sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Radna, tory i Krzystek do prokuratora

Radna, tory i Krzystek do prokuratora

Radna, tory i Krzystek do prokuratora
Data publikacji: 2017-09-19 17:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 3636 292915

Pękające nowe szyny w torowiskach na ul. Energetyków i Gdańskiej i drugi rok ich napraw, sprawa felernego zakrętu w wykopie ziemnym na odcinku trasy tzw. szczecińskiego szczecińskiego tramwaju, wreszcie kapitalny remont odcinka torowiska tramwajów w ul. Krzywoustego. Tak zirytowały Małgorzatę Jacynę-Witt, radną niezrzeszoną Szczecina, że wraz ze współpracownikami postanowiła zainteresować nimi prokuraturę. Uważają oni, że wszystkie sprawy kwalifikują się do zbadania, czy nie są one „efektem” braku właściwego nadzoru ze strony prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, przykładami niegospodarności i marnotrawstwa publicznych funduszy.

Zdaniem radnej, remonty torowisk w Szczecinie przy ul. ul. Energetyków i Gdańskiej, jak też budowa nowej trasy tramwajów z Basenu Górniczego do pętli Turkusowa oraz obecnie już trwający remont w ul. Krzywoustego wymagają dokładnego sprawdzenia.

W przypadku szlaków przez Międzyodrze na prawobrzeże formalnie to Arkadiusz Bona zapowiedział złożenie do Prokuratury Rejonowej zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Natomiast w przypadku remontu torowiska przy ul. Krzywoustego od pl. Tadeusza Kościuszki do pl. Zwycięstwa - w ocenie radnej Jacyny-Witt - skandaliczny jest fakt, że torowisko to remontowane było 11 lat temu za kwotę ok. 5,5 miliona złotych i ponownie poddane jest teraz remontowi za 4,3 miliona złotych. A przy okazji zlecania tych robót zaprzepaszczono szansę na przywrócenie w niej przystanku przy skrzyżowaniu z ul. księcia Bogusława X. I oczekuje odpowiedzi na swoją interpelację i pytanie, czy wykonana została ekspertyza uzasadniająca konieczność tego remontu.

Jak precyzuje z kolei Arkadiusz Bona w piśmie do prokuratury, jego zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na naruszeniu art. 231 KK par. 1 oraz art. 160 KK par.1 w związku z budową oraz eksploatacją linii tramwajowej w Szczecinie o nazwie Szczeciński Szybki Tramwaj. W jego ocenie, w wyniku niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezydenta Szczecina, jednoosobowego sprawującego nadzór nad wszystkimi służbami miejskimi zgodnie z art. 30, 31, 33 ustawy o samorządzie gminnym, doszło do działania na szkodę interesu publicznego co wypełnia znamiona czynu zabronionego określonego w art. 231 KK oraz do narażenia wielu osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu co wypełnia znamiona czynu określonego w art. 160 par.1 KK. 

Arkadiusz Bona w uzasadnieniu zawiadomienia do prokuratury pisze między innymi o tym, że inwestycja pod nazwą Szczeciński Szybki Tramwaj była realizowana w 2 etapach przez 2 różnych wykonawców i była od początku źle zaplanowana i przeprowadzona w fatalny sposób bez należytego nadzoru inwestora. A w związku ze źle zaprojektowanym i wykonanym zakrętem na trasie SST pojawia się logiczne pytanie: kto ze strony inwestora zezwolił na odbiór prac budowlanych wiedząc o tych błędach? Teraz na naprawę feralnego zakrętu ogłoszono przetarg a Miasto Szczecin zapłaci wykonawcy z własnych środków. A tego typu działanie - jak kończy Bona w doniesieniu do prokuratora - " w moim rozumieniu podjęte przez  prezydenta Szczecina jest formą niedopełnienia obowiązków służbowych i działaniem na szkodę interesu publicznego co wypełnia znamiona czynu zabronionego określonego w art. 231 KK". ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

 

 

 

Radna, tory i Krzystek do prokuratora Radna, tory i Krzystek do prokuratora Radna, tory i Krzystek do prokuratora Radna, tory i Krzystek do prokuratora

