niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Boom dotarł do regionu

Boom dotarł do regionu

Boom dotarł do regionu
Data publikacji: 2017-09-12 07:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2181 290815

Rządowe szacunki dotyczące rekordowych inwestycji w 2017 roku zdaje się potwierdzać boom inwestycyjny w Zachodniopomorskiem. W parkach przemysłowych, na terenie specjalnych stref ekonomicznych czy inkubatorach technologicznych widać wyraźne ożywienie. Chodzi nie tylko o rejon aglomeracji szczecińskiej, ale o cały region.

Spektakularne, choć nie "produkcyjne", przedsięwzięcia światowych firm specjalizujących się w e-handlu Zalando i Amazon pod Szczecinem, które docelowo zatrudnią w sumie prawie 4 tysiące pracowników, żmudna rekonstrukcja Stoczni Szczecińskiej, rozbudowa zakładów Bridgestone w Kluczewie czy zapowiadana budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Dolna Odra i rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, to tylko część przedsięwzięć realizowanych lub planowanych obecnie w regionie. Rozwijają się niemal wszystkie parki i strefy przemysłowe a inwestorzy wchodzą nawet tam, gdzie przez całe lata panował zastój.

Przykładem tego może być Szczecinek, gdzie w krótkim czasie z powodzeniem zrealizowano odważny projekt stworzenia tzw. klastra meblowego. Sporo dzieje się też w Białogardzie, który przez lata był „zagłębiem” bezrobocia i migracji zarobkowej. W Koszalinie w związku z dużym zainteresowaniem inwestorów, podstrefa Koszalin Słupskiej SSE została czterokrotnie  powiększona.

- Jeśli chodzi o inwestycje, to obecnie jest bardzo dobrze – mówi Tomasz Miler, z-ca burmistrza Gryfina ds. inwestycji. - Rozwijają się firmy w samym Gryfinie. Przybywa inwestorów w Parku Regionalnym Gryfino w Gardnie. Trwa obecnie budowa zakładu Mechatronic. W centrum logistycznym Zalando do dziś zatrudniono około 250 osób.

Boom dotarł nawet do gmin będących – jak dotąd – na peryferiach obszaru zainteresowania inwestorów. Widać to choćby w siedmiotysięcznej Chojnie, która w tym roku sprzedała nieruchomości gminne, na które przez lata nie było chętnych.

R.K. CIEPLIŃSKI

Fot. UMWZ

Komentarze

Bartek
PO robila wszystko, zeby nie bylo inwestycji w Zachodnioponirskim i Lubuskim, Amazon to szkodnik, w Polsce ma znikomy procent rynku, dzieki temu tysiace zaradnych osob prowadzi ebiznes, spojrzcie ile jest sklepow internetowych w krajach starej Unii ile u nas. Jednak brak rak do pracy i bliskosc granicy sprawil ze nowi gracze nowego rynku ecommerce istniejacego nanscie lat, skusili sie.
2017-09-15 18:20:31
Wawrzek
Szczecin nadal podupada, bez odbudowy gospodarki morskiej, rybołówstwa i przetwórstwa rolnego - to całkiem zapyzieje. Te działy gospodarki narodowej to praca dla Profesorów, Inżynierów, Techników, Pracowników wszelkich specjalności i Robotników.
2017-09-13 14:10:48
Ted
Polecam, nie czytać propagandy. Prawda sukcesu: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=142246936&postcount=1180
2017-09-13 00:48:56
@obserwator
A byłeś kiedyś w innych regionach kraju? Widziales jak wyglada sciana wschodnia mimo olbrzymich kwot wpompowanych tam na wyrównywanie szans najbardziej zacofanych regionów UE? Region pod względem infrastrukturalnym wyglada znacznie lepiej niż średnia kraju, gospodarczo też wzmacnia. Szczecin za to wsród najwiekszych polskich miast na pewno jest w ich czołówce jesli chodzi o rozmiar i uporzadkowanie architektury, estetykę i czystość, wydarzenia kultury i tereny rekreacyjne. W innych miastach też jedne fabryki mają sie lepiej inne gorzej. Na tym polega rynek.
2017-09-12 14:07:51
OBSERWATOR
Przypominam o ST3 - fabryce wież wiatrowych. Takie są losy inwestycji w Szczecinie. Blisko upadłości. Szczecin i region to synonim porażki , klęski, katastrofy i upadku.
2017-09-12 10:26:08
:)
@region: Nie to znaczy ze dzieki wejsciu do UE wiele osob wyjechalo plus naplyw nowych inwestycji i dlatego jest niskie bezrobocie ,w Szczecinie masz pelno ofert pracy biurowej glownie dla programistow i informatykow, w tzw. mitycznych pustych biurowcach -kolejna firma wynejala juz 1/5 powierzchni posejdona ,czasem robol zarabia pare tys a urzednik np panstwowy 2 tys. wiec wiele osob nawet po studiach wybiera prace fizyczna ,pozatym byloby jeszcze lepiej gdyby nie poprzednie 7 lat rzadow bylego prezydenta miasta ktory doprowadzil je do zapasci gospodarczej
2017-09-12 08:53:57
inz mgr magazynier
zostań inżynierem skończ studia techniczne to nie będziesz narzekał na brak pracy bo te wszystkie psychologie socjologie pedagogiki kierunki nauczycielskie są mało atrakcyjne i tam zawsze narzekają ze pracy dla nich nie ma W życiu liczą się umiejętności praktyczne a nie papierek dyplom z nikomu nie potrzebnych dziedzin nauki!
2017-09-12 08:51:13
Dynia
Skoro po studiach nie możesz znaleźć pracy to coś nie tak ze studiami albo z Tobą. Zapewniam Cie,że jest wiele różnych kategorii "roboli" i nie każdy może być każdym.
2017-09-12 08:46:39
region
Jasne, wielkie inwestycje, a praca tylko dla robotników. Mało tego, jeśli od kilku miesięcy radio emituje reklamy i nadal nie mogą znaleźć pracowników, to znaczy, że świadomość pracowników rośnie i znają opinię o zakładach pracy. Gdzie praca biurowa, urzędnicza dla ludzi po studiach? Robolem może być każdy, więc co to za wzrost gospodarczy.
2017-09-12 08:14:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy