową przerwę.
Na zimowy odpoczynek zachodniopomorscy uczniowie będą jednak musieli tym razem długo poczekać. Ferie zimowe, które odbywają się rotacyjnie dla grup poszczególnych województw, tym razem dla zachodniopomorskich uczniów będą w ostatniej, czwartej grupie. Terminy ferii zimowych w 2020 r. są następujące: 13-26 stycznia województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie; 20 stycznia – 2 lutego województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie; 27 stycznia – 9 lutego województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; 10-23 lutego województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Następnymi dniami wolnymi dla uczniów będzie wiosenna przerwa świąteczna na Święta Wielkanocne. Potrwa ona sześć dni – od 9 do 14 kwietnia. Dodatkowym dniem wolnym będzie jeszcze 1 maja, który wypada w piątek. Niestety, na długą majówkę nie można liczyć, gdyż Święto Narodowe Trzeciego Maja w 2020 roku będzie w niedzielę. Wolny natomiast będzie czwartek z okazji Bożego Ciała 11 czerwca.
Terminy egzaminów ósmoklasisty, maturalnych i zawodowych ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Każdy dyrektor szkoły natomiast może podjąć decyzję o dodatkowych dniach wolnych od lekcji. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni – w szkole podstawowej, do 10 dni – w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni – w branżowej szkole I st., szkole policealnej oraz placówce kształcenia praktycznego.
Oficjalne zakończenie rozpoczętego w poniedziałek roku szkolnego i rozdanie świadectw zaplanowano na 26 czerwca 2020 roku, a od 27 czerwca rozpoczynają się już wakacje. ©℗
(el)
Fot. Dariusz Gorajski