Komentarze

Jarun
Rondo na Wernyhory też jest źle zrobione. Projektantowi na papierze wyszło ładnie, a w rzeczywistości...kicha. Samochody zaczepiali o krawężnik. Oczywiście jak tłumaczył nam "drogowiec" to wina samochodów, są za długie. Idiota! Nie wzięli pod uwagę, że po mieście jeżdżą autobusy. Prezydent Krzystek powinien za brak kompetencji zwolnić dyrektora, a nie na koniec roku dać mu nagrodę ! Ale jaki pan-taki kram. Partacze, niedojdy.
2017-09-21 11:37:04
ot tak pytam?
a co z "niepokonanym" specjalistą od szastania pieniędzmi podatników, niejakim Kądziołką z pisu?
2017-09-20 19:37:56
@&@
Podanie. Panie ministrze Ziobro. Proszę o wymianę prokuratorów w Szczecinie. Wyraźnie kryją prezydenta Krzystka od lat.
2017-09-20 11:18:04
jak na wschodzie..
Czy będzie kiedyś u nas profesjonalny nadzór nad robotami? czy dalej po linii partyjnej?
2017-09-20 10:40:55
@ leon69
"nie wiem kto wydał ekspertyzy że jest już zdewastowane gdy gołym okiem widać że trzyma się dobrze" Tak... gołym okiem też było widać, że zamkowy filar trzyma się dobrze, ekspertyzy nie robiono bo po co. Wam w tym Ciecinie zawsze jest źle - taka mentalność wieśniacza.
2017-09-20 10:39:16
elektorat
Może pani Pacyna poiwe, które to już z kolei powiadomienie przez nią prokuratury na Krzystka? Ile donieień okazało się prawdziwych i prokurator wszczął postępowanie. ŻADNE!!!!! Zaczęła się kampania wyborcza i teraz ta baba będzie nas zanudzać tak jak cztery lata temu swoimi newsami, z których wynika, że tylko ona się na wszystkim zna.
2017-09-20 10:38:00
Ale się dajecie....
A może warto sprawdzić, kim jest pan Bona? co ma wspólnego z p. MJW? dlaczego zawiadomienie składa p Bona, a nie p. MJW? Pytań jest znacznie więcej. Można zapytać jak MJW nadzoruje sprawy w stoczni Gryfia będąc tam członkiem Rady Nadzorczej? dlaczego mając firmę montażu okien nadzoruje remonty statków? Jakie ma do tego kwalifikacje? Ile razy startowała w wyborach i dlaczego ich nie wygrała? Ile razy będzie jeszcze startować i w jakich wyborach? Ludzie nie dawajcie się robić w bambooko!
2017-09-20 09:50:18
@Marco
Prezio spaceruje po Szczecinie, rozmawia z mieszkańcami, jeździ z nimi komunikacją miejską, ale ...... tylko przed wyborami. W innych przypadkach jest to wykluczone.
2017-09-20 08:32:11
AXA
Pan prezydent Krzystek to porażka. Miesiąc temu otworzył most Cłowy, który nadal jest w budowie! I tak bez końca...
2017-09-20 08:21:48
Leon69
Szanowni Państwo nie lubię pani Jacyny gdyż jej życiowym credo jest negacja i tylko negacja tego co się dzieje. Faktem jest że szyny pękają i trzeba coś z tym zrobić ale z całym szacunkiem dla oponentów nigdy wcześniej nie było tylu inwestycji w Szczecinie widać to gołym okiem! Za rządów pana Jurczyka mieliśmy wręcz klęskę i stagnację w mieście jakoś nie pamiętam żeby pani Jacyna grzmiała na poczynania a właściwie ich brak w sferze inwestycyjnej. Osobiście nie przepadam za panem Krzystkiem bo za bardzo "kuma" się z chierachami kościelnymi rozdawanie za bezcen majątku miasta kościołowi jest oburzające nie wspominając o jego wecie ws. in vitro mam nadzieję że przyjdzie czas zapłaty w wyborach, Co do torowiska to niepokoi mnie "remont" na Krzywoustego nie wiem kto wydał ekspertyzy że jest już zdewastowane gdy gołym okiem widać że trzyma się dobrze i panowie od remontu mają duży problem żeby zdemontować to co zrobiono- bardzo porządnie i solidnie 12 lat temu. Moje obawy dotyczą nowego toru i wygłuszeń jeśli jakość będzie taka jak na SST to widzę same kłopoty i to w centrum!. Nie potrafię zrozumieć dlaczego topi się pieniądze w wymianę dobrego torowiska jak jest tyle miejsc gdzie tory wręcz się rozpadają po czterdziestu ! latach eksploatacji- bez remontu.
2017-09-20 08:12:01
Marco
Glosowalem na Pana Krzystka, ale nie wiem, czy w nastepnych wyborach to powtorze. Przeraza mnie kompletny brak nadzoru nad miejskimi inwestycjami ze strony miasta. Wlasciwie to wszystko co sie buduje wymaga poprawek: zapadajaca sie Wyspa Grodzka ( czy nikt nie zrobil wczesniej badan gruntu? ), torowisko szybkiego tramwaju, taras widokowy na Zamku, ktorego ciezaru nie wytrzymal filar, ulica Jagiellonska nie wiedziec czemu remontowana ( a propos - co sie dzieje z orginalna poniemiecka kostka brukowa i dlaczego jest zamieniana na nowy granit?). Takich przykladow jest na pewno wiecej, tylko teraz o tym nie pamietam. Czy ktos odpowie za namiot koncertowy na Energetykow z ktorym nie ma teraz co zrobic i ktory stoi az sie zawali jak slomiany mis Bareji. Dlaczego woda w kranach nie tanieje, skoro wodociagi wykazuja zysk - przeciez to z zalozenia powinna byc firma non-profit. Mysle, ze te wszystkie nieprawidlowosci nie wynikaja ze zlej woli Pana Prezydenta ale po prostu z braku gospodarskiego zarzadzania. Panie Prezydencie Krzystek: trzeba od czasu do czasu pospacerowac po miescie i dokladnie sie poprzygladac. Tak podobno robil Prezydent Piotr Zaremba.
2017-09-20 07:31:38
pasażer
Pana Krzystka Można oskarżyć tylko o to , że co roku daje 40000zł nagrody dyrektorowi ZDiTM. A to właśnie ten dyrektor organizuje prace podległym sobie ludziom i ma kontrolować jej wykonanie. Tymczasem decyzje tegoż dyrektora są na poziomie gimnazjalisty: np. mamy mniej pieniędzy to podniesiemy ceny biletów i zlikwidujemy bezpośrednie ze słonecznego .
2017-09-20 06:58:26
nowy
i tutaj muszę się zgodzić z panią Jacyną niestety pewnie nic z tego nie będzie i okaże się że wszystko jest zgodne z prawem
2017-09-19 23:47:22
de
Juz dawno to trzeba bylo zrobic, bo jest kpina do czego krzystek doprowadzil.
2017-09-19 22:36:34
spec komisja
oprócz prokuratury należałoby powołać spec komisje dla wyjaśnienia "mafijnych" powiązań i działań w ramach przygotowań i realizacji inwestycji SST.
2017-09-19 20:53:15
Piotr
Nie przepadam za p. Małgorzatą ale w sprawie torowiska na Gdańskiej i Energetyków oraz SST ma rację. Ciągle próbuje się ukręcić łeb sprawie ale ewidentnie jest coś nie tak. To torowisko jest połatane a nie tak miało to wyglądać. Wydano prawie 80 mln zł a torowisko wygląda jak po 15 latach użytkowania. Tory w Szczecinie rzadko są remontowane, ale jak już to robią to niechlujnie. Pani radna zapomniała jeszcze o ul. Potulickiej. Czekaliśmy chyba od końca wojny na remont ulicy i torowiska i co, też łatali (mimo, że na remont tej ulicy Energopol miał jeżeli dobrze pamiętam 2 lata a to był tylko 1 km drogi). Na łuku SST tłumaczono specyficznym mikroklimatem ale przecież to są bujdy. Ale miasto podało taką informację i sprawę zakończono, a teraz trzeba płacić. Uważam, że gwarancja powinna być liczona od nowa, a najlepiej zrobione jeszcze raz ale za pieniądze firm/osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Stoimy przed następnymi remontami torowisk i mam nadzieje, że takie "kwiatki" znów nie wyskoczą.
2017-09-19 20:38:29
nareszcie
szkoda, że tak późno, takich spraw do prokuratury jest dużo więcej, za brak nadzoru przy wielu inwestycjach i "zapominanie" o naliczaniu kar za opóźnienia. Mam nadzieję, że nowy prezydent /każdy jest lepszy do krzystka/ będzie solidniej pracował - przykłady może brać z prezydentów Poznania, Wrocławia, Gdyni itd.
2017-09-19 18:48:41
Jarun
Powinni przymknąć ich na 3 miechy, żeby nie mataczyli. Piotruś (mordo ty moja:-) po wyjściu z puszki waliłbyś grypserą, że klękajcie narody :-))) a frajerów z ratusza "pociągnął byś z łokcia" - to od razu nabraliby szacunku do "człowieka". A tak - nawet pacynka ci fika ... Kminisz?!
2017-09-19 18:25:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy